Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jakich akcesoriów rowerowych nie może zabraknąć w Twojej kolekcji?

Jazda na rowerze nie zawsze jest tanim hobby. Największym kosztem jest rzecz jasna zakup oraz utrzymanie jednośladu, ale poza tym należy zadbać o dodatki, które ułatwią życie podczas bliskich i dalekich wypraw. Oto najbardziej przydatne akcesoria rowerowe – warto je mieć w kolekcji!

Kask rowerowy

Choć jazda w kasku rowerowym nie jest obowiązkowa, to mimo wszystko warto wyposażyć się w dobrej jakości ochronę głowy. W razie wypadku może to być czynnik, który zadecyduje o życiu lub śmierci. W sprzedaży znajdziesz różne rodzaje kasków rowerowych. Największą popularnością cieszą się zwykłe kaski miejskie oraz szosowe – zapewniają wysoki komfort jazdy, głównie za sprawą przewiewu powietrza oraz dodatkowej ochrony przed słońcem.

Znacznie bezpieczniejszym, ale też mniej wygodnym rozwiązaniem są kaski typu orzeszek, kaski typu hardshell oraz tzw. kaski MTB, z których korzystają profesjonalni rowerzyści. Te ostatnie zapewniają najwyższy poziom ochrony. Jeśli masz taką możliwość, to zainwestuj w dwa rodzaje kasków i dobieraj je w zależności o miejsca, w jakie zamierzasz się wybrać.

Rękawiczki rowerowe

Dobre rękawiczki rowerowe to podstawa, szczególnie jeśli planujesz dłuższe wyprawy. W trakcie jazdy musisz trzymać kierownicę, a ręka poci się i męczy. Na dłuższych dystansach łatwo o bąble i oparzenia od słońca, a niemal każdy przejazd ma negatywny wpływ na skórę rąk. Wybierając rękawiczki rowerowe zwróć szczególną uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Musi on oddychać i zapewniać swobodę ruchu dłonią. Jeśli zależy Ci na większej wygodzie, zdecyduj się na model z odkrytymi koniuszkami palców.

Buty rowerowe

Do jazdy na rowerze wystarczą zwykłe buty, choć zdecydowanie opłaca się zainwestować w specjalne obuwie rowerowe. Jest nie tylko wygodne, ale ma również odpowiedni kształt. Podeszwy są wykonane z przyczepnego materiału – dzięki niemu twoje nogi nie ześlizgną się z pedałów podczas jazdy na rowerze.

Torba podsiodłowa

Większość toreb podsiodłowych nie jest za duża, ale mimo wszystko warto wozić ze sobą jedną z nich. Zmieści się w niej niewielka apteczka, ważne dokumenty oraz podstawowe narzędzia takie jak dętka i mała pompka. Przed wyruszeniem na wyprawę rowerową przygotuj zestaw zawierający najważniejsze akcesoria, które włożysz do torby podsiodłowej.

Uchwyt na bidon

Jazda na rowerze to intensywny wysiłek fizyczny – w jej trakcie trzeba dużo pić. Zainwestuj w uchwyt na bidon, który przyczepisz do ramy roweru. W większości z nich mieszczą się butelki o rozmiarze od 500 do 1000 ml. To sporo, choć w przypadku dalszych tras wody może zabraknąć. Pamiętaj, że zawsze możesz uzupełnić ją po drodze, czy to w sklepie, czy też w restauracji.

Uchwyt na telefon

Bez elektroniki w trakcie jazdy da się obyć, ale jeśli nie możesz rozstać się ze smartfonem, to kup uchwyt na telefon. Komórka przyda się jako nawigacja, ale to nie koniec jej zalet. Na smartfonie możesz mierzyć przejechany dystans i spalone kalorie, a także słuchać muzyki lub po prostu z kimś rozmawiać, o ile zabierzesz ze sobą słuchawki bezprzewodowe.

 

Artykuł partnera serwisu ceneria.pl