Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jakie wiązania skiturowe? Poradnik

Narciarstwo skiturowe cieszy się coraz większą popularnością. Nie dla każdego świeżo wyratrakowany stok to szczyt marzeń. Są miłośnicy białego szaleństwa szukający odmiennych emocji i innego rodzaju wysiłku fizycznego. Skituring to w dużym skrócie połączenie jazdy czy podchodzenia na nartach z turystyką górską. Niektórzy będą korzystali z utartych szlaków a inni będą szukali możliwości zjazdu w świeżym puchu. Dla jednych ważne będą widoki i otaczająca przyroda z dala od zatłoczonych stoków i orczyków a drudzy będą pracować nad swoją kondycją i zależeć im będzie przede wszystkim na coraz lepszych wynikach i czasie.
 

 

W każdym przypadku podchodzenie i zjazdy na nartach skiturowych nie byłyby jednak możliwe bez odpowiednich wiązań. Wiązania skiturowe muszą zapewnić narciarzowi swobodę i komfort podczas chodu jak i zjazdu. Jest to możliwe dzięki specjalnemu mechanizmowi. Ruchem kijka przepina się wiązania tak, by uwolnić piętę, która podnosi się. Dzięki temu możliwe jest podchodzenie na nartach. Ponadto wiązania skiturowe skutecznie podpierają piętę buta powyżej linii nart, co poprawia komfort podchodzenia. Najczęściej do dyspozycji mamy dwa poziomy podparcia ( bywają także modele z trzema) – dla stoków łagodnych oraz bardziej stromych.

Typy wiązań skiturowych

W asortymencie sklepów wiązania skiturowe najczęściej występują w dwóch typach: wiązania szynowe oraz wiązania typu TLT (Tour Light Tech).

  • Wiązania skiturowe szynowe. Jest to rozwiązanie starsze i cięższe. Na rynku wypierane jest przez nowsze wiązania typu TLT. Wiązania szynowe pasują do prawie wszystkich rodzajów butów narciarskich – zarówno skiturowych jak i zjazdowych. Konstrukcja składa się ze specjalnej, ruchomej szyny, dzięki której pięta jest uwalniana podczas chodzenia. To wiązanie dobrze spisuje się na długich trasach, gdzie często trzeba przepinać narty z podchodzenia na zjazdy.
  • Wiązania skiturowe typu TLT nazywane inaczej szczękowe lub kłowe, pinowe. Są coraz bardziej popularne, przede wszystkim dzięki swojej niższej wadze niż w przypadku wiązań szynowych. Ograniczenie wagi osiągnięto dzięki usunięciu szyny. Zamiast niej zastosowano „kły”, które trzymają but w przedniej części. Buty narciarskie muszą być przystosowane do tego typu wiązań. Najlżejsze modele wiązań typu TLT ważą tylko 185 gramów. System ten został opracowany i opatentowany przez markę Dynafit, stąd też potoczna nazwa "dynafity"

Jakie wiązanie skiturowe wybrać?

Jeśli mamy ochotę spróbować przygody ze skituringiem i zadajemy sobie pytanie jakie wiązanie skiturowe będzie dla nas najbardziej optymalne, powinniśmy wiedzieć :

  • czy stawiamy na turystykę narciarską czyli chodzenie w większym stopniu niż ekstremalne zjazdy
  • czy głownie będziemy zjeżdżać a narty będziemy nosić przytroczone do plecaka
  • czy planujemy też wykorzystywać narty na skituringowe na przygotowanych trasach

Podczas wyboru wiązań skiturowych należy wziąć pod uwagę poziom naszych umiejętności. Niska waga wiązań, bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy - to jest zawsze ważne, ale inne cechy wiązań będą bardziej istotne dla kogoś kto dopiero zaczyna swoją przygodę ze skiturami a inne dla zaawansowanego skiturowca.

Wiązania skiturowe na Ceneria.pl

Jeśli szukasz odpowiednich wiązań skiturowych, skorzystaj z oferty sklepów prezentowanej na stronie Ceneria.pl. Należy je dopasować do swoich warunków fizycznych, umiejętności oraz indywidualnych preferencji. Znajdziesz tu wytrzymałe i solidnie wykonane produkty uznanych producentów sprzętu skitourowego takich jak: Dynafit, Marker czy Fritschi.

 

tekst: zespół Ceneria.pl

fot: PhotogenicaZOBACZ PRODUKTY