Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kurtka membranowa - jak wybrać?

 

Kurtka membranowa to jeden z podstawowych zakupów turysty. Jest ona równie ważna co właściwie dobrane buty trekkingowe. Warto szczególnie zadbać o odpowiedni wybór kurtki bo to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia górskiego. Kurtka zawsze powinna być w plecaku, a jej wartość docenimy podczas załamania pogody oraz podczas wędrówek w chłodniejszych okresach roku. Gdy stoimy przed dylematem jaką kurtkę membranową wybrać, mamy nie lada wyzwanie. Ilość modeli dostępnych w sklepach, ilość zastosowanych technologii, parametrów oraz ilość marek może przytłoczyć, dlatego w tym artykule pomożemy Wam usystematyzować wiedzę na ten temat. Niezależnie jaka kurtka membranowa aktualnie jest Wam potrzebna– czy będzie to lekka kurtka do biegania czy wspinaczkowy hardshell – ten artykuł na pewno Wam się przyda.

 
Czym jest kurtka membranowa?

Membranową nazywamy kurtkę wyposażoną w membranę paroprzepuszczalną, czyli taką której pory są mniejsze od kropli wody ale większe od cząsteczek pary. Woda w stanie ciekłym zostaje zatrzymana na zewnątrz a z kolei para którą generuje nasze ciało – wydostaje się na zewnątrz. Na tym polega właśnie „oodychalność”. W zależności od przeznaczenia kurtek, smożemy spotkać kilka rodzajów membrany: 

 • Membrany dwuwarstwowe (2L)
  Membrana laminowana z materiałem zewnętrznym oraz osobna podszewka w formie siateczki. Rozwiązane to znajdziemy w kurtkach rekreacyjnych, do codziennego użytku w mieście czy na spacerze lub podczas weekendowego wypadu w góry. Kurtki z tego typu membraną nie są przeznaczone do intensywnego użytkowania w ekstremalnych warunkach. Nie będzie dobrym pomysłem używanie ich w sportach o dużej intensywności ( bieganie, rower, skitury) gdyż membrana nie nadąży z odprowadzaniem wilgoci oraz krój kurtki nie bedzie zbyt wygodny. Doskonale natomiast sprawdzi się na co dzień, jej zakup nie zrujnuje również naszego budżetu. Dobrym przykładem niedrogiej kurtki która skutecznie ochroni przed deszczem podczas okazjonalnego trekkingu oraz świetnie będzie się prezentować w mieście a przede wszystkim jej cena bedzie bardzo przyjazna jest Kurtka REGATTA Birchdale

 •  Membrany dwuipółwarstwowe (2,5L)
  Membrana została scalona z tkanina zewnętrzną. Ten typ membrany znajdziemy w kurtkach w których priorytetem jest niska waga a nie koniecznie wytrzymałość. Idealne rozwiązanie na kurtki na trudne warunki ale ‘w razie czego” jako uzupełnienie np. kurtki softshell, gdy przyjdzie załamanie pogody. Przykład tego typu membran to np. Gore–tex Paclite. Dobrym przykładem tego typu kurtki jest kurtka Minimalist Marmot

 

 • Membrany trzywarstwowe ( 3L)
  Rozwiązane stosowane w najbardziej zaawansowanych kurtkach górskich i narciarskich: membrana zespolona jest z materiałem zewnętrznym i wewnętrzną podszewką i stanowi z nimi jednolitą całość. Są to najbardziej pancerne kurtki membranowe do najpoważniejszych zastosowań. Przykład tego typu membran to np.Gore-tex Pro. Dobrym przykładem tego typu kurtki jest  kurtka Beta FL ARC'TERYX

 

 

 

 • Membrany bez materiału zewnętrznego
  Przykładem tego typu membrany jest np. OutDry Columbii. Dobre rozwiązanie na warunki wybitnie mokre i deszczowe. Woda spływa po nas jak po kaczce. Kurtka nie posiada zewnętrznego materiału który nasiąkałby wodą, stad tez szybkie wysychanie odzieży. Kurtka taka może budzić kontrowersje pod względem wyglądu, nie każdemu przypadnie to gustu gdyż może przypominać żeglarski sztormiak. Natomiast podczas skrajnych warunków deszczowych, na pewno przekonamy się, że faktycznie nie przemaka. 

 Kurtka membranowa – ważne detale kroju

Kurtki membranowe w zależności od zastosowań różnią się nie tylko rodzajem zastosowanej membrany ale również krojem i dodatkami. Kurtki membranowe rekreacyjne mają nieco luźniejszy krój a te zaawansowane są bardziej dopasowane do ciała. Te do aktywności wspinaczkowych mają z kolei luźniejszy krój w barkach i na plecach oraz przedłużone rękawy. Wszystko po to by, ewentualne wyciąganie rąk do góry podczas wspinania było swobodniejsze bez podnoszenia się materiału kurtki w okolicach pasa. Inne ważne detale kurtki to:

 • Kieszenie – w tych zaawansowanych kurtkach najczęściej umieszczone są wyżej, by nie kolidować z uprzężą lub pasem biodrowym plecaka. W kurtkach rekreacyjnych niema takiej potrzeby jednak również takie rozwiązania często znajdziemy.
 • Kaptur – w tych zaawanasowanych kurtkach jest lepiej wyprofilowany by swobodnie używać kasku wspinaczkowego i by w żaden sposób nie ograniczał pola widzenia podczas ruchów głowy.
 • Garda - dobrze zaprojektowana zapewnia jeszcze lepszą ochronę twarzy przed wiatrem, deszczem i śniegiem.
 • Zamek – w kurtkach do ekstremalnych zastosowań musi być dwustronny, najlepszej jakości a dodatkowa patka i listwa chronią przed wnikaniem wiatru pod spód.
 • Szwy – podklejone, zapewniają lepszą wodoszczelność kurtki i ochronę przed wiatrem. 

Kurtka membranowa – jak wybrać?

Czym kierować się przy zakupie nowej kurtki membranowej? Parametry? Waga? Można by pomyśleć że parametrami wodoszczelności i oddychalności oraz wagą. Jednak w parametrach podawanych przez producentów można się nieźle pogubić. Nie jest prawdą, że kurtka membranowa o najlepszych parametrach sprawdzi się do wszystkich aktywności. Inna kurtkę przecież docenimy podczas biegania a inną podczas wypadu w góry. Do biegania najważniejsza jest niska waga i możliwość spakowania do niewielkiego plecaka. Najlepsze parametry wodoszczelności tracą na znaczeniu. Nie możemy z kolei oszczędzać na wadzę i szukać oszczędności w gramach gdy wybieramy się na trekking w Himalaje lub zimową eskapadę w Tatry. Dobierajmy zatem kurtki przede wszystkim do rodzaju aktywności, a nie pod względem tylko wyłącznie parametrów jakie podaje producent.

Kurtka membranowa – jak o nią dbać?

Niestety dość często pokutuje przekonanie że kurtka membranowa podczas prania traci swoje właściwości. Jest to nieprawda! Być może pierwsze membrany na rynku sprzed wielu lat miały inne właściwości i do dzisiaj tego typu opinie krążą wśród turystów. Obecnie producenci zalecają częste pranie odzieży membranowej gdyż brud oraz sól osadzony w membranie skutecznie pogarsza jej właściwości. Warto jednak pamiętać by do prania odzieży membranowej stosować właściwe środki piorące. Od czasu do czasu możemy również używać środków do ponownej impregnacji odzieży nieprzemakalnej.

Kurtki membranowe na Ceneria.pl

Producenci prześcigają się w nowatorskich i funkcjonalnych rozwiązaniach, niemal do każdego typu aktywności. Każdy rok to nowe modele, fasony, nowe rozwiązania technologiczne, nowe pomysły. Aby właściwie wybrać kurtkę membranową przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie do jakiej aktywności jej potrzebujemy i ustanowić budżet. Warto zatem dokładnie przejrzeć ofertę różnych sklepów i porównać ceny. Najwygodniej zrobić to w jednym miejscu - na Ceneria.pl, w dziale kurtki membranowe.

t
ekst: zespół Ceneria.plZOBACZ PRODUKTY