Buty górskie to „trapery” z dobrym bieżnikiem. Takie przekonanie kiedyś w głowie miał każdy turysta górski. Od dobrych kilku lat trochę to się zmieniło. Pojawiły się dużo lżejsze buty górskie czyli buty podejściowe. To całkiem młode zjawisko na nogach turystów. Co to właściwie jest „but podejściowy”? Dla kogo jest przeznaczony? Odpowiadamy
But podejściowy – co to jest?
Jeszcze w latach 90-tych w kwestii obuwia trekkingowego nie było takich dylematów: buty w góry to były po prostu buty za kostkę z dobrym bieżnikiem. Okazało się jednak, że nie wszyscy potrzebują ciężkich i masywnych butów za kostkę. Zaczęło się od wspinaczy którzy musieli podejść do ściany wspinaczkowej, ściągnąć buty trekkingowe i założyć buty wspinaczkowe. Buty do podejścia pod ścianę musiały być zatem możliwie najlżejsze oraz musiały dobrze radzić sobie w trudnym technicznym terenie. Pojawił się zatem pomysł na buty będące czymś pomiędzy butem wspinaczkowym a butem trekkingowym w klasycznym słowa rozumieniu. Okazało się również że tego typu obuwie spokojnie radzi sobie na łatwiejszych drogach wspinaczkowych.
Pierwsze buty podejściowe zatem zobaczyliśmy na stopach wspinaczy, przewodników górskich, potem na nogach turystów wędrujących po via ferratach. Obecnie tego typu obuwie spotkamy często na nogach ambitnych turystów.
Buty podejściowe świetnie radzą sobie w każdym trudnym terenie, są również na tyle uniwersalne że można ich używać w mieście. W ich uniwersalności zatem tkwi źródło sukcesu tego typu obuwia. Świetnym przykładem tego typu butów łączących w sobie cechy modeli miejskich i terenowych to buty np "kultowe"
Scarpa Mojito
Buty Scarpa Mojito. Fot: Scarpa
But podejściowy – specyfika budowy
Można powiedzieć ze buty podejściowe to połączenie lekkich butów trekkingowych oraz wspinaczkowych. Czym charakteryzują się w takim razie buty podejściowe?
- Podeszwa. Ma ona sprostać trudnościom górskiego, skalnego terenu oraz zachować przyczepność na mokrym lub niestabilnym podłożu.
- Specyficzne mieszanki gum. Buty wręcz „lepią” się do skały. Niestety musimy pamiętać że guma zdecydowanie szybciej zużywa się od podeszwy tradycyjnego buta trekkingowego.
- Gumowe wzmocnienie na czubku oraz pięcie. Mają one za zadanie ochronę butów przed otarciami i skałę czy kamienie. Wpływają również na większe bezpieczeństwo i komfort naszych palców i pięt.
- Sznurowanie. Najczęściej sięga niemal od czubków palców i jest zdecydowanie gęściej poprowadzone. Dzięki takiemu systemowi sznurowania, mamy możliwość bardziej precyzyjnego dopasowania buta do stopy
- Cholewka. Podobnie jak w przypadku wszystkich butów trekkingowych może być wykonana ze skóry jak i z materiałów syntetycznych. Zdecydowana większość butów jakie spotkamy jest jednak wykonana ze skóry nubukowej. Zdarzają się również wersje obuwia z membraną.
Buty podejściowe – dla kogo?
Na pewno dla wspinaczy ale czy również dla turystów? To zależy jakimi jesteśmy turystami. Zanim zdecydujemy się na zakup butów podejściowych warto pamiętać o tym że chodzenie po górach w tego typu obuwiu raczej nie jest wskazane dla początkujących turystów. W odróżnieniu od tradycyjnych butów trekkingowych, podejścówki nie mają usztywnienia w kostce. Pokonywanie górskich kilometrów w tego typu obuwiu wymaga zatem pewnego obycia w stawianiu kroków w trudnym terenie. Jego brak może skutkować urazami stawu skokowego. Na pewno są świetnym rozwiązaniem dla osób które wędrują po górach z niewielkim obciążaniem i mają pewność poruszania się w górach. Jeśli planujemy wędrówki po via ferratach, na pewno to lepsze obuwie niż tradycyjne buty trekkingowe.
Buty podejściowe na Ceneria.pl
Jeśli już zdecydujesz się że buty podejściowe są dla ciebie, na Ceneria.pl znajdziesz oferty z najlepszych sklepów górskich w Polsce. Możesz wybierać spośród kilkuset modeli butów podejściowych wszystkich renomowanych producentów: Five Ten, Scarpa, Zamberlan, Arc’teryx, Salewa, Mammut oraz wielu innych. Warto przyjrzeć się wszystkim ofertom i wybrać najlepsze dla siebie i oczywiście w najlepszej cenie.
Najpopularniejsze modele butów podejściowych na Ceneria.pl to:
Buty Zodiac Scarpa - dostępne są w cenie ok. 400 zł
Buty Zen Pro Scarpa - dostępne już od ok, 400 zł
Buty Boulder X LA SPORTIVA dostępne już od 400 zł
Buty podejściowe MS Firetail 3 GTX SALEWA dostępne już od ok. 400 zł
Buty męskie Dragontail LT GARMONT dostępne już od ok. 400 zł
tekst: zespół Ceneria.pl