Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Liny wspinaczkowe - wybór Oli TaistryLina asekuracyjna jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia wspinaczkowego.

Jej zadaniem jest ochrona wspinacza  przed upadkiem. Liny dzielimy na trzy typy: 
*dynamiczne:
- pojedyncze
- podwójne
- bliźniacze                      
*statyczne
*pomocnicze

Liny dynamiczne zapewniają pełną ochronę wspinacza podczas asekuracji dolnej i górnej.

- lina pojedyncza - jedna żyła, wykorzystywana głównie w skałach, ale świetnie sprawdza się we wszystkich rodzajach wspinaczki.

- lina bliźniacza - dwie żyły prowadzone zawsze jednotorowo (wpinane dwie żyły do jednego przelotu), wykorzystywane głównie we wspinaczce w górach, a także czasami w skałach.

- lina podwójna - dwie żyły, najczęściej prowadzone dwutorowo (jedna żyła w jeden rząd ekspresów, druga żyła w drugi rząd), może być też prowadzona jednotorowo, przeznaczona głównie na drogi wielowyciągowe, w góry. Bardzo rzadko w skałach.

Liny statyczne zapewniają jedynie pełną ochronę podczas wspinaczki z górną asekuracją na tzw. „wędkę”.

Liny pomocnicze nie są związane z bezpośrednią asekuracją wspinacza.

 


Jako wspinacz sportowy używam pojedynczych lin asekuracyjnych 8.9 mm, 9.2 mm firmy Mammut. Są to liny przeznaczone głównie do prowadzenia trudnych dróg skalnych, gdzie ważne jest zniwelowanie wagi liny, a także sił tarcia poprzez zmniejszenie średnicy liny. Niedogodnością tak cienkich lin jest ich obniżenie wytrzymałości na zużycie i nadzwyczaj czujna asekuracja przez partnera i brak możliwości użycia wszystkich przyrządów asekuracyjnych.

Testowane modele:

Serenity - lina dynamiczna o średnicy 8.9 mm to najlżejsza lina pojedyncza w kolekcji Mammuta, przeznaczona do wspinaczki skalnej, w szczególności dla wspinaczy ekstremalnych. Ze względu na średnicę liny umiejętności asekuranta muszą być na najwyższym poziomie. 

 

(Seternity 8.9 mm)


Revelation
 - lina dynamiczna o średnicy 9.2 mm jest bardziej uniwersalna niż jej siostra Seternity.  Ze względu na większą średnicę jej zużycie następuje znacznie wolniej.       


(Revelation 9.2 mm)


Eternity
- lina dynamiczna o średnicy 10.2 mm jest najbardziej uniwersalna, zachowująca kompromis pomiędzy wytrzymałością, trwałością i ciężarem. Nadaje się do wspinaczki skalnej, górskiej i na sztucznej ścianie.Jako jedyna z testowanych umożliwia współpracę z każdym rodzajem przyrządów asekuracyjnych.


 

(Eternity 10.2 mm)
 

Porady - liny wspinaczkowe:

 
Przy zakupie odpowiedniej liny należy dokładnie zastanowić się nad naszymi potrzebami, tzn.: rodzaj asekuracji (górny, dolny), długość dróg wspinaczkowych, przyrząd asekuracyjny, który będziemy stosować.

Najbardziej uniwersalnym wyborem jest zakup dynamicznej liny pojedynczej o średnicy 10 mm, długości min. 60 m i posiadającej certyfikat CE, który jest świadectwem najwyższej jakości pełnego bezpieczeństwa.

Ola Taistra (Alpinus Expedition Team, Mammut, Evolv)
oficjalny ekspert serwisu Ceneria.pl

 
 


ZOBACZ PRODUKTY