Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jaki ubiór w góry wiosną?

 

Wiosna jako przejściowa pora roku między zimą, a latem jest nie tylko piękna w rozkwicie przyrody, ale również motywuje do podjęcia codziennych aktywności. Coraz więcej osób przyznaje się, że do wyjścia w góry przekonała go atmosfera panująca na zewnątrz. Wiosna to idealny moment na rozpoczęcie swojej przygody z codzienną aktywnością. Tylko jak się ubrać? Jak prawidłowo dobrać strój do wiosennego wypadu w góry opowiemy na łamach tego artykułu.

 

 

Jak ubrać się w góry wiosną ?

 Wiosna to bardzo nieprzewidywalna pora roku. Niekiedy kłania się w stronę lata ciesząc palącym już słońcem, innym razem zaś zaskakuje padającym nadal śniegiem. By nie dać się zaskoczyć wybierając się w góry wiosną należy być przygotowanym na każdą okoliczność. Przede wszystkim należy ubierać się warstwowo rozpoczynając od dobrze dopasowanej bielizny termoaktywnej. Odzież termoaktywna ma za zadanie odizolowanie gromadzącego się na ciele potu od skóry. Dzięki takim właściwościom można być pewnym, że nie nadmierne ciepło oraz chłód nam nie zagrozi. Kolejną warstwą powinna być lekka bluza polarowa, a na nią nałożyć warto to kurtkę membranową lub softshell. Decydując się na warstwowy ubiór należy uważać by odzież nie krępowała ruchów podczas wędrówki oraz by w razie zmian pogodowych można było ją łatwo zdjąć. Ważnym elementem stroju podczas górskiej wędrówki jest dobrze dobrane obuwie. Buty trekkingowe powinny dobrze przylegać do stopy zapewniając pewny krok, a podeszwa amortyzować trudniejsze momenty na trasie.

 

Dodatkowe elementy sprzętu górskiego

Mimo, że w góry wybierasz się wiosną niech nie zmylą cię plusowe temperatury na domowym termometrze. Pogoda zmienną jest, szczególnie w górskich szczytach dlatego zabierz ze sobą ciepłą czapkę i rękawiczki, bo może zaskoczyć cię leżący na szczycie śnieg. Do plecaka spakuj również spory termos z ciepłym napojem oraz energetyczne przekąski doskonałe na trudniejsze chwile. Nie zapomnij o dodatkowej parze skarpet, czy lekkiej kurtce przeciwdeszczowej. Zajmuje w plecaku mało miejsca, a może okazać się zbawiennym rozwiązaniem przy załamaniu pogody. Pamiętaj, że we wczesną wiosną w wyższych górach tak może istnieć zagrożenie lawinowe, dlatego podczas planowania wycieczki sprawdzaj aktualizacje dotyczące stopnia zagrożenia lawinowego. Dla pewności weź ze sobą raczki, a nawet raki. O każdej porze wiosennego dnia zaopatrz się również w okulary przeciwsłoneczne, które zabezpieczą Twoje oczy przed uszkodzeniem. Na szybko zapadający w górach zmierzch warto mieć ze sobą latarkę bądź wygodniejszą w użyciu czołówkę.

 

Jeżeli nie jesteś pewny swoich umiejętności lub wybierasz się w górskie szczyty po raz pierwszy skorzystaj z dostępnych kursów lub weź ze sobą osobę z doświadczeniem, która pokaże Ci jak należy poruszać się w górach. W celu kupienia odpowiedniej odzieży skorzystaj z oferty sklepu Aktywnyturysta w którym znajdziesz wszystkie elementy warstwowego stroju potrzebnego do wiosennej wędrówki górskiej. Gdybyś miał jakieś pytania napisz do nas, a my z powodzeniem pomożemy Ci skompletować elementy Twojego górskiego stroju.