Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Lonża autoasekuracyjna via ferrata Rock Empire Inhibitor Tech

Lonża do Via Ferrat Rock Empire

Bardzo dobrej jakości, profesjonalna lonża auto asekuracyjna do Via Ferrat marki Rock Empire o dobrym stosunku jakości do ceny. Do podstawowych zalet modelu, należą kompresyjne – elastyczne taśmy, z jakich wykonano połączenie karabinków asekuracyjnych z liną prowadzącą do absorbera energii odpadnięcia.

Model: Rock Empire Inhibitor Tech

Producent: Rock Empire

Waga: 53 dag

Wytrzymałość karabinków: 28kN

Wytrzymałość taśm: 22kN

Certyfikat: CE 1019

Blokada karabinków: z samoczynną blokadą

Typ absorbera energii odpadnięcia: płytka hamująca /  wielorazowego użytku

Ilość karabinków: trzy / dwa podstawowe asekuracyjne + plastykowy pomocniczy

Gwarancja: producenta / dwa lata

Przeznaczenie: Auto asekuracja na szlakach wysokogórskich z ubezpieczeniami typu Via Ferraty.

Ogólna charakterystyka lonży - idealna do Via Ferrat

Bardzo dobrej jakości, profesjonalna lonża autoasekuracyjna do Via Ferrat o dobrym stosunku jakości do ceny. Do podstawowych zalet modelu, należą kompresyjne – elastyczne taśmy, z jakich wykonano połączenie karabinków asekuracyjnych z liną prowadzącą do absorbera energii odpadnięcia. Rozwiązanie takie, spotykane raczej w dużo droższych modelach lonży, sprawia, że karabinek pozostaje zawsze dynamicznie napięty, gdy jest wpięty do asekuracyjnej stalówki na szlaku. Przyczynia się do lepszej pracy karabinka, oraz znacznej poprawy komfortu użytkowania lonży, jako że odpięty karabinek pozostaje lekko podciągnięty, nie pląta się on luźno i bezwładnie pod nogami.

Lonża do Via Ferrat z płytką hamującą

Model ten należy do rodziny produktów, w których użyto płytki hamującej, w roli absorbera energii, jaka powstaje po odpadnięciu od ściany. Jest to typ absorbera, który wytraca dynamikę lotu przez zwalnianie liny poprzez tarcie. Drugim typem stosowanych rozwiązań są absorbery jednorazowego użytku – zszywane. Składają się one z złożonej i przeszytej taśmy, która podczas odpadnięcia rozrywa kolejne szwy, stopniowo się wydłużając i wyłapując w ten sposób energię odpadnięcia. Wadą takiego rozwiązania jest to, że absorber tego typu jest jednorazowy i jeśli zdarzy się nam odpadnięcie podczas przejścia szlaku, nie mamy możliwości dalszego kontynuowania trasy, a samo zejście z racji braku ubezpieczenia może być niebezpieczne. Absorber zszywany, jest elementem wymiennym, jednak są one stosunkowo trudno dostępne i bardzo drogie, co dodatkowo podnosi koszty ich eksploatacji, do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć jednak łagodniejsze – mniej gwałtowne, wyłapywanie energii.

Czy lonża do Via Ferrat z płytką hamującą jest bezpieczna?

To, którego typu lonże chcemy używać, czy z absorberem w postaci płytki jak w opisywanym modelu Rock Empire Inhibitor Tech, czy absorbera zszywanego, zależy oczywiście od naszych osobistych preferencji, osobiście jednak skłaniam się ku rozwiązaniu w postaci płytki, jako że rozwiązanie takie pozwala je wielokrotnie używać, co bezpośrednio przekłada się na fakt, że tuż po odpadnięciu i oględzinach stanu lonży, jeśli nie doszło do uszkodzeń mechanicznych liny, możemy kontynuować dalej nasz szlak (należy pamiętać, że każda lonża po odpadnięciu nie może już być traktowana jako w pełni sprawna, nawet gdy nie dostrzegamy uszkodzeń zewnętrznych liny, takowe mogą występować pod oplotem wewnętrznym w rdzeniu liny).

Lonża została wyposażona w bardzo wytrzymałe i łatwe w użytkowaniu karabinki.

Posiadają one samoczynną blokadę, eliminującą potrzebę zakręcania ich podczas przepięcia. Blokowanie / odblokowywanie, karabinka odbywa się poprzez ściśnięcie górnego z ich boków, gdzie znajduję się mechanizm zwalniający blokadę. Wpływa to znacznie na komfort i szybkość przemieszczania się po szlaku. Lonża posiada również trzeci, niewielki, plastykowy karabinek, który ma przeznaczenie pomocnicze, pozwalając wpiąć nadmiar liny asekuracyjnej do ucha uprzęży.

Podsumowanie:

Prezentowany model lonży, jest świetną propozycją dla osób poszukujących profesjonalnego rozwiązania, zapewniającego wysoki poziom bezpieczeństwa, w stosunku do ceny. I choć zasadniczo w Polsce nie posiadamy w pełni tego znaczenia szlaków typu Via Farrata, to tego typu lonży można, a nawet w pewnych okolicznościach należy, używać na jednym z naszych nielicznych szlaków o charakterze wysokogórskim – Orlej Perci.

Test przeprowadził: Sebastian Nikiel




Sebastian urodził się 17.01.1977 r. w Bielsku - Białej. Jest absolwentem liceum plastycznego.
Zainteresowania: turystyka górska, oraz wysokogórska, wspinaczka, fotografia, poezja, literatura górska, informatyka. Ulubione góry: każde, z naciskiem na Tatry.