Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kompletujemy sprzęt: śpiwór puchowy

 
Planujesz sen pod namiotem? Jeśli tak - śpiwór jest Ci niezbędny. Przy wyborze modelu śpiwora powinniśmy kierować się jego przeznaczeniem. W jakich warunkach, w jakiej porze roku będziemy go używać – to najważniejsze kwestie. Do najcieplejszych zaliczamy śpiwory z wypełnieniem puchowym.  Dobrze wybrany śpiwór puchowy zapewni nam komfortowy sen i posłuży długie lata. Poniżej znajdziesz kilka informacji na jego temat, które uporządkują Twoją wiedzę na temat śpiworów puchowych

 
 

Zawartość puchu w…puchu

Na metkach produktów puchowych można się spotkać z wartościami 70/30, 80/20 lub innymi. Oznaczają one stosunek puchu do pierza. Pierwsza liczba to zawartość procentowa puchu w produkcie, druga to zawartość piórek. Otrzymanie czystego puchu nie jest możliwe ze względów technologicznych. Nie można uniknąć niewielkiej zawartości małych piórek. Parametr o wartości  90/10 oznacza więc najwyższą możliwą zawartość puchu w produkcie. Im wyższa jest pierwsza cyfra, tym produkt będzie cieplejszy.
 

Sprężystość puchu

To kolejny z czynników określający jakość puchu. W jaki sposób jest ona określana? W laboratorium wyznaczoną ilość puchu wrzuca się do wyskalowanego cylindra z tłokiem. Jednostką pomiaru jest „cubic inch Fill Power”, czyli cuin. Im wartość odczytu jest wyższa, tym puch posiada większe możliwości izolacyjne. Wartość powyżej 700 cuin oznacza puch bardzo dobrej jakości, poniżej 600 cuin oznacza puch przeciętnej jakości.  
 

Waga

Mówi się: „ lekki jak piórko” i tak właśnie jest. Puch jest bardzo lekki, lżejszy od wypełnienia syntetycznego. Śpiwór puchowy o takim samym komforcie termicznym będzie miał mniejszą wagę niż śpiwór syntetyczny. Zajmuje też mniej miejsca, łatwiej go skompresować. Jeśli więc nosimy nasz bagaż na plecach i liczy się każdy gram i miejsce, powinniśmy rozważyć wybór śpiwora puchowego. 
 

Trwałość wypełnienia

To duża zaleta śpiworów czy innych wyrobów z puchem naturalnym. Pomimo prania (choć samo schnięcie puchu trwa długo) właściwości cieplne nie ulegają zmianie. W tym miejscu można również wspomnieć o cenie. Produkty z puchem są droższe ale jednocześnie trwalsze.
 

Podatność na wilgoć

Puch jest niestety podatny na wilgoć. Namoknięty puch zmienia swoją strukturę, nie jest wtedy sprężysty i traci swoje właściwości termiczne. W związku z tym, jeśli używamy śpiwora w warunkach, w których panuje wysoka wilgotność powietrze, dobrze byłoby go dosuszać. Producenci starając się ograniczyć tę „wadę” puchu, impregnują go.   
 

Tkanina zewnętrzna

Puch musi mieć miejsce, by mógł się rozprężyć. Tkanina zewnętrzna śpiwora powinna być lekka, wytrzymała na rozdarcia i jak najbardziej odporna na przemoczenie. 
 

Loft – co to takiego?

Istnieje prosty sposób, dzięki któremu orientacyjnie można ustalić zakres komfortowych temperatur śpiwora, biorąc pod uwagę tylko wysokość śpiwora leżącego na podłodze. Wysokość śpiwora to tzw. Loft.
Jeśli wysokość śpiwora leżącego na podłodze będzie miała:
10 cm – komfort termiczny będzie powyżej 5 stopni
12 cm – zakres od -3 do + 12 stopni
15 cm – zakres od -8 do +5 stopni
20 cm – zakres 0 do -15 stopni
30 cm – zakres nawet do -40 stopni

 

Alergia

Jeśli ktoś ma alergię na puch i pierze, najlepszym wyborem będzie produkt w wypełnieniem syntetycznym, który jest antyalergiczny. 
 

Pielęgnacja puchu

Ciągle jeszcze wśród niektórych osób pokutuje mit, że produktów puchowych nie należy prać. Ale… co to za przyjemność spać w przepoconym śpiworze? Poza tym, produkty z naturalnego puchu zachowują swoje właściwości termoizolacyjne i sprężystość tylko wtedy, gdy są odpowiednio pielęgnowane. Zbyt częste pranie może jednak osłabić produkt, więc pierzmy je tylko wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba. 
 

Środki do czyszczenia puchu

Do prania puchu nie używajmy zwyczajnych proszków oraz płynów zmiękczających. Puch posiada naturalną warstwę tłuszczu, która zapobiega wchłanianiu wilgoci. Użycie proszku może spowodować jej zmycie a produkt może stracić swoje właściwości termoizolacyjne. Na rynku dostępne są specjalne preparaty przeznaczone do prania naturalnego puchu oraz do jego impregnacji m.in. takich marek jak: Nikwax, Granger’s  czy Mountval, których produkty znajdziesz w Cenerii.pl - warto z nich skorzystać. 
 

Pranie śpiwora puchowego

Dobrze jest przestrzegać kilku zasad dotyczących prania produktów puchowych:
  • wyrobów zawierających naturalny puch nie powinno się prać chemicznie. Może ono zniszczyć strukturę puchu, przesuszyć go i spowodować kruszenie.
  • przygotowując produkty puchowe do prania, warto zapoznać się z informacjami producenta na metce
  • przed włożeniem do pralki należy je wstępnie zmoczyć i ręcznie wygnieść z nich powietrze by woda dotarła w każdy zakamarek.
  • pierzemy, nastawiając cykl prania dla tkanin delikatnych i wskazaną przez producenta temperaturę, można również włączyć dodatkowe płukanie, aby lepiej usunąć środki piorące.
  • do bębna pralki można także wrzucić specjalne kulki lub zwyczajne piłeczki tenisowe, które pomogą rozbić puch.

Suszenie śpiwora puchowego

Po wyjęciu z pralki produktu zawierającego puch, należy jak najszybciej wysuszyć go w ciepłym i przewiewnym miejscu, najlepiej w stanie rozłożonym na płasko. Nie powinien pozostawać zbyt długo mokry czy zwinięty. Co jakiś czas dobrze przewracać go na drugą stronę.
Jeżeli mamy taką możliwość, możemy wysuszyć go w suszarce (jeśli nie zabrania tego producent). Produkty zawierające puch można także suszyć na zewnątrz, w przewiewnym, zacienionym miejscu.

Śpiwór puchowy na pewno nie jest najtańszym wyborem, jednak z naszych doświadczeń wynika, że na pewno warto wydać na ten zakup więcej niż na śpiwór syntetyczny. Śpiwór puchowy jest bardzo trwały, nie zużywa się a przede wszystkim daje komfortowy sen. Jeśli odpowiedno go dobierzemy, mamy pewność że nigdy nie będzie nam już zimno na biwaku. Polecamy wam bardzo szeroki wybór śpiworów puchowych na Ceneria.pl. Znajdziecie tu produkty najbardziej renomowanych producentów: Aura, Cumulus, Małachowski oraz wielu innych. Udanych zakupów! 
 
 
 


ZOBACZ PRODUKTY