Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać dobre lampki do roweru? Poradnik

Zastanawiając się nad wyborem oświetlenia do roweru, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego ono ma służyć? Powinno sprawić, że rowerzysta będzie bardzo dobrze widoczny dla innych użytkowników ruchu – to sprawa bezdyskusyjna. Tym samym odpowiednie oświetlenie rowerowe zapewni mu większe bezpieczeństwo na drodze. Kolejna kwestia – czy lampka rowerowa przednia ma silnie oświetlać drogę na wiele metrów ( np. w trudnym terenie, górach, lesie) czy wystarczy standardowe oświetlenie do jazdy po ulicach? Oferta lamp rowerowych w sklepach jest bardzo szeroka. Podpowiadamy jakie oświetlenie do roweru wybrać.

 

lampki rowerowej

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać? Jaką moc powinny mieć lampy i w jaki sposób mają być zasilane? Na jakie inne parametry lampek zwrócić uwagę? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tej tematyce – przeczytaj poniższy poradnik.

Oświetlenie rowerowe - przepisy

Bezpieczeństwo rowerzysty, jak już wyżej wspomniano, zależy m.in. od odpowiedniego oświetlenia. Jaka lampa przednia i tylna do roweru jest wymagana? Zgodnie z polskimi przepisami, podczas jazdy po zmroku, w tunelu, podczas mgły i w złych warunkach widoczności na drodze, rower powinien posiadać minimum jedną przednią lampę w kolorze białym lub żółtym, tylną lampkę do roweru w kolorze czerwonym oraz światło odblaskowe, również w kolorze czerwonym.

Oświetlenie LED czy halogen?

Zarówno halogeny jak i lampy LED rowerowe potrafią dobrze oświetlić drogę, jednak tym co przemawia na korzyść oświetlenia LED jest jego energooszczędność i wydajność. Akumulatory przy tego typu oświetleniu wolniej się zużywają, dlatego jest ono uważane za bardziej ekonomiczne. 

Moc lampy rowerowej 

Jeśli jadąc na rowerze, chcemy być zarówno dobrze widoczni na drodze jak również chcemy, by droga była dobrze widoczna dla nas, powinniśmy zainwestować w mocną lampę rowerową. Natężenie strumienia światła podawane jest w lumenach. Im więcej lumenów, tym lampka rowerowa lepiej oświetli drogę, jednak aby nie oślepiać innych użytkowników ruchu, najbardziej optymalnym wyborem są lampki przednie do roweru o mocy ok. 300-400 lumenów. Na dobrze oświetlonych, miejskich ulicach wystarczą lampki o mniejszej mocy. Poza miastem, na nieoświetlonych trasach wiodących po trudnym terenie najlepiej sprawdzi się dużo silniejsze oświetlenie o mocy ok. 800 lub więcej lumenów. Nie jest ono odpowiednie na drogi publiczne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre lampki do roweru posiadają różne tryby świecenia, w tym tryb pulsujący oraz możliwość regulowania mocy świecenia, w zależności od potrzeb. 

Sposób zasilania lampek rowerowych

Lampki rowerowe najczęściej zasilane są przez baterie lub akumulator. Kiedyś tę funkcję spełniało dynamo - lampki są wtedy ładowane podczas jazdy. Teraz także dynama są używane w niektórych typach rowerów. Im większa moc lampy rowerowej, tym większe zużycie prądu a co za tym idzie, konieczność stosowania bardziej wydajnych sposobów zasilania. Baterie jednorazowe nie są zbyt ekonomiczne, jeśli jeździ się często i długo. Sprawdzają się podczas sporadycznego korzystania z roweru. Inną opcją jest akumulator. W tym przypadku trzeba pamiętać o doładowaniu go przed dłuższą wyprawą rowerową lub mieć w zapasie dodatkowe wymienne akumulatorki. Istnieją także magnetyczne lampki rowerowe, które zasilane są za pomocą prądu indukcyjnego. 

Kąt świecenia lampki rowerowej

Podczas wyboru modelu, warto zwrócić uwagę na kąt świecenia lampki. Dla wygody i bezpieczeństwa kierującego lepiej jest, gdy strumień światła nie jest zbyt skupiony, lecz rozproszony – oświetla wtedy większą powierzchnię drogi i pobocze. 

Wodoodporność lampek rowerowych

Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam zmierzyć się z deszczem podczas jazdy na rowerze, dlatego lepiej zawczasu sprawdzić czy lampka rowerowa jest wodoodporna. Symbol IPX4 oznacza, że światła do roweru są szczelne i przetrwają ulewę.

Odblaski na rower  

Aby jazda na rowerze była jeszcze bardziej bezpieczna, warto uzupełnić podstawowe oświetlenie roweru żółtymi odblaskami na kołach, pedałach czy dodatkowym, białym odblaskiem z przodu roweru .Dzięki nim będziemy jeszcze lepiej widoczni na drogach. 

Dobre lampy rowerowe na Ceneria.pl

To, jaka dla Ciebie będzie najlepsza lampa rowerowa zależy od warunków w jakich będziesz jeździć oraz Twoich osobistych preferencji. Na Ceneria.pl znaleźć można oświetlenie rowerowe renomowanych producentów takich jak: Mactronic, Cat Eye, Kross, Sigma Sport czy Infini przeznaczone do różnych warunków i sposobów jazdy na rowerze. Odpowiednie lampy rowerowe, w dogodnej cenie znajdą tu zarówno miłośnicy nocnej, terenowej jazdy po lesie jak i osoby przemieszczające się po ścieżkach rowerowych w mieście.

 

tekst: zespół Ceneria.pl

 ZOBACZ PRODUKTY