Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Koszt pierwszego BMX'a? Jakie akcesoria kupić?

Rowery specjalistyczne są drogie, a wielu uważa za zaskakujące, jak drogie mogą być rowery BMX, biorąc pod uwagę ich rozmiar w porównaniu z innymi standardowymi typami rowerów, takimi jak rowery szosowe i górskie. Ile więc kosztuje rower BMX? Ile powinien kosztować pierwszy BMX?

 


Koszt BMX

Ceny rowerów BMX można podzielić na trzy kategorie: podstawowe, średnie i wysokiej klasy. Ale te ceny dotyczą tylko kompletnych rowerów, które są fabrycznie zbudowane przez producentów. Rowerowi weterani używają w pewnym momencie niestandardowych konfiguracji, chociaż pełne opcje to dobra okazja dla osób, które dopiero zaczynają. Ceny rowerów zazwyczaj odzwierciedlają jakość, jakiej od nich oczekujesz. Niestety bardzo niska cena jest czymś, na co należy uważać, niezależnie od tego, czy jest to męski rower BMX, czy inny typ.

 • Rowery dla początkujących to modele podstawowe przeznaczone dla początkujących. Pierwszy BMX dla osób początkujących mieści się w przedziale od 1000 do 1600 PLN. Może tego typu BMX'y nie są tak wytrzymałe, jak te od znanych marek, ale są idealne dla osób, które jeszcze nie zdecydowały się na zaangażowanie w ten sport. Rowery BMX dla dzieci również należą do tej kategorii, a koszt mini roweru BMX jest troszkę niższy i zazwyczaj nie przekracza 1200 PLN,
 • Modele rowerów średniozaawansowanych to modele o lepszej trwałości i funkcjach, które pozwalają rowerzystom wykonywać bardziej wymagające czynności i triki. Przy średnim przedziale od 1800 do 3000 PLN nie jest to zła oferta, ponieważ te rowery są wystarczająco dobre, aby konkurować bez rozbijania banku,
 • Oczekuje się, że modele z wyższej półki kosztują ponad 4000 PLN, ale nie zdziw się, bo mogą one kosztować nawet ponad 8000 PLN. Rowery te mogą być standardowymi modelami, ale oferują najlepszą jakość materiału dostępną dla BMX, w tym uszczelnione łożyska i ramy z włókna węglowego. Znane marki będą również miały znacznie wyższe ceny dzięki doskonałej reputacji. Wśród najdroższych marek koszt BMX wynosi do 20 000 PLN.


Jesteś fanem wyścigów BMX? Chciałbyś obstawiać najpopularniejsze eventy w tej dyscyplinie? Zarejestruj konto w BetCris, który jako jeden z nielicznych legalnych bukmacherów w Polsce posiada szeroką ofertę zakładów przedmeczowych i live na wyścigi rowerowe, w tym BMX. Firma cieszy się sporym uznaniem, a betcris opinie potwierdzają, że serwis ma jeden z najlepszych bonusów na start dla nowych graczy!


Dlaczego rowery BMX są tak drogie? – Czynniki wpływające na koszt roweru BMX


1. Materiały

 Rowery BMX są wyspecjalizowane do wykonywania trików i skoków, a materiały na części muszą być odpowiedniego typu, aby mieć niezbędne właściwości — lekkie i trwałe. Jest to jeden z głównych czynników wpływających na ceny, co łatwo zauważyć przy badaniu głównych części rowerów BMX, takich jak ramy.


Istnieją cztery popularne typy ram BMX: stalowa, aluminiowa, chromo-molibdenowa i z włókna węglowego. Ceny rosną wraz z poprawą jakości materiałów, a lepsze materiały oznaczają, że możesz robić bardziej zaawansowane triki.


Istnieją również inne rodzaje materiałów w ramach, takie jak tytan, ale te cztery są najbardziej powszechne:

 • Stal jest najtańszym rodzajem, średnio od 1000 do 1500 PLN i jest często używana w modelach podstawowych. Chociaż jest to mocny materiał, jest również ciężki, co może być dla BMX-a wyniszczające.
 • Aluminium jest używane zarówno w podstawowych, jak i średniozaawansowanych rowerach i jest lepszym wyborem ze względu na to, że jest lżejsze niż stal, a średnie ceny wynoszą od 1600 do 3000 PLN.
 • Chrom jest mocny i lekki, ale znacznie droższy, osiągając cenę do 6000 PLN.
 • Włókno węglowe jest najbardziej kosztownym typem, którego ceny przekraczają 8000 PLN. Jednak ten typ ramy jest uważany za idealny ze względu na niewielką wagę, wytrzymałość i wygodę.


Skalowanie cen dotyczy również innych części rowerowych, takich jak kierownice, korby i inne dodatki. Staje się to bardziej widoczne podczas dostosowywania roweru.


2. Personalizacja – kolejny czynnik cenowy

W tym miejscu ceny rowerów BMX stają się skomplikowane, ponieważ ceny będą się znacznie różnić w zależności od kilku czynników, w tym jakości i marki. Najważniejsze jest jednak to, że personalizacja daje nam szansę na lepszą jazdę. Jednak samo zbudowanie roweru może być znacznie droższe, a koszt zbudowania roweru BMX do użytku profesjonalnego będzie wyższy niż kompletnych modeli o podobnej jakości materiału. Ogólnie rzecz biorąc, średni koszt łączenia części w celu zaprojektowania własnego BMXa wynosi od 5000 do 10 000 PLN, czyli mniej więcej tyle, co produkt z wyższej półki.
Niestety kupowanie tanich rowerów BMX jest ryzykowne, ponieważ lepsza jakość materiału oznacza lepsze osiągi. Jak wspomniano wcześniej, korzystanie z niestandardowej konfiguracji jest czymś, co robi wielu doświadczonych rowerzystów, ale potrzebna jest duża wiedza, aby to zadziałało. Rzućmy okiem na kilka podstawowych informacji, które musisz wiedzieć o BMX, zanim wejdziesz na ścieżkę customowych rowerów.


Jakie kupić akcesoria do BMX?

 • Kaski: Kaski do freestyle BMX zakrywają dużą część głowy i mają wygląd bardziej „misy” niż niskoprofilowe, wentylowane kaski na rower szosowy. Te kaski będą miały minimalne otwory wentylacyjne i mogą obejmować również uszy. Podczas wyścigów BMX obowiązują zasady i ograniczenia dotyczące sprzętu na torze wyścigowym. Podczas treningu i zawodów należy nosić kask zakrywający całą twarz wraz z długimi spodniami i koszulką z długimi rękawami.
 • Rękawiczki: Niezależnie od tego, czy jeździsz freestyle, czy ścigasz się na rowerze BMX, rękawice z pełnymi palcami są koniecznością. Rękawice przeznaczone do BMX zazwyczaj mają przyczepność na dłoni rękawicy, która rozciąga się na czubki palców.
 • Buty: Jeśli jeździsz ze wpinanymi pedałami, poszukaj butów odpowiednich do rowerów górskich lub BMX klipsów, które zapewniają dużą sztywność i wygodę.
 • Pegi: Pegi to metalowe cylindry (czasem z litego plastiku), które są przymocowane do osi roweru BMX, dzięki czemu rowerzysta może na nich balansować podczas wykonywania trików na płaskim terenie. Warto jednak zaznaczyć, że pegi są surowo zabronione w wyścigach BMX.

 

  

artykuł partnera serwisu

foto: www.freepik.com