Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kask narciarski i snowboardowy - jak wybrać? Poradnik

Kaski przeznaczone dla narciarzy i snowboardzistów powinny zapewnić im bezpieczeństwo podczas jazdy. Ochrona głowy – to ich główne zadanie. Kask narciarski powinien być atestowany - tylko taki spełnia obowiązujące normy ( europejskie lub amerykańskie) i przeszedł odpowiednie testy, zapewniając tym samym bezpieczeństwo użytkownikowi.

 

kaski narciarskie


Kask narciarski czy snoboardowy musi być dopasowany do rozmiaru głowy, wytrzymały na uderzenia ale jednocześnie powinien być lekki i przewiewny.
Oprócz bezpieczeństwa jakie zapewniają, kaski narciarskie są również  elementem wizerunku. Jedni zwrócą uwagę tylko na praktyczność tego sprzętu, dla innych ważny również będzie ich modny design. 

Kask narciarski a snowboardowy

Różnice między nimi nie są duże i dotyczą głównie wyglądu, w związku z czym można ich używać zamiennie. Snowboardziści wykonują wiele trudnych ewolucji, więc kaski przeznaczone dla nich są masywniejsze i mogą posiadać np. elementy chroniące szczękę. Odważniejsze kolory to także ich cecha charakterystyczna. Kaski narciarskie są z kolei bardziej klasyczne zarówno pod względem kształtu jak i kolorystyki.

Rodzaje kasków

Ze względu na budowę dzielimy je na następujące rodzaje:

  • Kaski z pełną skorupą ( pełną osłoną, z tzw. twardym uchem) – osłaniają całą głowę, uszy oraz kark, zapewniając tym samym lepszą ochronę. Przeznaczone są dla zawodowców i zaawansowanych narciarzy lub snowboardzistów lubiących wyczynowe ewolucje i jazdę poza wyznaczonymi trasami. Do wielu modeli można dopiąć tzw. gardę czyli osłonę szczęki. W tego typu kaskach nie ma regulacji obwodu głowy, dlatego muszą być dobrze dopasowane. Są one cięższe, ograniczają pole widzenia i gorzej w nich się słyszy.
  • Kaski z niepełną skorupą ( osłoną ¾) – głowę chroni twarda skorupa a w miejscu uszu mają miękka piankę, którą można odpiąć w cieplejsze dni lub wyprać w razie potrzeby. Nadają się dla początkujących i średniozaawansowanych, zapewniając im wygodę, bezpieczeństwo, lepszą słyszalność i szersze pole widzenia. Są także tańsze od kasków z pełną skorupą.

Budowa kasku

Kask tworzą dwie warstwy: skorupa – czyli warstwa zewnętrzna i wyściółka – warstwa wewnętrzna.
Skorupa kasku powinna być lekka ale wykonana z odpornych na uderzenia materiałów, które te właściwości zachowają także w niskich, zimowych temperaturach. Skorupy mogą być wykonane m.in. z włókien węglowych, szklanych lub materiałów sztucznych. Aby jazda była komfortowa, kask narciarski powinien posiadać otwory wentylacyjne. Dzięki regulacji, która znajduje się na zewnątrz kasku, użytkownik sam może ustalić zakres dopływu powietrza pod kask i odprowadzenia wilgoci.
Wyściółka czyli część wewnętrzna kasku wykonana jest z miękkich, przyjemnych w dotyku i przewiewnych materiałów. Chłonie pot i w razie uderzenia chroni skórę. Styka się bezpośrednio z głową, w razie potrzeby można ją wyjąć i wyprać. 

Inne przydatne elementy kasku narciarskiego:

  • system audio wmontowany w kask dla wielbicieli słuchania muzyki podczas jazdy
  • szyba fotochromatyczna – zamiast gogli
  • specjalne kaski dla pań o długich włosach z miejscem na kitkę
  • odblaski poprawiające bezpieczeństwo po zmroku
  • daszek chroniący przed słońcem

Jak dobrać rozmiar kasku?

Tylko kask narciarski o dobrze dobranym rozmiarze zapewni nam bezpieczeństwo. Rozmiary kasku określane są poprzez obwód głowy podany w cm albo określone symbolami. Wybierając model, należy sprawdzić tabelę rozmiarów danego producenta.
Kask nie powinien w żadnym miejscu uciskać głowy, nie powinien się także na niej przesuwać. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest chwilę ponosić kask podczas mierzenia. Aby dobrze dobrać rozmiar kasku, trzeba zmierzyć obwód głowy trochę powyżej brwi i dodać do niego 2 cm. Każdy z nas ma inną budowę głowy, dlatego dobrze jest przymierzyć kilka modeli i sprawdzić, który z nich najlepiej leży.
Uwzględnić należy także dopasowanie rozmiaru kasku do wielkości gogli. Wybierając model kasku trzeba to wziąć pod uwagę lub kupić od razu pasujące do niego gogle.
Pod kaskiem powinno być także miejsce na cienką czapkę lub kominiarkę.

Kiedy należy wymienić kask narciarski na nowy?

W przypadku dzieci – gdy z niego wyrosną i zacznie je tu i ówdzie uciskać, to oczywiste. Zawsze wymieniamy kask po poważniejszym upadku i uderzeniu nim w podłoże. Rysy, pęknięcia czy wgniecenia są widoczne ale w takiej sytuacji mogą powstać w nim także mikropęknięcia, które powodują, że kask nie spełni już swojej ochronnej roli tak, jak powinien.

Kask narciarski dla dzieci

Dzieci są dość wybrednymi klientami, jeśli coś w kasku nie będzie im pasowało, i nie chodzi tylko o wielkość ale i wzór na nim, mogą po prostu nie chcieć go założyć. Na szczęście wybór kasków dziecięcych jest ogromny, wzornictwo i ich kolorystyka także.
Kask narciarski lub snowboardowy przeznaczony dla dzieci musi być lekki, z miękką wyściółką zarówno w środku jak i na pasku pod brodą, z otworami wentylacyjnymi. Możliwość regulacji sprawi, że nie będzie to kask na jeden sezon ale posłuży dziecku trochę dłużej.

Kaski narciarskie i snowboardowe na Ceneria.pl

Na stronie Ceneria.pl znajdziesz duży wybór kasków damskich, męskich i dziecięcych renomowanych producentów, m.in. takich jak: Julbo, Uvex, Salomon, Bolle, Rossignol, Atomic czy Head. Zróżnicowana kolorystyka, różne fasony i szeroki zakres cenowy pozwolą Ci wybrać kask narciarski odpowiedni do Twoich potrzeb.

 

tekst: zespół Ceneria.pl

 ZOBACZ PRODUKTY