Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Jezior nie zamykają....poradnik jak wybrać optymalny ponton

Możliwości, żeby aktywnie spędzić czas nad wodą, jest wiele. Gdy tylko pogoda na to pozwala, na wodnych akwenach pojawiają się rozmaite jednostki pływające. Należą do nich m.in. pontony, łatwe w transporcie, nadmuchiwane łodzie z płaskim dnem. Jeśli należymy do osób, które dopiero planują zakup pontonu, musimy zastanowić się przede wszystkim, gdzie będziemy na nim pływać i ile osób powinien pomieścić. Poniższy poradnik pomoże Ci rozjaśnić wątpliwości zwiazane z zakupem optymalnego sprzętu dla swoich potrzeb. 


Dobrze wybrany ponton powinien służyć nam przez kilka sezonów i przetrwać różne wodne przygody i bliskie spotkania z kamieniami na brzegu. Podczas wyboru, szczególną uwagę warto zwrócić na wysokiej jakości, wytrzymałe materiały, z których jest wykonany, odporne na przetarcia czy promieniowanie UV. Z tego względu lepiej nie wybierać pontonów w kolorze czarnym, które bardziej się nagrzewają, co z kolei wpływa na trwałość materiału. Bezpieczniej postawić na kolory jasne, szare lub brązowe. Niektóre z pontonów posiadają także możliwość podpięcia silnika elektrycznego albo spalinowego, które niejednemu miłośnikowi pływania pontonem znacząco ułatwią życie.


W zależności od tego, czy wybierany ponton ma służyć tylko do celów rekreacyjnych, do pływania z całą rodziną po spokojnej tafli jeziora, do wędkowania czy jeszcze innych aktywności, na odmienne jego cechy będziemy zwracali uwagę podczas wyboru. 

Pontony rekreacyjne

Rekreacja oznacza relaks i zabawę, dlatego pontony rekreacyjne zazwyczaj są dość lekkie i łatwo je przetransportować do miejsca, w którym spędzamy wolny czas nad wodą. Pontony rekreacyjne dobieramy pod względem ilości osób, które będą z niego korzystały.
Najczęściej wykonane są z PVC z dodatkowymi wzmocnieniami, które zwiększają ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. W pontonach rekreacyjnych popularne są lekkie i dość wytrzymałe podłogi z włókien poliestrowych typu AIR, które łatwo się składają. Innym typem podłogi dość często spotykanym w tego typu pontonach są podłogi typu VIB – również lekkie i wytrzymałe, łatwo wchodzące w ślizg po wodzie ale szybko się brudzące. Łatwe prowadzenie pontonu wyposażonego w silnik do pontonu, przy dużych prędkościach zagwarantuje z kolei podłoga typu RIB.

Pontony wędkarskie

Ponton przeznaczony dla miłośników łowienia ryb powinien być wytrzymały, funkcjonalny, ładowny ale przede wszystkim powinien gwarantować bezpieczeństwo podczas połowów. Pontony wędkarskie wykonane z PVC o większej gramaturze posiadają dodatkowe wzmocnienia, z tego powodu są bardziej wytrzymałe oraz cięższe, co przekłada się na ich stabilność.
Ważna jest sztywna podłoga, o dużej wyporności, na której bez problemu będzie można stać. Najczęściej stosowane są podłogi drewniane, wytrzymałe drewniano- aluminiowe lub aluminiowe ( bardzo wytrzymałe ale dość ciężkie). Lekkie i łatwe do składania są pontony z podłogą panelową ( listwową) – przeznaczone dla mniej profesjonalnych wędkarzy.
Wędkarze podczas połowów często przemieszczają się, dlatego w pontonie wędkarskim niezbędny jest silnik. Dobieramy go w zależności od akwenu, na którym chcemy łowić. Na spokojnych wodach wystarczy cichy silnik elektryczny, nie odstraszający ryb, natomiast w przypadku pontonów morskich, gdzie warunki połowu mogą być bardzo trudne, ważna jest duża moc silnika.
Podczas wyboru pontonu wędkarskiego warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, do którego zaliczamy m.in.: wiosła, ławki czy różnego rodzaju funkcjonalne uchwyty i schowki.

Pontony specjalistyczne

Wśród bogatej oferty pontonów znajdziemy także pontony specjalistyczne. Są to solidne i wytrzymałe modele pontonów z wieloma funkcjonalnymi rozwiązaniami oraz silnikiem o dużej mocy. Przeznaczone są dla służb ratowniczych, wojskowych oraz nurków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pontonu?

  • Listwa odbojowa. Jest to element pontonu, który powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów, ponieważ chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto zapobiega dostawaniu się wody do wnętrza pontonu.
  • Rączki. Pontony nie są zazwyczaj bardzo ciężkie, ale by łatwiej można je było przenosić, zostały wyposażone w rączki. Lepiej wybierać modele z rączkami zamontowanymi wewnątrz tub.
  • Dodatkowe akcesoria. Jeśli chcemy by nasza przygoda z pontonem była jeszcze bardziej komfortowa, możemy dodatkowo zaopatrzyć się w kotwicę czy daszek chroniący przed słońcem lub deszczem. Wędkarzom przydadzą się także uchwyty na wędki czy echosonda. Warto mieć także w zanadrzu zestaw naprawczy i pompkę. Miłośnicy sportów wodnych muszą oczywiście mieć obowiązkowo kamizelki ratunkowe

Kategoria żeglugi

Wybierając ponton, spotkamy się z literowym oznaczeniem kategorii żeglugi, i tak:

  • Kategoria A – oceaniczna, dla pontonów specjalistycznych, potrafiących poradzić sobie z wysokimi falami, powyżej 4 m przy wietrze przekraczającym nawet 8 stopni w skali Beauforta.
  • Kategoria B – pełnomorska, dla pontonów mogących pływać na otwartym morzu z silnym wiatrem do 8 stopni w skali Beauforta i falami do 4 m.
  • Kategoria C – przybrzeżna, dla pontonów pływających po większych zatokach, zalewach z falami do 2 m i sile wiatru do 6 stopni w skali Beauforta.
  • Kategoria D – dla pontonów przeznaczonych na wody osłonięte, czyli jeziora, zatoki, rzeki o wysokości fali max. 0,5 m i sile wiatru do 4 stopni w skali Beauforta.

Przechowywanie pontonu

Ponton powinien być przechowywany w miejscu suchym, cienistym, najlepiej w temperaturze dodatniej. Po sezonie należy go dokładnie wyczyścić i osuszyć. Lekkie napompowanie pontonu podczas składania sprawi, że nie ulegnie on odkształceniu.

Pontony na Ceneria.pl

W asortymencie sklepów prezentowanych na stronie Ceneria.pl znajdziesz wiele rodzajów pontonów: rekreacyjne pontony dla rodzin, pontony wędkarskie jak również pontony przeznaczone do spływów rzecznych.  Pamiętaj, by dokupić do niego odpowiednie kamizelki ratunkowe.Mogą Ci się przydać również takie sprzęty jak wiosła pontonowe 

tekst: zespół ceneria.pl
foto: photogenica

 

 

 

 ZOBACZ PRODUKTY