Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Ładowanie telefonu drewnem. Niemożliwe? A jednak!

Wyobraź sobie, że jesteś dziesiątki kilometrów od najbliższych zabudowań - a więc i od najbliższego gniazdka z prądem.
Reklama

Twój telefon „ciągnie na oparach”. Ale na szczęście istnieje prosty i ekologiczny sposób, żeby go naładować. I nie, nie wymaga czekania na burzę z piorunami. Wystarczy zapałka i kuchenka turystyczna.

Amerykańska firma BioLite stawia sobie za cel dostarczanie energii w miejscach, do których nie dociera prąd z elektrowni. Proponowane przez nią rozwiązania są idealne nie tylko dla członków izolowanych społeczności, ale także (a może - przede wszystkim) dla podróżników, eksploratorów rzadko uczęszczanych szlaków i niedostępnych obszarów.

Elektrownia w kieszeni
Podróżnik wędrujący przez dzikie ostępy nie ma dostępu do źródeł prądu. Jednak dzisiaj, nawet w największej głuszy, przydają się urządzenia, które potrzebują chociaż odrobiny energii - telefony satelitarne, smartfony, nawigacja, nie wspominając o latarce. Jednak coś, o co każdy eksplorator musi zadbać, to paliwo do przyrządzania posiłków. A co, jeśli w trakcie przyrządzania swojej ulubionej konserwy czy liofilizowanego makaronu, mógłby naładować elektronikę bez żadnej straty energii?Flagowym produktem firmy, dostępnym na stronie paker.pl, jest kuchenka CampStove wraz z akcesoriami. To urządzenie, które łączy możliwość gotowania na wolnym ogniu z wytwarzaniem energii. Ogólnodostępne paliwo, jakim jest drewno lub węgiel drzewny, zamieniane jest w ciepło do zagrzania posiłku oraz w energię elektryczną, którą można wykorzystać do naładowania lampy, smartfona, nawigacji czy innego urządzenia niezbędnego podczas wyprawy. Dzięki temu, że jedynym produktem ubocznym są niewielkie ilości drzewnego popiołu, kuchenka jest przyjazna środowisku. Poza tym odciąża podróżnika, ponieważ nie wymaga żadnych kartridży, butli czy wkładów z paliwem, które trzeba ze sobą nosić w wypadku kuchenek na paliwa ciekłe. CampStove pozwala także uniknąć problemów ze składowaniem i przetwarzaniem pustych opakowań po gazie czy benzynie, znacznie ograniczając ilość produkowanych odpadów. A przy tym produkt jest ciągle udoskonalany!

Energia prosto ze Słońca

Inne produkty BioLite - jak lampka SunLight - wykorzystują energię słoneczną. Producent ma w swojej ofercie także przenośne panele solarne, które stanowią doskonałe źródło ekologicznej, odnawialnej i powszechnie dostępnej energii.W celu zapewnienia energii w miejscach odciętych od sieci, firma stworzyła także zestaw SolarHome 620, obejmujący lampy i radio. Taki pakiet świetnie sprawdza się na działce czy kempingu, ale także w izolowanych od świata miejscach, takich jak misje medyczne czy stacje badawcze.

A skoro już o kempingu mowa, warto nadmienić, że BioLite ma w swojej ofercie również nowoczesne palenisko FirePit, dzięki któremu można ogrzać znacznie więcej przy dużo mniejszym niż w tradycyjnych grillach i kominkach zużyciu drewna. Urządzenie wykorzystujące dodatkowy obieg powietrza pozwala również uniknąć tradycyjnej ucieczki przed dymem, który zawsze leci w naszą stronę. Tutaj dymu po prostu nie ma.Rozwiązania BioLite są odpowiedzią z przyszłości na wyzwania, z którymi musimy zmagać się już dzisiaj. Dzięki wykorzystaniu powszechnie dostępnych i odnawialnych źródeł energii, pozwalają minimalizować nasz wpływ na środowisko naturalne. Amerykańska firma oferuje coś znacznie więcej, niż gadżety - to ekologiczne spojrzenie na świetlaną (!) przyszłość.