Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kuchenka turystyczna ? jak wybrać odpowiednią?

Kuchenka turystyczna, niezbędna na każdej wyprawie bez względu na to, jaki ona ma charakter. W końcu przygotowywanie potraw w cywilizowany sposób pozwala stworzyć coś więcej niż tylko upieczoną kiełbaskę nad ogniskiem. Dziś podpowiemy, jak dobrze wybrać taką kuchenkę, o czym pamiętać przy zakupie, aby konkretny model odpowiadał Twoim preferencjom. 

 

Rodzaje kuchenek do wyboru

Wyróżniamy przede wszystkim trzy rodzaje palników turystycznych na gaz, paliwo stałe i ciekłe. Każda wersja ma swoje słabe i mocne strony. Wszystkie wykorzystywane są przez turystów, a ich wybór może być uwarunkowany wieloma czynnikami. Nawet tym, jakie paliwo jest najpowszechniejsze w kraju, do którego wybierasz się w podróż, aby móc się w nie zaopatrzyć w razie potrzeby. 

Kuchenka gazowa

 

W Polsce bez dwóch zdań to kuchenka gazowa turystyczna wiedzie prym w rankingach sprzedaży:
https://www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/camping/palniki-i-lampy.html
Produkcje te są lekkie i małe, co oczywiście z punktu widzenia turysty jest bardzo ważne. Samo gotowanie na kuchence gazowej nie powinno sprawić problemów. Wystarczy połączyć palnik z kartuszem, a następnie odkręcić kurek i zapalić gaz. Problemy mogą zacząć się pojawiać, kiedy spada temperatura i wzrasta wysokość bezwzględna. W kartuszu spada wtedy ciśnienie i kuchenka nie pracuje, tak jak powinna. Co więcej, na przykład w Azji możesz mieć problem z dostępności kartuszy z gazem. To jednak nie koniec, kiedy kupujesz kuchenkę, sprawdź, z jakimi kartuszami może współpracować. Są dwie możliwości: model na gwint EN-417 lub wersja bez gwintu na zaciski. Tutaj także do gry wchodzi dostępność w danym kraju konkretnego rodzaju kartuszy.

Kuchenki na paliwo stałe

Kuchenka turystyczna na paliwo stałe ma niską wagę i małą objętość. Niektóre modele mogą zmieścić się nawet do kieszeni kurtki. Jednak te zalety niosą za sobą wady, a mianowicie małą wydajność. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie odpowiednie na krótkie wyprawy na przykład trekkingowe. Postaw na kuchenkę turystyczną, jeśli liczy się dla Ciebie każdy gram obciążenia.

Kuchenki na paliwo ciekłe

Decydując się na kuchenkę na paliwo ciekłe, możesz mieć pewność, że tam, gdzie gaz będzie trudno dostępny (Indie, Mongolia), bez problemu znajdziesz stację z benzyną czy olejem napędowym. Co Ciekawe, są palniki turystyczne, które działają, dzięki spirytusowi! Ponadto w przypadku modelu na paliwo ciekłe nie musisz obawiać się spadku temperatury i wzrostu wysokości bezwzględnej. Niestety kuchenka turystyczna w tej wersji ma swoje wady. Główną są bez dwóch zdań duże wymiary, co więcej, jest to model trudniejszy w obsłudze. Do gry wchodzi także cena, znacząco wyższa od poprzednich rozwiązań.

Wybierz rodzaj paliwa, zwróć także uwagę na szczegóły!

Wybierając kuchenkę turystyczną, zawsze bierz pod uwagę szczegóły, które mogą mieć duże znaczenie podczas podróży. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby wybierać palniki o konkretnym rozmiarze, najlepiej niewielkie. Jeśli stawiasz na model napędzany paliwem ciekłym, zwróć uwagę na możliwość jego składania. Palniki turystyczne powinny być stosunkowo lekkie. Dobrze postawić na prosty konstrukcyjnie model, nie ma co się w nim zepsuć! Na koniec pamiętaj o radiatorze, jest bardzo przydatny, kiedy chcesz rozpalić ogień, a wiatr mocno to utrudnia.

 

artykuł partnera serwisuZOBACZ PRODUKTY