Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kompletujemy sprzęt: kuchenka gazowa

Palnik gazowy to  jeden z tych elementów ekwipunku turystycznego  od którego powinniśmy zaczynać kompletowanie sprzętuJeśli lubisz wypoczywać na łonie natury, wędrować z plecakiem  z dala od cywilizacji i chciałbyś mieć możliwość przyrządzenia ciepłego posiłku lub napoju, na pewno przyda Ci się dobra, niezawodna kuchenka turystyczna.

Współczesne kuchenki turystyczne są lekkie, poręczne, łatwe, wręcz intuicyjne w obsłudze ? można je bardzo łatwo regulować za pomocą jednej ręki, ich płomień jest czysty i nie brudzi naczyń. Palniki gazowe zasilane są lekkimi pojemnikami na gaz zwanymi kartuszami, które powinny zapewnić odpowiednie ciśnienie gazu. Niestety w ujemnych temperaturach wydajność tego typu kuchenek może spaść o czym będzie mowa poniżej.
 
Kartusz gazowy
 

Palinki gazowe - jaki wybrać?

Wybór właściwego modelu może okazać się trudny. Wybierając palnik gazowy należy zastanowić się, w jakich warunkach będzie użytkowany, w jakich temperaturach, czy w rejonie, w który się wybieramy, dostępne będą odpowiednie kartusze? Czy bardzo istotna jest dla nas waga sprzętu? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które powinny nieco rozjaśnić te kwestie. 
 

Kartusze gazowe

Do konkretnego modelu palnika gazowego należy dobrać odpowiedni kartusz, ponieważ większość palników dostosowana jest do jednego rodzaju kartusza. W określonym miejscu podróży niektóre z kartuszy mogą być bardziej popularne i łatwiej dostępne, dlatego należy to zweryfikować przed wyjazdem. Trzeba pamiętać również o tym, że żadnych pojemników z gazem nie można zabierać na pokład samolotu. 
 

Rodzaje kartuszy kartuszy gazowych 

  • Kartusze nakręcane. Są wygodne w stosowaniu, łatwo dostępne w wielu miejscach na całym świecie i przez to chyba najbardziej popularne wśród użytkowników. Gwintowany kartusz gazowy nakręca się na palnik kuchenki. Po sporządzeniu posiłku można go odkręcić i później użyć ponownie. Choć producenci zalecają używanie do swoich palników kartuszy własnej produkcji, warto wiedzieć, że ich zawory są uniwersalne.  
  • Kartusze nabijane. Te napełnione gazem kartusze są jednokrotnego użytku, stąd ich niewielka popularność. Po zamontowaniu na palniku można je zdemontować po zużyciu gazu, dlatego najlepiej sprawdzą się na dłuższych, stacjonarnych wyjazdach czy biwakach. 
  • Kartusze z połączeniem rozporowym. Firma Campingaz stworzyła kartusz z połączeniem rozporowym typu EasyClic. Są bardzo popularne w Europie Zachodniej. W przypadku tych kartuszy z opatentowanym zaworem istnieje możliwość wielokrotnego odkręcania i zakręcania.
     

Używanie palnika gazowego zimą

Zastosowanie palnika gazowego zimą może być problematyczne. W wyższych partiach gór, zimową porą, ciśnienie w kartuszach jest niskie więc uruchomienie kuchenki może być trudne. Rozwiązaniem może być odpowiednio dostosowana do takich warunków mieszanka gazowa lub podłączanie kartusza przy pomocy wężyka. Będzie można wtedy ogrzać kartusz w dłoniach, co powinno poprawić sytuację. Wiedząc, że będziemy musieli korzystać z palnika w niskich temperaturach, można wcześniej zdecydować się na jego inny rodzaj, który powinien dobrze działać przy niskiej temperaturze ? palnik na paliwo płynne.  
 

Osłona przed wiatrem

Wydajność palnika zależy m.in. warunków atmosferycznych czyli od temperatury powietrza, siły wiatru ale także rodzaju palnika. Podczas używania każdego rodzaju kuchenki bardzo istotna jest osłona przed wiatrem. Może być ona zintegrowana z kuchenką ale można ją także kupić oddzielnie. Osłona taka ułatwia rozpalenie płomienia i znacznie zwiększa wydajność kuchenki.
 

Palniki gazowe w Ceneria.pl

Aby nie zawieść się na wycieczce, warto kupić dobry palnik gazowy. W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz palniki i kartusze gazowe m.in. takich marek jak: MSR, Coleman, Jetboil, Campingaz, Primus, Kovea czy Optimus. Prezentowane kartusze zawierają specjalnie przygotowane mieszanki gazów o określonym stężeniu i występują w wersjach o różnych pojemnościach. Szeroka oferta sklepów prezentowanych w Cenerii.pl pozwoli na optymalny wybór palnika, który będzie dostosowany do naszych potrzeb.

tekst: zespół Ceneria.pl
 
 
 
 


ZOBACZ PRODUKTY