Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jaki zegarek do biegania wybrać? Poradnik

Dzięki sportowym zegarkom, osoby aktywnie uprawiające sport mogą nie tylko monitorować swoje postępy i zapisywać je w pamięci urządzenia, ale także korzystać z wielu innych przydatnych funkcji. Zegarek do biegania na pewno uatrakcyjnia trening osobom, które dopiero zaczynają tę przygodę. Z kolei wielu biegaczy bardziej zaawansowanych, nie wyobraża sobie treningu bez takiego sprzętu. Analizowanie treningów i poprawa ewentualnych błędów pomagają uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki oraz motywują do biegania. Dzięki poszerzonej w ten sposób wiedzy na temat naszego organizmu i jego wydolności, można lepiej dostosować intensywność treningów oraz ich częstotliwość.    
 

Szukając zegarka do biegania w pierwszej kolejności należy rozeznać się w możliwościach, które oferują producenci i wybrać te, z których chcielibyśmy korzystać czyli określić swoje potrzeby. Zastanowić się, czy zegarek będzie używany tylko do biegania, czy może też do jazdy na rowerze albo pływania? I choć wygląd zegarka przyciąga naszą uwagę na początku, to najważniejszy jest zakres jego możliwości, funkcje, które oferuje czy czas pracy baterii. Jeśli chcemy być zadowoleni z wyboru, warto postawić na dobrą jakość. Zegarek do biegania powinien być wytrzymały, dobrze dopasowany i dość lekki. Poniższy poradnik podpowie Ci, na co zwrócić uwagę podczas wyboru modelu. 

Dobre dopasowanie

 Zegarek do biegania musi być bardzo dokładnie dopasowany do wielkości nadgarstka, dlatego tak ważny jest szeroki zakres regulacji zapięcia. Zegarek nie powinien się przesuwać ani blokować przepływu krwi. Przesuwający się zegarek, nie dość, że obniża komfort użytkowania sprzętu, to nie odczyta dobrze mierzonego w tym miejscu tętna. Wyniki będą mało dokładne, co przełoży się na inne parametry. 

GPS 

Dla osób biegających w terenie to jedna z najważniejszych funkcji zegarka. Odbiornik GPS pozwala wyświetlić trasę na mapie lub dobrać jakąś konkretną pod swoje potrzeby. Ważne, by działał dokładnie. Dzięki tej funkcji można przeanalizować trasę oraz odtworzyć ją ponownie, wyświetlić dystans jaki został pokonany, czas, tempo, prędkość oraz inne parametry. 

Czas pracy na baterii

Ilość działających podczas treningu funkcji, ma wpływ na żywotność baterii zegarka. Jeśli nie chcemy, by sprawiał nam od czasu do czasu niemiłą niespodziankę i rozładowywał się podczas wielogodzinnych treningów, należy wybrać zegarek z jak najdłuższym czasem pracy baterii. Jeśli żywotność baterii ma dla nas duże znaczenie warto wybrać zegarki Coros. Marka ta aktualnie oferuje baterie o najduższym czasie działania.

 

 

Wytrzymałość i dobra jakość wykonania

  Wysoka jakość wykonania oraz dobór odpowiednich komponentów wpływają na wytrzymałość zegarka na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Odporność na pył, wstrząsy czy wodę pozwoli korzystać z zegarka zarówno podczas biegu przez tereny piaszczyste, podczas deszczu a nawet pływania. Istotna jest także wysoka jakość wyświetlacza, pozwalająca na odczytywanie danych nawet wtedy, gdy na tarczę świeci słońce. Dane wyświetlane na kolorowo ułatwią i przyśpieszą ich odczytywanie. Tylko solidnie wykonany model posłuży nam przez długi czas i sprawdzi się w różnych warunkach. 

Czujnik tętna

 Pomiar tętna to bardzo ważna funkcja. Pokazuje zaangażowanie naszego serca w wykonywanie jakiejś czynności. Tętno mierzone jest przez cały czas noszenia zegarka, w czasie aktywności i snu, co przekłada się na jeszcze lepszą możliwość poznawania swojego organizmu. Choć optyczny pomiar tętna w zegarkach jest bardziej wrażliwy na różne czynniki i mniej dokładny, niż w przypadku zastosowania pasów zapinanych na klatce piersiowej, dla biegaczy jest dużo wygodniejszy. Strefy tętna, których jest kilka, pokazują w jakim zakresie aktualnie pracuje serce. W ten sposób można kontrolować intensywność treningu i kształtować kondycję. Dzięki monitorowaniu tętna, tempa, dystansu i czasu użytkownik wie, czy powinien podkręcić tempo treningu czy zwolnić. 

Dodatkowe funkcje 

Zegarki do biegania mogą posiadać wiele różnorodnych funkcji. Niektóre mogą być przydatne bardziej, inne mniej, wszystko zależy od naszych preferencji. Przed kupnem zegarka do biegania warto więc przeanalizować, które funkcje będą nam potrzebne teraz i być może za jakiś czas, by nie przepłacać za dodatkowe możliwości . 

Dodatkowymi funkcjami, które mogą posiadać zegarki do biegania są:

- monitorowanie snu - funkcja ta pozwala na analizowanie długości i jakości snu

- licznik kroków - zlicza kroki użytkownika

- stoper - służy do precyzyjnych pomiarów czasów treningów i ćwiczeń

- trening interwałowy – funkcja pozwalająca na ułożenie swojego własnego planu tego typu treningu oraz jego zapamiętanie

- sterowanie odtwarzaniem muzyki – wykonywane wprost z tarczy zegarka, coś dla lubiących trenować w rytm muzyki

- barometr, wysokościomierz - funkcje, które mogą być przydatne osobom biegającym w terenach górskich

- kompas – dla tych, którzy lubią być zorientowani w terenie w bardziej tradycyjny sposób 

Zegarki do biegania na Ceneria.pl

Osoby lubiące aktywny tryb życia, na Ceneria.pl znajdą zegarki do biegania renomowanych marek. Posiadają one wiele funkcji a ich dobór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. W asortymencie sklepów znajdują się zarówno zegarki męskie, bardziej masywne oraz delikatniej wyglądające, zegarki damskie, o zróżnicowanej kolorystyce.

 

Tekst: zespół Ceneria.pl