Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kask Salamander / GRIVEL

Test kasku wspinaczkowego GRIVEL model Salamander

OPIS

Kask, jak przystało na produkt Grivela – żółty z czarnymi elementami, wykonany jest z elastycznego polystyrenu. Rozmiar kasku określa producent jako IAS czyli Indywidual Adapting System, a więc umożliwiający dopasowanie go przez użytkownika do swojej głowy w zakresie obwodu od 54 do 62 centymertów. Dodatkowe gąbki na przylepnej taśmie do podklejenia w bocznych częściach są rozwiązaniem przydatnym dla tych, dla których rozmiar podstawowy jest zbyt duży. Od wewnątrz kask został wyklejony mocno spienioną gąbką o grubości 1 cm.  Wykonany z tworzywa system regulacji obwodu pokryty jest sztucznym welurem, a umieszczone z tyłu pokrętło do regulacji wyposażono w  tzw. grzechotkę, dzięki której przy dokręcaniu słychać zapadkę. Wewnątrz kasku znajduje sie dystansowa kształtka-wytłoczka z twardego, wyłożonego jednak gąbką styropianu. Taśmy zapinające kask są czarne z czerwoną klamerką. Część taśmy, która znajduje się pod brodą, osłonięta jest dla podwyższenia komfortu welurowym otokiem z rzepem. Kask posiada uchwyty na czołówkę (gumowe taśmy, zapinane na haczyki), umieszczone z tyłu i przodu. Tylny uchwyt mocujący gumę jest specjalnie ukształtowany, będąc zarazem otworem wentylacyjnym kasku. Z przodu kask zdobi nowe logo Grivela – stylizowana litera G z ząbkami, po obu bokach napisy GRIVEL, a z tyłu dwie salamandry. Producent dołączył również parę naklejek, dając właścicielowi kasku możliwość samodzielnego decydowania o jego estetyce. Na uwagę zasługuje kształt, nie jest to przysłowiowy  „orzeszek” –  dolny rant obniżony w okolicach skroni oraz tył kasku osłaniający okolice zauszne. Waga kasku to 390 gram.



OCENA Kasku Grivel

Jeśli ktoś oczekuje na zdanie typu: oberwałem kamieniem wielkości kalafiora z iluś tam metrów, to się przeliczył. Nic z tego i nikomu tego nie życzę. Od tego są laboratoria. Kask Grvela posiada stosowne certyfikaty i atesty dopuszczające do użytkowania. Dlatego mogę skupić się na innych jego zaletach. Innowacyjnymi są jego kształt i kolor. Ciepła żółta barwa zrywa z monotonią popularnych wśród producentów kasków czerwieni i bieli. Kształt:  łamana linia dolnego rantu bardziej osłania głowę, okolice skroni i tył. To bardzo istotna zaleta. Cały dolny brzeg-rant od strony wewnętrznej został wyklejony miękką pianką, która skutecznie amortyzuje boczne uderzenia: skorupa nie dotyka bezpośrednio głowy. Kask jest na tyle głęboki, że włożony (dopasowany)  nie spada z głowy nawet przy niezapiętych paskach. Tylne duże pokrętło, którym regulujemy obwód, obłożone jest miękką gumą, co ułatwia jego obsługę i dokładne dopasowanie obwodu. Cały otok, który dotyka bezpośrednio do naszej głowy, obłożony jest miękkim welurem. Plastik, z którego jest wykonana skorupa, jest na tyle elastyczny, że nie zachodzi obawa uszkodzenia (pęknięcia) w zapakowanym plecaku, co czasem zdarza się przy sztywnych styrobetowych. Zamontowanie czołówki na kasku jest łatwe, a pod gumowymi obejmami mieszczą się wszystkie próbowane przeze mnie modele Petzla i Silva. Rozmiar kasku jest uniwersalny od 54 do 62 cm obwodu, ale osoby o najmniejszym obwodzie głowy muszą podkleić sobie dołączone przez producenta profile z pianki. Moim zdaniem przydatna byłaby jeszcze jedna pianka w okolicach czoła. Paski do zapięcia kasku to nylonowe taśmy o szerokości 17 mm, zapinane plastikową klamerką. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie małych elementów, które można zablokować (zakręcić) w miejscach, gdzie taśmy rozchodzą się w kształcie litery V, co umożliwia trwałe dopasowanie wszystkich taśm. Welurowa obejma zapinana na rzep, osłaniająca taśmy pod brodą, zmniejsza ich ucisk i poprawia komfort. Duża przestrzeń pomiędzy głową a skorupą kasku zapewnia dobrą wentylację oraz zapobiega uczuciu nadmiernego gorąca. Wybór kasku jest bardzo indywidualną decyzją, ale myśląc o jego zakupie, warto wziąć pod uwagę ten model.

Piotr Jasieński, ratownik TOPR

Góry, nr 8 (147) sierpień 2006 



ZOBACZ PRODUKTY