Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak wybrać śpiwór? Nasz poradnik

Dobry śpiwór to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia turysty.  Śpiwór powinien zapewnić nam komfort termiczny podczas snu, dzięki temu, po obudzeniu, będziemy zregenerowani, wypoczęci i gotowi na dalsze wyzwania .

Przed zakupem śpiwora, powinniśmy zastanowić się, w jakich warunkach pogodowych, w jakich porach roku będziemy go używać oraz jaka będzie najniższa temperatura, na którą możemy być narażeni. Dla osób, które będą nosić śpiwór przy sobie, istotna będzie również jego waga i gabaryty. W asortymencie sklepów prezentowanych na Ceneria.pl  znajdziemy wiele modeli o zróżnicowanych parametrach. Dobrą decyzją będzie zainwestowanie w śpiwór dobrej jakości, sprawdzonej marki, który posłuży nam przez wiele lat. Zanim więc wybierzemy model dla siebie, warto pochylić się nad kilkoma kwestiami. W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz szeroki wybór śpiworów znanych i cenionych za jakość marek a poniższy poradnik pomoże Ci w wyborze optymalnego modelu. 
 
  

W zależności od zastosowania, śpiwory możemy podzielić na:
 • letnie/schroniskowe
 • trzysezonowe
 • zimowe 
   

Śpiwory letnie/ schroniskowe

Są dość lekkie i zazwyczaj proste w budowie. Dobrze spiszą się podczas nocowania w temperaturach od 10 - 15° C, podczas letnich, cieplejszych nocy lub w schronisku. 
 
 

Śpiwór trzysezonowy

To najbardziej uniwersalny typ śpiwora. Można go użytkować od wiosny do jesieni, powinien zapewnić komfort termiczny w temperaturach od ok +1 do -5° C. Śpiwór taki powinien posiadać: listwę termiczną, kołnierz termiczny i dobry kaptur ze ściągaczem. Dobrym przykładem śpiworu trzysezonowego jest  Śpiwór Marmot Trestles Elite Eco 30

 

Śpiwór zimowy ( czterosezonowy)

Śpiwór ten przyda się podczas nocowania w chłodnym klimacie, w wyższych partiach gór. Zapewnia komfort cieplny przy temperaturach dochodzących do -20°C. Dobrze docieplony kaptur ze ściągaczem, kołnierz termiczny, gruba listwa termiczna to elementy, które powinien posiadać.
Ponadto możemy jeszcze wyróżnić śpiwory przeznaczone na ekstremalne warunki, zapewniające komfort termiczny do -40° C.
Pamiętajmy jednak o tym, że każdy odczuwa temperaturę w inny sposób, model śpiwora polecany przez znajomego, niekoniecznie będzie dobry dla Ciebie.
Dobry przykład śpiwora zimowego to śpiwór puchowy Igloo Aura ( dawne Yeti)


Podczas dobierania śpiwora należy zwrócić również uwagę na:

 • kształt śpiwora
 • materiały, z których został wykonany, wypełnienie
 • temperaturę komfortu
 • dodatkowe akcesoria
 

Kształt śpiwora

Model śpiwora powinien być dopasowany do naszych przyzwyczajeń. Lubisz spać ciasno otulony śpiworem, czy potrzebujesz więcej przestrzeni, bo często wiercisz się w nocy? Źle dopasowany śpiwór spowoduje, że sen nie będzie komfortowy. W każdym przypadku jednak, na pewno lepszy będzie model trochę za długi, niż za krótki.
Kiedyś bardziej popularne były śpiwory w kształcie kołdry. Teraz większość śpiworów posiada kształt mumii. 
Śpiwory o kształcie kołdry są prostokątne, zapinane na zamek z boku. W środku jest dużo wolnej przestrzeni, co dla niektórych osób może przekładać się na wygodę, jednak trudniej ogrzać powietrze, które znajduje się wewnątrz śpiwora.
Śpiwory – mumie są lżejsze i bardziej kompaktowe a straty ciepła, przez to, że lepiej przylegają do ciała są dużo mniejsze. Dzięki kapturowi, dobrze chronią głowę i szyję przed zimnem.
 

Materiał zewnętrzny

Najczęściej używane do produkcji śpiworów są impregnowane tkaniny z nylonu lub poliesteru. Od ich jakości będzie zależała odporność śpiwora na wilgoć oraz podatność na zabrudzenia. Aby ograniczyć częste pranie śpiwora, które może być przyczyną obniżenia jego parametrów termicznych, warto używać bawełnianych wkładek do śpiworów.

Puch czy syntetyk?

Wybierając śpiwór, stajemy przed dylematem, który model wybrać – z puchem czy wypełnieniem syntetycznym? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Przed podjęciem decyzji, warto się z nimi zapoznać:
 
 • Śpiwory puchowe są cieplejsze od syntetycznych. Puch jest lżejszy od wypełnienia syntetycznego, więc przy takim samym komforcie termicznym śpiwór puchowy będzie miał mniejszą wagę. Nie są odporne na wilgoć a w razie przemoczenia tracą swoje właściwości termiczne i długo schną. Jednak dobrej jakości puch powinien być zaimpregnowany, tak więc krótkotrwała wilgoć mu nie zaszkodzi. Puch i pierze mogą wywoływać alergie. Śpiwory puchowe są droższe od śpiworów syntetycznych.   
 • Śpiwory o wypełnieniu syntetycznym są znacznie odporniejsze na wilgoć i szybciej schną niż puchowe – to ich główna zaleta. Jeśli mamy uczulenie na puch i pierze, śpiwór taki będzie dobrym wyborem, ponieważ jest antyalergiczny. Ich ceny są niższe od śpiworów puchowych.
 
 
 

Dodatkowe elementy śpiwora, na które warto zwrócić uwagę

 • Kaptur ze ściągaczem – chroni głowę, przez którą ucieka dużo ciepła. Im lepiej otuli głowę, tym mniej zmarzniemy podczas snu.
 • Kołnierz – spełnia rolę szalika, chroni przed wychłodzeniem i dostawaniem się zimnego powietrza do środka śpiwora.
 • Zamek i listwa chroniąca – aby w miejscu wszycia zamka zimno nie przedostawało się do wewnątrz śpiwora, powinno być ono uszczelnione grubą i szeroką listwą chroniącą. W niektórych modelach zastosowano zamek dwustronny, który można w razie potrzeby rozpiąć i zapewnić sobie wentylację stóp.
 • Kieszenie – dzięki nim, można w czasie snu przechowywać blisko siebie ważne dokumenty czy portfel.

Ceneria.pl w jednym miejscu prezentuje ofertę wszelkiego rodzaju śpiworów turystycznych. Znajdziesz tu zarówno śpiwory letnie jak i zimowe oraz z każdego rodzaju wypełnieniem. Dzięki temu, że mamy przegląd ofert niemal wszystkich najlepszych sklepów, kupicie śpiwór w najlepszej cenie.

tekst: zespół Ceneria.pl


ZOBACZ PRODUKTY