Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać buty do narciarstwa biegowego?

Jakie buty do biegówek wybrać? 

Oczywiście nikt z nas nie wyobraża sobie narciarstwa biegowego bez nart. Ale przygodę z tym sportem można zacząć bez własnych desek. Przecież przy przygotowanych trasach znajduje się mnóstwo wypożyczalni. Jak choćby w Jakuszycach. Większe opory mamy przy wypożyczaniu butów.

Dlatego dziś zajmiemy się opisem właśnie tej części narciarskiego wyposażenia.

Rozróżniamy trzy główne kategorie butów do biegówek.

Pierwsza to obuwie, które możemy ogólnie nazwać sportowym (podzielone na buty do stylu łyżwowego, klasycznego, a także uniwersalne). Dwie kolejne to obuwie touringowe i tzw. backcountry.

Touring to bieganie po słabiej przygotowanych trasach, a także alternatywa dla ludzi rozpoczynających swoją przygodę z biegówkami. Backcountry to generalnie poruszanie się po bezdrożach i głębokim śniegu.

W ofercie jednego z najlepszych i najpopularniejszych producentów butów - firmy Salomon - mamy w sumie aż jedenaście klas butów biegowych, z czego aż dziewięć w kategorii na trasy przygotowane.

Zacznijmy jednak od obuwia na bezdroża. Backcountry.

Charakteryzuje je przede wszystkim stabilność i dobra warstwa ocieplająca. But do backcountry musi być wysoki. Np. Salomon X-ADV 8 to model bardzo ciepły, gwarantujący świetne trzymanie stopy. X-ADV 8 to wodoodporne buty z wygodnym systemem sznurowania i elementem stabilizującym Energyzer Cuff. Ten element zapewnia boczne i tylne wsparcie gwarantujące stabilność i kontrolę. A także wysokie boki, które wspierają szybszy powrót narty, dzięki czemu lepiej odpoczywają mięśnie.


X-ADV 8 wyróżniają się bezszwową konstrukcją i wyższą cholewką. Dla ułatwienia i komfortu chodzących po bezdrożach modele Salomona do backcountry posiadają także zaczep na getry, chroniące przed śniegiem i chłodem.

Najbardziej popularne są jednak buty touringowe.

Pozwalają one korzystać z nart biegowych na w miarę równym, ubitym śniegu, bez konieczności używania tras przygotowanych ratrakiem. W tej kategorii Salomon oferuje linie Escape (dla mężczyzn) i Siam dla kobiet. Szczególnie polecamy buty z serii 9 oraz 7.
Escape i Siam 9 oraz Escape i Siam 7
to wysokie buty, dodatkowo nad kostką zapinane na rzep. Perfekcyjnie dopasowane, gwarantujące ochronę przed wodą. Wszystkie wspomniane modele posiadają system szybkiego sznurowania - Quicklace. Jest on bardzo precyzyjny i wygodny. A kewlarowe sznurówki łatwo przechodzą przez haki.

Natomiast materiał okalający stopę Sensifit zapewnia niezwykle precyzyjne trzymanie i komfort, zarówno wąskiej, jak i szerokiej stopy.

Przejdźmy do butów, które Salomon stworzył dla biegających regularnie, w tym zawodniczo.

Tu mamy sporo modeli, dostosowanych do umiejętności biegającego i przede wszystkim do sposobu ruchu. Chodzi zarówno o styl, jak i podejście do biegania (rekreacja, sport na poziomie amatorskim, zawodnicze ściganie się).

Najpopularniejsze w tej kategorii są buty serii Salomon Active (dla mężczyzn) i Vitane (dla kobiet). Charakteryzują się one przede wszystkim dobrym trzymaniem pięty w stylu klasycznym oraz świetnym dopasowaniem się do stopy.

Ciekawą pozycją jest obuwie uniwersalne Combi. To bardzo wygodne buty. Gwarantują mocne odbicie podczas biegania techniką łyżwową i pewne trzymanie. Elastyczna podeszwa sprawdzi się także podczas początkowego chodzenia na nartach tourowych.

Warto jeszcze wspomnieć, że firma Salomon produkując buty pamięta o różnych grupach odbiorców. Ma aż sześć rodzajów przystosowania butów. Salomon Racing Fit - dla zawodowców - maksymalne trzymanie i precyzja. Salomon Sport Fit - dobre trzymanie, wysoki komfort i precyzyjne dopasowanie. Salomon Touring Fit - anatomiczny kształt dla maksymalnego komfortu i ciepła na słabiej przygotowanych trasach. Salomon Backcountry Fit - anatomiczny kształt rozszerzony w przedstopiu dla maksymalnego wygody i ciepła.

Kolejna oferta skierowana jest dla pań - Salomon Women Fit

- specjalnie dostosowane do kobiecych stóp, ze zwężającą się piętą i wielkością podbicia. I dla dzieci oraz młodzieży - Salomon Junior Fit - maksymalny komfort i ciepło, dodatkowa wysokość w nosku buta do rozmiaru 2 UK dla zapewnienia maksymalnego ciepła.

- Od lat biegam w butach Salomona i uważam je za niezwykle wygodne, a co najważniejsze sprawdzające się w każdych warunkach - podkreśla polska kadrowiczka w biegach narciarskich Paulina Maciuszek.

Reasumując: Wybierając buty do narciarstwa biegowego musimy przede wszystkim dopasować je do naszego doświadczenia, a także terenu, po jakim zamierzamy biegać.

Jeżeli jesteśmy doświadczonymi biegaczami weźmy coś z półki Racing/Sport. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z biegówkami lub chcemy trenować na prostym w lasach, czy na łąkach zdecydujmy się na model Touring. Jeżeli natomiast interesują nas bezdroża pokryte dużą warstwą śniegu, pełne terenowych przeszkód zdecydujmy się na Backcountry. Pamiętajmy też o stylu, którym chcemy biegać (klasyk, łyżwa) oraz oczywiście rodzaju wiązania, jakie ma nasza narta lub narta z wypożyczalni. Buty Salomona pasują do wiązań SNS Profil i SNS Pilot.


Źródło: SALOMONZOBACZ PRODUKTY