Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jakie buty trekkingowe wybrać? Poradnik

 

Buty do chodzenia po górach to jeden z najważniejszych elementów podczas kompletowania ekwipunku na górską wyprawę. Tylko odpowiednio dobrane buty górskie zapewnią nam wygodę i bezpieczeństwo. Wybór butów w sklepach jest ogromny, dlatego przed zakupem trzeba się dobrze zastanowić, jakich butów tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli zastanawiasz się, jakie buty górskie wybrać, przeczytaj poniższy poradnik.

 


Nie istnieje jeden, uniwersalny model butów górskich. W zależności od tego, czy wyprawa będzie się odbywała latem czy zimą, czy będą to wymagające, trudne trasy czy często uczęszczane, dość bezpieczne szlaki, buty do trekkingu dobieramy pod kątem okoliczności w jakich będą używane i naszych potrzeb. Należy również wziąć pod uwagę fakt, czy musimy być przygotowani na deszcz lub śnieg, czy wybieramy się w suche, górzyste rejony. Ponadto, osoby niezbyt doświadczone w chodzeniu po górach powinny wybrać buty do trekkingu wyższe, stabilizujące kostkę – jednym słowem powinny postawić na bezpieczeństwo. Piechurzy bardziej zaawansowani, potrafiący sprawnie chodzić w trudniejszym, skalistym terenie, mogą wybrać lżejsze i niższe buty górskie.

Buty trekkingowe

Choć, jak już wyżej wspomniano, nie ma górskich butów uniwersalnych, to właśnie buty trekkingowe są temu mianu najbliższe. Dzięki dość solidnej konstrukcji z wyższą cholewką, zapewniają wsparcie kostki i chronią ją przed skręceniem. Sztywna, wytrzymała podeszwa nie da nam odczuć kamienistego podłoża. Buty do trekkingu renomowanych producentów najczęściej wykonane są z materiałów, które sprostają niekorzystnym warunkom atmosferycznym a przy tym będą dobrze wentylować stopę. W razie potrzeby można je dodatkowo zaimpregnować. W czasie gorącego lata może być w nich zbyt ciepło, ale to właśnie wśród butów trekkingowych znajdą się modele nadające się i na krótkie wycieczki w niezbyt wymagającym terenie i na wielodniowe, górskie wypady z plecakiem, w terenie trudniejszym technicznie.

Buty podejściowe

Buty podejściowe zostały stworzone przede wszystkim dla wspinaczy ale szeroko wykorzystywane są także przez miłośników wędrówek po górach. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas ciepłych pór roku. To typ obuwia plasującego się gdzieś pomiędzy butami trekkingowymi a butami do wspinaczki. Powinny być lekkie, by amatorzy wspinaczki po dojściu na miejsce, pod ścianę wspinaczkową, mogli je przytroczyć do plecaka i by nie stanowiły dla nich dużego obciążenia. Bardzo istotna jest podeszwa – przyczepna, dość sztywna ale niezbyt gruba, zapewniająca ochronę stopom na kamienistym, nierównym terenie a równocześnie pozwalająca je dobrze wyczuwać. Buty podejściowe często posiadają gumowe wzmocnienia w okolicy palców i pięty, by jeszcze lepiej chronić stopę. Dobre dopasowanie, stabilność i wygoda – tego także szukamy w butach podejściowych, jednak chyba najbardziej istotna jest waga butów. W asortymencie butów podejściowych można wybierać wśród butów z membraną lub bez niej, w zależności od naszych preferencji.

Buty wysokogórskie

Wyprawy w wysokie góry, często w ekstremalnych warunkach pogodowych z bardzo niskimi temperaturami, trudne technicznie trasy w śniegu i lodzie, wymagają specjalnych butów, kompatybilnych z rakami. Profesjonalne buty wysokogórskie to buty specjalnie zaprojektowane w taki sposób, by sprostały wyśrubowanym wymaganiom użytkowników. Oprócz komfortowego ciepła i dobrej izolacji, które powinny zapewnić, muszą też posiadać membranę chroniącą przed wilgocią oraz być bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jak każde buty powinny być wygodne, tylko wygodne, dobrze dobrane do wielkości stopy buty zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo w górach.

Jaką podeszwę wybrać w butach górskich?

Podsumowując - podczas wędrówek górskich po terenie łatwym, z łagodnymi wzniesieniami dobrze sprawdzą się buty z bardziej miękką, elastyczną podeszwą. Na trasy trudne technicznie, kamieniste należy wybrać buty z podeszwą sztywną, która zapewni naszym stopom odpowiednie wsparcie i bezpieczeństwo.

Buty górskie na Ceneria.pl

W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz różne modele butów górskich, od butów podejściowych, poprzez buty trekkingowe niskie i wysokie, aż po buty wysokogórskie. Buty górskie to zazwyczaj zakup na lata, dlatego warto zainwestować w buty sprawdzonych marek, takich jak: Scarpa, Aku, Zamberlan, Hanwag, Asolo, La Sportiva, Meindl, Salewa czy Merrell.


tekst: zespół Ceneria.plZOBACZ PRODUKTY