Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kompletujemy sprzęt: kubek termiczny

Jeśli lubisz w czasie pracy, podczas podróży czy spaceru popijać ciepłą herbatę lub kawę a w upalne dni zimne napoje, na pewno przyda Ci się kubek termiczny. To bardzo praktyczny gadżet, zajmujący niewiele miejsca, który doskonale sprawdzi się w wielu sytuacjach. Dobry kubek termiczny powinien jak najdłużej utrzymywać temperaturę napoju, który do niego wlaliśmy. W ofercie sklepów wybór kubków termicznych jest ogromny. Są kubki bardzo dobrej jakości jak również te gorsze, mające tylko w nazwie "termiczny". Jaki kubek termiczny kupić? Przede wszystkim - szczelny!  Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru, by spełnił on dobrze swoje zadanie a nie był kolejnym nietrafionym zakupem. Przeczytaj poniższy poradnik, który powinien rozjaśnić Ci niektóre kwestie.

Kubek termiczny Primus
 Kubek termiczny Primus

Jak działa kubek termiczny?

Pomiędzy podwójnymi ściankami naczynia znajduje się szczelna przestrzeń, w której panuje próżnia techniczna. Cóż to takiego? To przestrzeń, z której usuwa się powietrze. Pełni ona rolę izolatora. Dzięki takiej budowie kubka możliwe jest utrzymanie temperatury napoju nawet przez kilka godzin. 
 

Pojemność i kształt

Do wyboru mamy kubki termiczne o różnych pojemnościach. Największe posiadają pojemność ok. 500 ml. Jeśli jednak nie potrzebujesz tak dużego kubka, bez problemu znajdziesz mniejsze o  pojemności 200 lub 300 ml. Mniejszy kubek zmieści się w damskiej torebce, będzie lżejszy ale też krócej utrzyma optymalną temperaturę napoju. Pojemność kubka należy zatem dobrać do swoich potrzeb i okoliczności w jakich zamierzamy go używać. Przy tej okazji warto wspomnieć o kształcie ? jeśli planujemy korzystać z niego w aucie, musi pasować do uchwytu samochodowego. Powinien być po prostu poręczny i wygodny w użytkowaniu. Czy wolisz kubek z uchwytem czy może bez niego? ? to już kwestia indywidualnych upodobań. 
 

Rodzaj zamknięcia

Rodzaj zamknięcia kubka odpowiada za jego szczelność i wygodę korzystania z kubka. Nakrętka posiada zazwyczaj ustnik, który pozwala na wypicie napoju bezpośrednio z kubka. Mamy do wyboru kilka rodzajów nakrętek i ustników. Niektóre nakrętki trzeba odkręcić całkowicie, by przelać płyn do innego naczynia. Przy innych wystarczy nacisnąć specjalny przycisk, by móc się napić z kubka a następnie go puścić, by ponownie uszczelnić kubek. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze w podróży samochodem, ponieważ żeby napić się napoju, wystarczy jedna ręka. W sprzedaży są również modele z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe otwarcie się kubka. Poza tym pamiętać należy o tym, że otwierając kubek termiczny wpuszczamy do niego chłodne powietrze i temperatura napoju ulega zmianie. Im mniejsza powierzchnia otwarcia tym dłużej napój zachowa początkową temperaturę.

 
Kubek termiczny GSI
 Kubek termiczny GSI

Z jakiego materiału?

W sprzedaży znajdziemy kubki termiczne wykonane ze stali, szkła, ceramiki oraz tworzyw sztucznych. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Różnią się m.in. czasem utrzymywania temperatury napoju, podatnością na uszkodzenia mechaniczne czy ciężarem. Największą popularnością cieszą się kubki termiczne wykonane ze stali. Są odporne i wytrzymałe, potrafią przez kilka godzin utrzymywać temperaturę napoju i nie chłoną zapachów. Doskonale nadają się na wszelkiego rodzaju krótsze i dłuższe wyprawy ale także do pracy oraz samochodu. Dobrze, żeby materiał z którego wykonano kubek nie chłonął zapachów oraz by można go było wygodnie i dokładnie umyć, najlepiej również w zmywarce. Świadomość zdrowotna i ekologiczna konsumentów rośnie z roku na rok, warto więc zwrócić uwagę by materiały z których wykonano kubek nie uwalniały szkodliwych substancji pod wpływem temperatury oraz by nie zawierały szkodliwych ftalanów oraz BPA. Antypoślizgowa powierzchnia na zewnętrznej stronie kubka nie pozwoli mu się wyślizgnąć z dłoni.

 
Kubkotermos marki GSI
 Kubkotermos GSI

Parę dobrych rad na koniec

  • Jeśli chcesz zachować wysoką lub niską temperaturę płynu dłużej ? Przed nalaniem napoju, wypełnij kubek na 10-15 minut wrzątkiem lub lodowatą wodą. 
  • Przed zakupem sprawdź czy można myć w go w całości w zmywarce. Gdyby się okazało, że można myć go tylko ręcznie, być może zagościłby na zawsze w tylnej części szafki a przecież nie o to chodzi.
  • Jeżeli masz taką potrzebę - upewnij się czy można użytkować go w kuchence mikrofalowej.
  • Przed pierwszym użyciem, w domowych warunkach sprawdź szczelność kubka, żeby w trakcie podróży nie było niemiłej niespodzianki i zalanej kawą mapy czy sprzętu.
  • Niech będzie prosty w obsłudze  - to na dłuższą metę ogromna zaleta.
  • Im kubek większy - tym dłużej zachowa temperaturę płynu.
  • Kubek powinien pasować kształtem do uchwytu w samochodzie.
  • Dobrze, jeśli istnieje możliwość dokupienia części zamiennych w razie uszkodzenia kubka.
 

Kubki termiczne na Ceneria.pl

W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz bogaty wybór kubków termicznych. Na pewno dobierzesz tu kubek termiczny dopasowany w sam raz do Twoich potrzeb i w cenie, która Ci odpowiada. Dla siebie czy na prezent dla bliskiej osoby? W jednym miejscu mnóstwo modeli, kolorów i zróżnicowane pojemności. Najlepsze kubki termiczne jakie mieliśmy okazję testować oferowały firmy Primus, GSI, Esbit, Lifeventure. Oczywiście to tylko niektórzy z producentów kubków termicznych zaprezentowanych w Ceneria.pl.

teskt: zespół Ceneria.pl
 
 
 
 
 


ZOBACZ PRODUKTY