Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jak zabezpieczyć ekwipunek przed wodą

Aktywny turysta musi być przygotowany na różne warunki pogodowe. Częstym problemem jest zabezpieczenie swoich rzeczy noszonych w plecaku przed wilgocią, a nawet deszczem. 

Znakomita większość plecaków nie jest wodoszczelna z prostego wręcz powodu - szwy plecaków nie są podklejane. Istnieją co prawda wodoszczelne konstrukcje takich plecaków, ale są to bardzo specjalistyczne rozwiązania i generalnie dotyczą niedużych plecaków wspinaczkowych. Duże i średnie plecaki transportowe pomimo uszycia ich z nieprzemakalnych materiałów po pewnym czasie przemakają na niepodklejonych szwach.

Ekwipunek możemy zabezpieczyć przed wodą na trzy sposoby:

1. stosując lekkie pokrowce wodoszczelne nakładane na plecak
2. stosując lekkie wodoszczelne worki wkładane do plecaka
3. stosując mocne worki wodoszczelne
4. stosujące inne wodoszczelne zabezpieczenia na ekwipunek.

Lekkie pokrowce wodoszczelne nakładane na plecak

Dużą zaletą takich pokrowców jest to, że można je szybko wyjąć z kieszeni bocznych lub klapy i założyć na plecak, gdy zaczyna padać. Plecak jest w większości zakryty  - oprócz płyty nośnej z systemem nośnym, która może ulec zamoczeniu, gdy woda spływa do tyłu po kurtce noszącego.
Pokrowce tego typu są wykonane z lekkich i dość wytrzymałych materiałów, ale mogą ulec uszkodzeniu przy przedzieraniu się przez gąszcz lub ostre krzaki.

 

Lekkie wodoszczelne worki wkładane do plecaka lub torby

Worki takie wykonane są z lekkich i wytrzymałych materiałów. Po ułożeniu rzeczy worki zamykane są na rolowane zapięcie, które zapewnia 100% szczelność, niezależnie od warunków zewnętrznych.
Dostępne różne pojemności worków co pozwala dobrać najbardziej optymalną pojemność worka.
Dużą zaletą jest to, że worki umieszczone w plecaku nie ulegną uszkodzeniu. Jedyną wadą jest to, że podczas deszczu zmoknie plecak.

Mocne worki wodoszczelne

Wykonane są z mocnych i bardzo wytrzymałych, ale nieco cięższych materiałów. Stosuje się je jako niezależne sakwy na ekwipunek na kajaki, canoe, katamaran, wyprawy. Konstrukcja worków jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia.Inne wodoszczelne zabezpieczenia na ekwipunek

Oprócz ekwipunku podstawowego takiego jak ubrania, śpiwór, namiot potrzebne jest zabezpieczenie innego ekwipunku nie mniej ważnego jak: telefony, mapy, dokumenty, żywność. Stosowane są różne rozwiązania, takie jak miękkie lub sztywne pokrowce z rolowanym zamknięciem lub uszczelnione zamknięciem strunowym. Producencji proponują przeróżne akcesoria wodoszczelne.

 ZOBACZ PRODUKTY