Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kompletujemy sprzęt: plecak wyprawowy czy turystyczny?

Plecak to nieodłączny towarzysz większości wypraw terenowych. Bagaż umiejscowiony jest na plecach, wolne ręce, w których można trzymać kijki trekkingowe lub aparat fotograficzny - jak do tej pory nie wymyślono chyba bardziej funkcjonalnego rozwiązania. Jak dobrać plecak, żeby był jak najbardziej komfortowy i wygodny w użyciu, pomieścił wszystko, czego potrzebujemy oraz by wędrując z nim, można było o nim wręcz zapomnieć. Ideałów ponoć nie ma, ale możemy zrobić wszystko, by się do niego jak najbardziej zbliżyć. Przed zakupem plecaka warto więc poszperać w necie, popytać sprzedawców, poczytać. Dopiero wtedy, bogatszy o tę wiedzę, możesz przystąpić do wyboru plecaka. Taki "research" przed zakupami odpłaci się na pewno. Poczujesz to już w pierwszym dniu wędrówki. Jeśli czujesz się trochę zagubiony w gąszczu modeli plecaków i nie do końca wiesz, które jego cechy są najważniejsze, na co zwrócić uwagę, ten poradnik jest dla Ciebie. 

Plecak wspinaczkowy Marmot
(C) Adam McKibben / Marmot

Jak wybrać właściwy plecak?

Zastanawiając się nad wyborem plecaka, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań: 
  • jaka wielkość plecaka jest dla mnie optymalna? 
  • w jakich warunkach i w jakich porach roku plecak będzie używany? 
  • do jakich aktywności jest mi potrzebny?
I rozwijając nieco powyższe kwestie: czy musimy w plecaku zmieścić namiot, śpiwór i kuchenkę wraz z jedzeniem czy może tylko ubrania na zmianę i parę niezbędnych sprzętów, bo noclegi zaplanowane są pod dachem. Planujemy wędrować długimi godzinami a może wolimy krótkie odcinki od schroniska do schroniska? Czy jest szansa, ze znajdziemy jakiś sklep po drodze i uzupełnimy zapasy żywnościowe czy musimy je dźwigać ze sobą na plecach? Pozostają też oczywiście kwestie tak indywidualne jak ogólna ilość ubrań, potrzebna nam, by czuć się na wyprawie komfortowo, kosmetyków i różnego typu akcesoriów. W tym miejscu należy podkreślić to, o czym czasami w trakcie ferworu pakowania i ekscytacji wyprawą się zapomina, a mianowicie, że bagaż ten będziemy nosić na plecach. I o ile w pierwszej godzinie wędrówki nasze plecy mogą za bardzo tego nie odczuć, to już po kilku następnych możemy przeklinać każde kolejne gramy.  Gdy się pakujemy - to tylko z głową i z listą rzeczy, wcześniej dobrze przemyślanych. 
 

Plecak turystyczny czy wyprawowy?

Szukając odpowiedniego plecaka natkniemy się na różne ich rodzaje. W poniższym poradniku zajmiemy się plecakami turystycznymi i wyprawowymi ? czyli tymi, które najczęściej są potrzebne na różnego typu eskapadach ? krótszych czy też dłuższych. Planujemy wycieczkę jednodniową, na którą nie musimy zabierać zbyt wiele, bo wystarczy nam kurtka przeciwdeszczowa i trochę prowiantu czy może wyprawę wielodniową, na którą musimy zabrać "prawie wszystk". Czym więc się różnią plecaki turystyczne od wyprawowych? Przede wszystkim pojemnością. 
  • Plecak o pojemności 20-40 litrów - jest lekki, często bez dodatkowych usztywnień, doskonały na krótkie, jednodniowe wycieczki.
  • Plecak 40-60 litrowy - dobry na dłuższe podróże, posiada zazwyczaj wewnętrzny stelaż i regulowany system nośny.
  • Plecak o pojemności 60 - 80 litrów -  przeznaczony na długie wyprawy, musi być bardzo wytrzymały oraz mieć dobrze skonstruowany, regulowany pas biodrowy.
  • Plecak o pojemności powyżej 80 litrów - przeznaczony jest dla osób, które muszą zmieścić w plecaku cały dobytek: namiot, śpiwór, kuchenkę, jedzenie i całe mnóstwo innych rzeczy, potrzebnych na wielodniową wyprawę. Materiał plecaka musi być odporny i wytrzymały, dno mocne a pas biodrowy i szelki wygodne i regulowane.
Plecak 20-40 l jest idealny na jedniodniowe wycieczki

System nośny plecaka

Aby użytkowanie plecaka było jak najbardziej komfortowe, jego system nośny powinien być dokładnie dopasowany do wzrostu i sylwetki użytkownika. Pas biodrowy powinien być regulowany, wygodny i wyłożony gąbką. To w końcu na nim opiera się ciężar plecaka, odciążając nasz kręgosłup oraz ramiona. Dodatkowe elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu a które ułatwią noszenie ciężkiego plecaka to: anatomicznie zaprojektowane pasy naramienne wyłożone gąbką (mogą być również z wkładkami żelowymi), pas na klatce piersiowej, zapobiegający chwianiu się plecaka i poprawiający jego stabilność oraz pasy zapobiegające przemieszczaniu się rzeczy wewnątrz plecaka.
 

Modele plecaków dla kobiet

Wielu renomowanych producentów plecaków posiada w swoim asortymencie modele dedykowane specjalnie dla pań. Plecak damski charakteryzuje się tym że system nośny został specjalnie uszyty i dostosowany do kobiecej budowy ciała. Podobnie kolorystyka i wzornictwo ( choć to sprawa raczej drugorzędna) także są dopasowane pod kobiecy gust.
 

System wentylacyjny plecaka

Plecaki mają swoje systemy wentylacyjne, które są ogromnym udogodnieniem podczas dłuższych i krótszych wędrówek. W niewielkich plecakach odpowiedzialna za wentylację jest siatka, oddzielająca plecy użytkownika od stelaża. Duże plecaki wyprawowe posiadają specjalną konstrukcję, która nie przylega całą powierzchnią do pleców i dzięki temu następuje tam lepszy przepływ powietrza.

 
Warto zwócić szczególną uwagę na system nośny. Od niego zależy nasz komfort
 

Komory

Plecaki małe najczęściej posiadają jedną komorę, te większe dla wygody użytkownika wyposażone są w dwie: górną i dolną, niekiedy materiał który je oddziela można odpiąć zamkiem. Aby dostać się do dolnej komory nie trzeba wyładowywać całego plecaka, ponieważ zazwyczaj posiada ona dodatkowy zamek.
 

Komin

To dobre rozwiązanie, jeśli ilość naszego bagażu zmienia się na różnych wyprawach. Czasami potrzebujemy więcej przestrzeni w plecaku a czasami mniej. Komin wydłuża komorę górną plecaka. Pamiętać jednak należy o tym, że każdy dodatkowy kawałek materiału zwiększa ciężar plecaka ? to informacja dla minimalistów. 
 

Wytrzymały materiał

Plecak, w którym przenosimy duże ciężary musi być uszyty z wytrzymałego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne materiału. Do takich materiałów należy CORDURA?. Jest ona jednak cięższa od bardzo popularnego nylonu i poliestru. Dobrze, jeśli szwy w plecaku są podklejone - poprawia to ich odporność na wodę. 
 

Przymierzanie plecaka

Aby mieć pewność, że rozmiar plecaka jest dobrze dobrany a sam plecak będzie komfortowy w noszeniu, po wybraniu konkretnego modelu, należy przymierzyć go wraz z obciążeniem. Przymierzając lekki, nie wypełniony niczym plecak, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy w którymś miejscu nas przypadkiem nie uciska albo niewygodnie się układa.  
 

Dodatkowe elementy plecaka

Istnieją pewne elementy plecaków, na które możemy nie zwrócić uwagi, dopóki nie okażą się potrzebne. Producenci projektując plecaki wymyślają coraz to nowe udogodnienia. W tym przypadku można i warto korzystać z doświadczenia innych i na tej podstawie zastanowić się co może okazać się przydatne dla nas.
 

Pokrowiec przeciwdeszczowy 

Rzecz niewielka a jakże potrzebna. Prawie każdy turysta posiada przy sobie kurtkę przeciwdeszczową, ponieważ wie, że pogoda, szczególnie w górach może się zmienić w bardzo krótkim czasie. Dobrze więc mieć przy sobie również pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak, który ochroni skutecznie jego zawartość ? zarówno ubrania jak i sprzęt elektroniczny. Jeśli producent nie dołączył pokrowca do plecaka, lub nie jest z nim zintegrowany, warto go dokupić oddzielnie. 
 

Dodatkowe kieszonki

Często jest tak, ze ile by ich nie było, na pewno się przydadzą. Pamiętać jednak należy, że każda kieszeń to dodatkowy materiał, co przekłada się na większą wagę plecaka. Kieszonki z boku plecaka, w kominie, kieszonki siatkowe, odpinane, małe na zamek w pasie biodrowym, specjalna kieszeń ? na brudne rzeczy? ? możliwości jest mnóstwo. Wybierz plecak z taką ilością kieszeni, która jest Ci potrzebna, by szybko znaleźć to, czego potrzebujesz.
 

Zamki

Aby ułatwić dostanie się do wnętrza plecaka i wyciągnięcie określonej rzeczy, bez otwierania go całego i wydobywania jego zawartości, producenci często stosują zamki wszyte w różnych miejscach. Muszą być one jednak dobrej jakości i na to trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Jedną ze sprawdzonych firm produkujących zamki błyskawiczne jest marka YKK.
 

Troki 

Wszelkie pętelki czy troki przy plecakach turystycznych czy wyprawowych często się przydają i zdecydowanie podnoszą ich funkcjonalność. Przymocowanie kijków trekkingowych, karimaty czy śpiwora na zewnątrz plecaka to już klasyka. Troczki mogą także służyć do przywiązania np. mokrego ręcznika, który nie zdążył wyschnąć a czas ruszyć w drogę. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że jeśli planujemy przedzierać się z plecakiem przez gęste zarośla lub wąskie przesmyki wśród skał, mogą one okazać się utrudnieniem, ponieważ będą o nie haczyły. 
 

Dodatkowy plecak

Niektóre modele posiadają w komplecie dodatkowy, mały, podręczny plecak. Podczas podróży jest całe mnóstwo sytuacji, gdy duży plecak z zawartością nie jest nam potrzebny ale dokumenty, pieniądze czy kilka cennych drobiazgów wolimy mieć jednak przy sobie. 
 

System nawadniania

Jeśli potrzebujesz plecaka z miejscem na bukłak, który ułatwi Ci nawadnianie się podczas marszu bez zdejmowania plecaka. Wybierz odpowiedni model. Na rynku jest wiele takich modeli.

 
Możliwośc podłączenia bukłaka w plecaku to bardzo praktyczna funkcja
 

Plecaki na Ceneria.pl

W sklepach znajdziesz mnóstwo różnego typu plecaków. Dla każdego, do każdej aktywności, dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników. Teraz, gdy już wiesz na co przede wszystkim zwrócić uwagę wybierając plecak, jego zakup nie powinien być już taki trudny. Bardzo bogatą kolekcję plecaków renomowanych marek, m.in. takich jak: Deuter, The North Face, Mammut, Lowe Alpine, Osprey, Jack Wolfskin, Black Diamond czy Gregory poleca outdoorowa porównywarka cen Ceneria.pl.
 
Tekst: zespół Ceneria.pl
 
 
 


ZOBACZ PRODUKTY