Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Kurtki puchowe - wszystko co trzeba o nich wiedzieć.

Dużymi krokami zbliża się najchłodniejsza pora roku. Niejedna osoba przeglądając swoją garderobę, dojdzie do wniosku, że przydałaby się jakaś ciepła, zimowa kurtka. Jeśli ciepła, to najlepiej kurtka puchowa. Naturalny puch nie ma sobie równych, jeśli chodzi o izolowanie od zimna. Puch naturalny, czy to gęsi czy kaczy, zatrzymuje i magazynuje powietrze, które jest najlepszą izolacją. Nic tak nas nie ogrzeje w bardzo mroźny, zimowy dzień jak puchowa kurtka.
 

(C) Adam McKibben / Marmot
 

W asortymencie sklepów znajdziemy bardzo wiele rodzajów kurtek puchowych damskich, męskich i dziecięcych. Wszystkie łączą dwie cechy – są bardzo ciepłe a jednocześnie lekkie… jak piórko.
Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru puchowej kurtki, co oznaczają tajemniczo wyglądające wartości na metce – tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Puch kaczy czy gęsi?

Kurtki puchowe wypełnione są puchem kaczym, gęsim lub mieszanką obu rodzajów w różnych proporcjach. Jednak jakość puchu gęsiego jest wyższa, posiada on lepszą sprężystość i zapewnia lepszą izolację. Jest również droższy od puchu kaczego.

Ile jest puchu w kurtce?

Przyglądając się bliżej modelom kurtek, zauważymy na metkach wartości, które oznaczają stosunek puchu do pierza, np.: 70/30, 80/20 czy 90/10. Pierwsza liczba to zawartość procentowa puchu w produkcie, druga określa zawartość piórek. Im pierwsza cyfra będzie większa, tym lepiej, oznacza to, że kurtka puchowa będzie cieplejsza.

Sprężystość puchu

O izolacyjności kurtki puchowej decyduje ilość i sprężystość puchu, którą wyraża się w jednostce cuin czyli „cubic inch Fill Power”. Określa ona objętość, wyrażaną w calach sześciennych, którą po rozprężeniu zajmie jedna uncja puchu. Im ta wartość będzie wyższa, tym puch posiada lepszą sprężystość, innymi słowy - kurtka będzie cieplejsza. Najwyższe wartości w najlepszych produktach sięgają 900 cuin, wartość powyżej 700 cuin oznacza puch bardzo dobrej jakości, poniżej 600 cuin oznacza puch przeciętnej jakości.

Puch a podatność na wilgoć

Naturalny puch jest podatny na wilgoć – to jego istotna wada. Namoknięty, zmienia swoją strukturę, traci właściwości termiczne i sprężystość. Ponadto długo schnie. Producenci starając się ograniczyć tę „wadę” puchu, impregnują go. Można również kupić kurtkę puchową, która posiada zewnętrzną warstwę wykonaną z wodoodpornej membrany albo zdecydować się na kurtkę z puchu syntetycznego, dużo bardziej odpornego na wilgoć.

Alergia

Dla osób uczulonych na puch i pierze, lepszym wyborem będzie produkt z puchem syntetycznym, który jest antyalergiczny

Sposoby pielęgnacji puchu

Jeśli chcemy, by puchowa kurtka zachowała swoje właściwości termoizolacyjne oraz sprężystość, powinna być odpowiednio pielęgnowana. Do prania puchu nie należy używać zwyczajnych proszków oraz płynów zmiękczających, które mogą zmyć naturalną warstwę tłuszczu pokrywającą puch. Przed praniem kurtki puchowej, warto zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta na metce. W sklepach dostępne są specjalne preparaty przeznaczone do prania oraz impregnacji naturalnego puchu. Środki takich marek jak Nikwax, Granger’s czy Mountval znajdziesz także na Ceneria.pl.

Kurtki puchowe na Ceneria.pl

W Outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz bardzo duży wybór kurtek puchowych damskich i męskich o zróżnicowanych fasonach i kolorach. Dobierzesz tu kurtkę dopasowaną do Twoich potrzeb i w cenie, jaka Ci odpowiada – bez problemu wyszukasz lekką kurtkę puchową jak i bardzo ciepłą, przeznaczoną na ekstremalnie niskie temperatury. W asortymencie sklepów prezentowanych na stronie Ceneria.pl znajdują się kurtki puchowe m.in. takich marek jak: Marmot, La Sportiva, Columbia, Patagonia, The North Face, Arc'teryx, Milo, Jack Wolfskin czy Mammut.

 

tekst: zespół ceneria.pl

fot: Adam McKibben / MarmotZOBACZ PRODUKTY