Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kurtka turystyczna MILLET K PRO GTX dla profesjonalistów

Męśka kurtka turytyczna górska Millet na Gore-Tex ®

Najwyższe modele każdej marki są zazwyczaj dopieszczone w najdrobniejszych szczegółach, ze względu na grupę odbiorców oraz cenę, za którą powinna być oferowana najwyższa jakość. Czy tak jest naprawdę? Przedstawiamy test kurtki K PRO GTX, jednego z topowych modeli firmy Millet.

Przeznaczenie

Kurtka turystyczna K PRO zgodnie ze swoją nazwą została zaprojektowana dla profesjonalistów, którzy użytkują odzież cały czas, nierzadko w bardzo trudnych warunkach. Przewodnicy górscy, wspinacze, freeriderzy, zaawansowani turyści – każdy, kto potrzebuje profesjonalnej ochrony i trwałości.


Fot. test.polarsport.pl

Opis specyfiki kurtki turytsycznej Millet Gore-Tex ®

Pierwsze, co przychodzi na myśl biorąc tę kurtkę do ręki, to grubość i solidność materiału. Trzywarstwowy laminat Gore-Tex ® Pro Shell Khumbu został zastosowany dla maksymalnej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz dla utrzymania odpowiedniego stosunku trwałości do wagi. Konstrukcja Flex Comfort™ opatentowana przez Millet opiera się o odpowiednie wszycie elastycznych materiałów w celu zapewnienia swobody ruchów. W tym przypadku jest to Gore-Tex ® Pro Shell 3L Varuna.

Kurtka K PRO posiada 4 kieszenie na klatce piersiowej: dwie obszerne i wygodne oraz dwie mniejsze, płaskie kieszonki na niezbędne drobiazgi, które trzeba mieć pod ręką. Każda z nich zapinany jest na osobny, laminowany zamek YKK. Po lewej stronie w środku umiejscowiona jest jedna kieszeń wewnętrzna z gęstej siatki.


Fot. test.polarsport.pl

 

Kurtka została wyposażona w długie wywietrzniki pod pachami

, które posiadają podwójne maszynki w laminowanym zamku. Rękawy są profilowane przy pomocy poprzecznego szwu, a mankiety regulowane rzepami Velcro. Na ramionach zlaminowane są grube wzmocnienia z Keprotect®.


Kaptur jest zintegrowany z korpusem kurtki, co umożliwia zakładanie go na kask wspinaczkowy. Posiada regulację obwodu i głębokości oraz elastyczny daszek, który można dowolnie formować.

Zamek główny firmy YKK jest kostkowy i posiada podwójny suwak oraz wewnętrzną listwę ochronną.
U dołu kurtka posiada elastyczny ściągacz obwodu z dwoma stoperami po bokach.

Warto także podkreślić, że Gore-Tex daje dożywotnią gwarancję na materiał - „Guaranteed to keep you dry”

Przebieg testu  - Użytkowa rzeczywistość

Do przeprowadzenia testu dysponowaliśmy kurtką K EXPERT GTX (wcześniejsza wersja) oraz K PRO. Kurtka K EXPERT GTX jest zrobiona z tego samego materiału i nie jest już produkowana, dlatego w opisie szczegółów skupiliśmy się na modelu K PRO, który jest ulepszoną konstrukcją i ma sporo poprawionych rozwiązań (umiejscowienie zamków, kieszenie, kaptur, krój strefy stretch).

K PRO testowana była przez 11 miesięcy do wspinania w Tatrach, skitouringu, turystki oraz jako kurtka narciarska. Zaznała silnych wiatrów, niejednej ulewy, siarczystych mrozów i szorstkości granitu. Używana była podczas górskich wyjazdów, jak również na co dzień w deszczowe dni.

Wrażenie solidności, jakie daje gruby materiał, okazało się w całości słuszne

, a nawet przerosło oczekiwania. Kurtka po roku użytkowania wygląda doskonale, nie posiada żadnych uszkodzeń mechanicznych, choć miała ku temu wiele okazji: wspinaczka rozpieraczką w tatrzańskim kominie, noszenie na ramieniu nart, ciężkiego plecaka czy dupozjazdy spod ściany nie pozostawiły po sobie żadnego śladu.

Takie właściwości wpłynęły znacząco na twardość modelu i z tego powodu na początku kurtka może wydawać się trochę zbyt sztywna. Sądzę, że to kwestia przyzwyczajenia, bo po pierwszej wycieczce przestałem zwracać na to uwagę.


Fot. test.polarsport.pl


Okazało się także, że kurtka zadziwiająco dobrze oddycha przy tak grubym materiale wierzchnim. Na podejściach przydawały się oczywiście długie i efektywne wywietrzniki pod pachami, ale i bez nich kurtka radzi sobie zaskakująco dobrze!

Pomimo twardego materiału K PRO nie krępuje ruchów
, dzięki odpowiednio umieszczonym elastycznym panelom – sprawdzają się świetnie.

Krój jest prosty, a K PRO nie należy do modeli bardzo krótkich. Rękawy są stosunkowo długie, dobrze profilowane i regulowane – rzepy velcro w mankietach dobrze trzymają i nie odpinają się bez powodu. Docenią to szczególnie wspinacze, ponieważ stałe podnoszenie rąk jest w tej kurtce wygodne. Oprócz dobrego kroju, na wysoki komfort użytkowania w dużym stopniu wpłynęły odpowiednio umiejscowione fragmenty z Gore-Tex ® Pro Shell 3L Varuna. Elastyczne panele sprawdzają się świetnie i pomimo twardego materiału K PRO zapewnia pełną swobodę ruchów.

Najbardziej “pancernym” elementem są kevlarowe wzmocnienia, które znajdują się na ramionach. Chyba nic podczas użytkowania kurtki nie jest w stanie im zaszkodzić! Wielokrotnie nosiłem na nich narty ze świeżo naostrzonymi krawędziami czy ciężki plecak – są bardzo solidne.

Kieszenie wszyte są stosunkowo wysoko, co ułatwia korzystanie z nich w założonej uprzęży lub przy zapiętym pasie biodrowym plecaka. Sam układ ich wszycia powoduje, że mniejsze płaskie kieszenie są łatwo dostępne.

Warto podkreślić także bardzo solidną pętelkę do zawieszania, co nieczęsto jest umieszczane w wysokich modelach kurtek trzywarstwowych.

Kaptur jak na model kurtki wspinaczkowej nie jest zbyt obszerny. Lekki kask poliuretanowy (np. Black Diamond Tracer, Petzl Meteor) mieści się bez problemu, ale przy większym kasku skorupowym (np. Petzl Rock Ecrin) jest już dość ciasno. Podczas użytkowania bez kasku kaptur jest bardzo wygodny. Regulacja, daszek i wysoka garda sprawdza się bardzo dobrze nawet przy dużych opadach i silnym wietrze. Teoretycznie jest możliwe zwinięcie kaptura, ponieważ do tego celu została umieszczona specjalna patka na karku (po wewnętrznej stronie kurtki), ale w praktyce trudno jest to zrobić i nie działa to dobrze.

Zamki w kieszeniach i wywietrznikach przesuwają się trochę opornie, ale taki jest już „urok” wszystkich zamków laminowanych.

Kurtka waży w rozmiarze L dokładnie 636 g, co przy tak odpornym materiale jest jedną z największych zalet.

Fot. test.polarsport.pl



PODSUMOWANIE

K PRO to jedna z najbardziej “pancernych” kurtek, jakie miałem okazję spotkać.

Testowany model jest bez wątpienia godny polecenia osobom, które na pierwszym miejscu stawiają trwałość odzieży. Pomimo swojej „pancerności” posiada bardzo dobry stosunek wytrzymałości do wagi, który jest ważny podczas użytkowania odzieży w trudnych, górskich warunkach. Twarda zbroja dla twardych zawodników :)
Wysoka jakość użytych materiałów, solidność wykonania oraz dobry stosunek jakości do ceny kurtki K PRO zasługuje na jej polecenie oraz wyróżnienie znakiem „Polar Sport TEST Poleca”.


Zalety:

- bardzo wysoka trwałość
- dobry stosunek trwałości do wagi
- długie rękawy, dobre do wspinania
- elastyczne strefy stretch
- pętelka do wieszania

Wady:

- mały kaptur



ZOBACZ RÓWNIEŻ