Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kompletujemy sprzęt: plecak rowerowy

Chyba każdy, kto lubi aktywność fizyczną ma w domu jakiś plecak. Rodzajów plecaków jest wiele. W asortymencie sklepów znajdziemy m.in. plecaki turystyczne, wyprawowe, wspinaczkowe czy skiturowe. Wśród dużej rodziny plecaków, znajdziemy także tzw plecak rowerowy. Jaki jest to plecak?

Plecak rowerowy czyli jaki?

Plecaki rowerowy zostały tak skonstruowane, by dobrze współgrały z rowerzystą i choć posiadają w nazwie określenie "rowerowy", duża ich część doskonale nadaje się także na co dzień. Tego typu plecaki są lekkie, nie są duże, dobrze przylegają do pleców, mają wygodne szelki oraz zapewniają dobrą wentylację pleców.   
Na każdej wyprawie rowerowej, dłuższej czy też krótszej, dobrze jest mieć przy sobie parę rzeczy. Kurtka przeciwdeszczowa, zapasowa dętka, klucze do roweru, portfel czy telefon oraz jakiś napój czy przekąska... gdzieś trzeba to przecież umieścić. Choć możliwości, by najpotrzebniejszy ekwipunek przewozić w inny sposób niż na plecach jest sporo, to właśnie plecaki rowerowe są opcją chyba najbardziej uniwersalną. Nie na każdym rowerze można zamocować sakwy rowerowe (niezbędny jest bagażnik), nie każdemu odpowiadają specjalne torby rowerowe umieszczane np. pod siodełkiem czy pod ramą i nie każdy lubi pasy biodrowe. Plecak rowerowy dobrze spisze się na kilkugodzinnej wyprawie rowerowej lub na bardziej wymagających, górskich rajdach. Będzie także doskonałym rozwiązaniem dla osób dojeżdżających rowerem do pracy lub szkoły. Aby plecak rowerowy był funkcjonalny, powinien posiadać kilka cech. Jakich? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

 
Plecak rowerowy HydraPak. Fot: HydraPak
 

Niska waga i pojemność 

Jeśli zdecydowaliśmy się na przewożenie niezbędnego  ekwipunku na plecach, dobrze, by plecak rowerowy nie był sam w sobie ciężki. Niewielkie rozmiary i lekkie materiały to jest to. Im mniejsze obciążenie na plecach, tym bardziej komfortowa jazda. Bardzo wiele modeli ma pojemność poniżej 10 l. Taki nieduży plecak może być uzupełnieniem sakw, w których zmieścimy cięższe rzeczy na dłuższej wyprawie ale dobrze sprawdzi się także podczas jednodniowej wycieczki. Jednak dobór wielkości plecaka to kwestia indywidualna - zależy od tego, co chcemy w nim przewozić.  

System nośny

Musi być przede wszystkim wygodny czyli dobrze wyprofilowany. Dzięki odpowiedniej regulacji dopasujemy go do naszej sylwetki. Zwróćmy uwagę na szelki, które powinny być starannie wykonane i wyściełane gąbką. To właśnie na ramionach odczuwamy ciężar plecaka. Najlepiej żeby w strategicznych miejscach nie było szwów, które mogłyby spowodować otarcia podczas wielogodzinnej jazdy. Pas biodrowy i piersiowy sprawią, że plecak będzie bardziej stabilnie leżał na plecach podczas jazdy. 
 

Wentylacja

Dobra cyrkulacja powietrza pomiędzy plecami a plecakiem to podstawa. Jazda na rowerze nieraz potrafi doprowadzić do wyciśnięcia z człowieka siódmych potów. Co nam po doskonałej, oddychającej koszulce rowerowej, jeśli system wentylacji w plecaku będzie niezbyt dobry. Siatka oddzielająca plecak tak, by nie przylegał bezpośrednio do pleców rowerzysty doskonale sobie z tym problemem poradzi a my nie będziemy mieli mokrych plam na koszulce.
 

Bukłak 

Podczas każdego wysiłku musimy uzupełniać płyny, dlatego ważne jest, by plecak był kompatybilny z systemem nawadniania. Wiele modeli posiada już wbudowany bukłak. Dzięki wężykowi z ustnikiem można bezpiecznie i w momencie, kiedy tego potrzebujemy uzupełnić płyny w czasie jazdy, bez konieczności zatrzymywania się.
 

Mocowanie kasku

Bywają sytuacje, gdy kask nie jest chwilowo potrzebny. By nie trzymać go w ręku można przymocować go do plecaka. Wielu producentów w swoich plecakach zastosowało specjalną kieszonkę, siatkę lub paski przystosowane do przymocowania kasku. Ważne, by po jego zamocowaniu w miejscu do tego przeznaczonym, można się było bez problemu dostać do wnętrza plecaka. 

 
Plecak  rowerowy Deuter Trans Alpine 30
 
Dobry przykład plecaka dużego dla rowerzysty:  plecak rowerowy Deuter Trans Alpine 30

Kieszenie i przegródki

Nadają plecakowi funkcjonalności. Dużo wygodniej jest dosięgnąć coś z bocznej kieszonki, nawet bez zdejmowania plecaka niż wyciągać całą zawartość w poszukiwaniu jednego drobiazgu. W przypadku plecaków rowerowych przeznaczonych do dojazdów do pracy czy szkoły wydają się one niezbędne, gdyż pozwalają lepiej zapanować nad porządkiem w plecaku. Poza tym, nie musimy myśleć w tym konkretnym przypadku aż tak bardzo o wadze czy wymiarach plecaka. Na pewno ich ilość trzeba dopasować do swoich osobistych potrzeb.
 

Elementy odblaskowe plecaka

Wybierajmy plecaki z elementami odblaskowymi ? zapewnią nam większe bezpieczeństwo na drogach. Każdy kierowca wie, jak słabo widoczni po zmroku są rowerzyści z niezbyt dobrze oświetlonym rowerem. Plecak rowerowy z elementami odblaskowymi na pewno pomoże być lepiej widocznym. Do niektórych plecaków można przyczepić także dodatkowe światełko.   
 

Pokrowiec przeciwdeszczowy

Ten gadżet przydaje się w każdym typie plecaka. Jego zawartość jest wtedy lepiej chroniona w razie deszczu a i pokrowiec ( jeśli miałby chronić przed błotem na trudnej trasie) łatwiej wyprać niż cały plecak.
 

Plecaki rowerowe na Ceneria.pl

W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziecie szeroką gamę plecaków rowerowych renomowanych producentów takich jak Deuter, Camelbak, Osprey, Spokey, Dakine czy Source. Znajdziesz u nas wiele różnych modeli renomowanych producentów o zróżnicowanych pojemnościach i kolorystyce - jest w czym wybierać! 

tekst: zespół Ceneria.pl
 
 


ZOBACZ PRODUKTY