Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Koszulki termoaktywne Icebreaker. Wełna i włókno Tencel - czyli 100 % natury

Firma Icebreaker specjalizuje się w produkcji odzieży z wykorzystaniem wełny pochodzącej od specjalnego gatunku owiec - merynosów, przystosowanych do przebywania w trudnych warunkach nowozelandzkich gór.

Otrzymane włókno ma szereg zalet, z których najważniejsze to:
  • świetnie grzeje
  • nawet gdy jest mokre
  • dobre właściwości termoregulacji także w lecie
  • nie drapie i nie drażni
  • nie łapie brzydkich zapachów
  • zapobiega rozwojowi bakterii
  • jest antyalergiczne
  • antystatyczne
  • zachowuje właściwości nawet po wielu praniach
  • świetnie oddycha

 

Najważniejsza cecha odzieży merino

Najważniejszą cechą według nas jest to, że odzież z wełny merino można używać bardzo długo (np. przez cały tygodniowy wyjazd) i cały czas czuć się w niej komfortowo. Zresztą doceniamy ją już po jednym dniu spędzonym w biegu. Spróbujcie te same czynności wykonać w bawełnie lub poliestrze  - na pewno poczujecie różnicę.


Aczkolwiek wszelkie zachwyty nad merino mają pewne „ale”
(choć zawsze pozytywy przewają), m.in. chodzi o to, że czysta wełna merino nie za bardzo sprawdza się w klimacie wilgotnym w połączeniu z wysoką temperaturą. Wtedy faktycznie odprowadzanie wilgoci nie jest idealne i szczerze mówiąc mało estetyczne, bo na plecach tworzą się mokre plamy, które wcale nie chcą szybko wyschnąć. Również przy dużym wysiłku aerobowym stawiamy raczej na tkaniny syntetyczne. Wydaje się jednak, że problem ten został przez firmę Icebreaker rozwiązany poprzez wprowadzenie innowacyjnego włókna Tencel.

Co to jest Tencel

Tencel to kolejne naturalne włókno wykorzystywane w przemyśle tekstylnym, co nas bardzo cieszy, bo mamy słabość do natury. Pozyskiwane jest z... drewna i w związku z tym w 100 % biodegradowalne.
Zdjęcia mikroskopowe pokazują idealnie okrągłe włókna, które są jeszcze delikatniejsze i milsze w dotyku niż wełna merino. Badania laboratoryjne potwierdzają również niesamowitą chłonność wilgoci, dzięki czemu szybko jest ona odprowadzana od skóry. Do tego dochodzą właściwości chłodzące.
Twórcy tak podsumowują swój wynalazek: włókno TENCEL® jest delikatne jak jedwab, mocne jak poliester, chłodne jak len, ciepłe jak wełna i bardziej chłonne od bawełny.
Jak się sprawdza w rzeczywistości?

Tencel + merino czyli bluzki Sphere SS Crew marki Icebreaker

Projektanci marki Icebreaker postanowili wykorzystać właściwości innowacyjnego włókna Tencel oraz sprawdzonych pozytywnych cech wełny merino i stworzyli produkty, które łączą w sobie oba włókna. Bluzki Sphere SS Crew w wersji damskiej i męskiej należą do linii COOL LITE.

Koszulka Sphere

Faktycznie już przy pierwszym dotknięciu czuje się niezwykłą delikatność, gładkość i lekkość tych bluzek – są jak jedwab. Trudno stwierdzić, czy uczucie chłodu po założeniu jest subiektywne, ale faktycznie nieco inaczej się zachowują bluzki z tego materiału na ciele niż typowe z merino. Póki co nigdy nie zdarzyło się nam poczuć zapoconym w tej odzieży mimo upałów, które już w tym roku nas nawiedziły. Jesteśmy bardzo ciekawi tej cechy – okazja, by wypróbować tę odzież w naprawdę wymagających warunkach będzie w tym roku w lipcu w Gruzji.
Struktura materiału też faktycznie różni się od typowego modelu z wełny merino. Dzianie nie jest tak wyraźnie widoczne, a nitka wydaje się cieńsza i delikatniejsza, więc raczej trudniej będzie ją zaciągnąć, co jednak niestety zdarzało się w przypadku innych naszych egzemplarzy odzieży z merino. Mimo delikatności materiał sprawia wrażenie solidnego jak poliester.

Koszulki Icebreaker Sphere SS Crew były już z nami na kilku wyjazdach i póki co nie mamy co do nich zastrzeżeń, ale musimy przyznać szczerze, że dopiero zapoznajemy się z odzieżą z wykorzystaniem włókna Tencel. Prawdziwy sprawdzian przejdą dopiero w lecie i po wakacjach będziemy mogli już z większą pewnością potwierdzić, czy Tencel i merino to dobre połączenie i czy faktycznie aż tak innowacyjne. Czekajcie zatem na wieści!


Kamila i Darek Gruszka

ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY