Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Lampki rowerowe USB: świetna alternatywa dla dynama

 

Oświetlenie rowerowe: dostosuj je do swoich potrzeb!

Rowerów jest tyle, ile rowerzystów. Co to oznacza? Każdy jest inny! Możesz być miłośnikiem nocnej jazdy w lesie czy przejażdżek po mieście. Możesz wybierać polne drogi albo decydować się na wymagające trasy w trudnym terenie. Możesz wreszcie po prostu kochać jazdę rowerem zawsze i wszędzie. Wybierzesz więc rower, który będzie odpowiadał Twoim upodobaniom i wymaganiom, jakie postawi przed Tobą szlak.

Podobnie jest z rowerowym oświetleniem. Wybierz więc takie, które dostosujesz do modelu Twojego roweru i okoliczności (terenu, pory dnia, warunków atmosferycznych), w których będziesz jeździł. Pamiętaj o mocy lampek. Znajdziesz takie, które będą miały zaledwie 100 lumenów, ale i takie, których moc sięgnie 2000. Te słabsze rozświetlą jedynie otoczenie, sprawdzą się więc podczas jazdy w mieście. Te mocniejsze posłużą Ci do nocnej jazdy w lesie, gdzie zewnętrznego oświetlenia nie będzie w ogóle.

Nie zapomnij o sposobie montowania oświetlenia (przykładem niech będzie lampka rowerowa USB na widelec) i funkcjach dodatkowych takich jak wodoodporność (jazda w deszczu). Sposób ładowania lampek również jest istotny. Nie przepadasz za dynamem, a ładowanie klasycznej baterii do Ciebie nie przemawia? Kup nowoczesne, energooszczędne i nienagrzewające się lampki rowerowe USB LED! Dlaczego?

Lampka rowerowa ładowana USB, czyli lekki sprzęt o ogromnych możliwościach

Nie da się ukryć, że lampki rowerowe USB są idealnym wyborem dla tych, którzy preferują wygodne i efektywne oświetlenie rowerowe. Nie ważą dużo, doskonale współpracują z każdym modelem roweru i łatwo się je montuje. Zwłaszcza te modele, które mocowane są do roweru za pomocą gumki. Szeroką ofertę lampek rowerowych USB można znaleźć między innymi na stronie eRowery.pl.

Lampki ładowane przez port USB sprawdzają się w mieście podczas nieco krótszych wypadów, ale również na dłuższych trasach. Zwłaszcza wtedy, kiedy jesteś wyposażony w powerbank.

 

  

Lampka rowerowa przednia USB

Przednie oświetlenie roweru ma konkretny cel: oświetlać drogę. Powinno więc robić to efektywnie. Unikaj lampek świecących punktowo. Musisz widzieć również to, co znajduje się po bokach trasy, nie tylko z przodu. Wchodzący na drogę pieszy może nie zostać przez Ciebie w porę dostrzeżony.

Stosuj lampki, które nie świecą prostopadle. Strumień światła może zostać wymierzony prosto w oczy innych rowerzystów, warto więc kupować lampki z możliwością regulacji kąta padania światła.

Lampka rowerowa tylna USB

Widoczność Twojego roweru dla kierowców samochodów czy innych rowerzystów zapewnia bezpieczeństwo nie tylko Tobie, ale wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego w tylnych lampkach rowerowych wykorzystuje się oświetlenie czerwonej barwy. Nierozproszone i intensywne jest widoczne nawet z kilkuset metrów.

Możesz kupić lampkę, która świeci w trybie migającym, ale pamiętaj, że nie sprawdzi się ona w każdej sytuacji. Osobie jadącej z tyłu może przeszkadzać migająca lampka, dlatego ten typ oświetlenia warto wykorzystywać na mniej uczęszczanych trasach.

Słowo podsumowania: nie zapomnij o mocy lampek!

Lampki, których moc sięga zaledwie 100 lumenów. Posłużą Ci do jazdy miejskiej po dobrze oświetlonych uliczkach. Mogą się jednak okazać niewystarczające w słabiej doświetlonych partiach miasta.

Jeśli poruszasz się po jezdni rowerem szosowym z prędkością przekraczającą 35 km/h, wybieraj modele o mocy od 400 do 600 lumenów. Będziesz widoczny dla innych kierowców i oświetlisz trasę na kilkadziesiąt metrów.

Rowery górskie z kolei potrzebują naprawdę silnego oświetlenia przedniego. Służą do jazdy poza miastem, często w trudnym i wymagającym terenie. Musisz więc doskonale widzieć to wszystko, co przed Tobą, by nie zaskoczyło Cię żadne drzewo, kamień albo dołek w ziemi. Wybór modelu o mocy przekraczającej 1000 lumenów nie będzie przesadą!

 

artykuł partnera serwisu