Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jedziesz w gorące kraje? Sprawdź co zabrać w tropiki?

Jesień to czas wyjazdów wielu osób w tropiki i dalekie rejony na południu. Co zabrać ze sobą w tropiki?

W zależności od miejsca gdzie się wybieramy, warto przygotować się do takiej podróży dużo wcześniej.


Jeżeli wybieramy się w tropiki, to dobrze jest sprawdzić mapę występowania malarii w celu oceny ryzyka. Jeśli ryzyko jest duże, to oprócz środków farmakologicznych, warto zwiększyć dodatkowo ochronę poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań.

Jaka ochrona podczas wyjazdu w tropiki?

Powyższe środki zwiększą nasze bezpieczeństwo poprzez aktywną ochronę podczas snu, pobytu zarówno na powietrzu czy w pomieszczeniach oraz podczas aktywności na zewnątrz.

Jeżeli wybieramy się w rejony północne to ryzyko malarii nie istnieje. Jednakże krótkie lato powoduje, że szczególnie aktywni są latający bracia, którzy atakują cokolwiek się rusza w potwornych wręcz ilościach. Dodatkowe zabezpieczenie jest tak samo wskazane jak w przypadku ekwipunku używanego w tropikach.

Wskazane jest zastosowanie poniższego sprzętu tropikalnego, który zwiększa nasze bezpieczeństwo:

- moskitiery nasączone dodatkowo odstraszającymi repelentami ( nazwy handlowe to Permethrin, Insect Shield, EX8 i inne);
- wkładki termiczne (śpiworki) nasączone repelentami;
- repelenty stosowane na skórę z jak największą zawartością DEET.


Moskitiery

posiadają wiele rozwiązań w zależności od tego, gdzie chcemy jej użyć. Nocując w hotelach, na łóżku, można dobrać moskitierę, która zabezpieczy całe łóżko. Nieco inne moskitiery są używane, gdy nocujemy poza budynkami. Jeżeli istnieje możliwość przyczepienia górnej części do gałęzi lub innego elementu nośnego, to możemy zastosować moskitierę bez stelaża. W innym przypadku zmuszeni jesteśmy do zastosowania moskitiery samonośnej, zabezpieczającej z wszystkich stron.

Wkładki do śpiwórów

znakomicie przydają się zarówno w tropikach jak i chłodniejszych rejonach. Tropiki ze względu na wysoką temperaturę, wymuszają stosowanie lekkiej i przewiewnej pościeli. Nocowanie w hotelach czy niepewnych miejscach zwiększa ryzyko ugryzienia przez owady, dlatego też warto dodatkowo zabrać ze sobą wkładkę.

W zależności od potrzeb i zasobności portfela można dobrać wkładki z tańszej bawełny, mieszanek czy jedwabiu o strukturze RipStop. Lepsze wersje wkładek nasączone są repelentami, które odstraszają owady, w tym niebezpieczne moskity. Dodatkową zaletą takich wkładek jest to, że w przypadku stosowania ich jako wewnętrzna wkładka normalnego śpiwora, można zwiększyć ciepłotę zestawu o kilka stopni (od 5 do 14 stopni w zależności od rodzaju wkładki).

Repelenty w tropiki

stosowane na skórę przydają się do ochrony podczas naszej aktywności na zewnątrz. Należy pamiętać, że im większa ilość DEET (Diethyl Toulamide) w repelencie, tym mocniejsza nasza ochrona. Ważne jest, aby pamiętać, że wraz z długością ekspozycji środka na ciele, maleje jego skuteczność - zachodzi konieczność smarowania, rozpylania środka co jakiś czas, wskazany przez producenta.ZOBACZ PRODUKTY