Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jakie zimowe rękawice turystyczne wybrać? Poradnik.

Każdy świadomy amator zimowych sportów czy turystyki zimowej raczej nie zapomni uwzględnić w swoim ekwipunku odpowiednich rękawic. Ich brak może narazić dłonie na przemarznięcie, albo, w bardziej ekstremalnych warunkach – na odmrożenie. Dłonie oraz stopy to części ciała, które marzną najszybciej. Natura tak to skonstruowała, że w warunkach, kiedy organizm ulega wychłodzeniu, właśnie do nich napływa mniej krwi, przez co tracą ciepło jako pierwsze. Tym samym chronione są ważniejsze organy. Tak działa nasz organizm, ale na szczęście przemarznięciu dłoni można zapobiec – wystarczy zaopatrzyć się w dobre rękawice. Jakie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

 


Rękawice pięciopalczaste

W tego typu rękawicach każdy palec ma oddzielną komorę. Ich sprawność manualna jest dzięki temu większa i łatwiej będzie nam operować sprzętem bez ściągania rękawic. Jednak taki fason rękawic ma pewien minus – dłonie marzną w nich szybciej. Coś za coś.

Łapawice

To tzw. rękawice z jednym palcem – wszystkie palce oprócz kciuka umieszczone są w jednej komorze. Ruchy nie będą już tak precyzyjne jak w rękawicach pięciopalczastych ale na pewno dłoniom będzie w nich cieplej. Łapawice doskonale nadają się na ekstremalne wyprawy i siarczyste mrozy. W takich warunkach lepiej ochronią dłonie przed odmrożeniami niż inne rodzaje rękawic.

Inne modele rękawic

W ofercie sklepów znajdziemy także modele rękawic ze specjalną nakładką na palce, która potrafi zmienić rękawice pięciopalczaste lub mitenki ( rękawice bez palców) w łapawice. Dostępne są także rękawice trójpalczaste – z oddzielnymi komorami na kciuk i palec wskazujący.
Warto zwrócić uwagę na mankiety – powinny być ze ściągaczami lub stoperami – zapobiegną dostaniu się śniegu pod rękawy. Dodatkowym udogodnieniem będzie powłoka antypoślizgowa na wewnętrznej stronie rękawic, która poprawi chwyt.

Materiały z jakich produkuje się rękawice

Od wełny merino, poprzez softshell, sztuczną lub naturalną skórę, rękawice z tkanin syntetycznych aż do rękawic z wodoodporną i wiatroszczelną membraną czy wzmacnianych kevlarem. Wybór wśród materiałów jest ogromny. W przypadku wypełnienia najczęściej przez producentów stosowane jest wypełnienie sztuczne – jako bardziej odporne na wilgoć niż naturalny puch, choć rękawice puchowe także można kupić. Tylko od naszych potrzeb, od pogody w jakiej chcemy rękawic używać jak i ich funkcjonalności zależy na jaki materiał się zdecydujemy. 

Rękawice do obsługi urządzeń dotykowych

Jeśli często korzystamy ze smartfona lub innych urządzeń, warto zainwestować w rękawice, które posiadają na palcach specjalne wstawki z materiału do obsługi urządzeń dotykowych. Nie będziemy musieli wtedy za każdym razem ściągać rękawic i narażać dłoni na przemarznięcie.

Ubieranie warstwowe

Od zimowych rękawic najczęściej oczekujemy by były odporne na wilgoć, wiatr oraz by były oddychające i zapewniały nam komfort termiczny. Nie wszystko można osiągnąć z jedną parą rękawic na dłoniach, dlatego są sytuacje w których warto postawić na 2-3 pary o różnych właściwościach. To doskonałe rozwiązanie na długie zimowe eskapady. Cienkie, oddychające rękawice można założyć jako pierwsze, jako kolejną warstwę można użyć cieplejszych rękawic a na zewnątrz najlepiej spiszą się rękawice z membraną chroniące przed deszczem i wiatrem. W zależności od warunków pogodowych wykorzystuje się wtedy jedną lub wszystkie pary rękawic.

Rękawice turystyczne na Ceneria.pl

Znajdziesz tu ogromny wybór rękawic, które możesz dobrać pod kątem swoich osobistych preferencji oraz aktywności. Bardzo wielu renomowanych producentów posiada je w swoim asortymencie. The North Face, Salewa, Black Diamond, Mammut, Arc’teryx, Jack Wolfskin, Patagonia to tylko niektórzy z nich. Wśród propozycji sklepów znajdują się zarówno dość kosztowne rękawice z własnym systemem grzewczym jak i niedrogie rękawice polarowe. Na pewno każdy znajdzie tu rękawice idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

tekst: zespół ceneria.pl
foto: photogenica.pl

 ZOBACZ PRODUKTY