Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Łyżwy dla początkujących i bardziej zaawansowanych- poradnik jakie wybrać?

W ofercie sklepów jest wiele różnych modeli łyżew. Dobre łyżwy powinny być komfortowe w użytkowaniu i co bardzo ważne – muszą odpowiednio chronić nogę. Czym więc kierować się przy wyborze? Na co zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.
 

łyżwy
Jazda na łyżwach to doskonały sposób na rozruszanie się zimową porą. To sport nie tylko dla dzieci a na jego naukę nigdy nie jest za późno. W wielu miejscach tworzone są sztuczne lodowiska, przy których znajdują się wypożyczalnie sprzętu. Jeśli dopiero chcemy wypróbować czy jazda na łyżwach to aktywność dla nas, można z nich skorzystać. Jeśli jednak już wiemy, że łyżwiarstwo, to jest to, co lubimy, warto zainwestować we własną parę łyżew. Te z wypożyczalni, używane przez wiele osób mogą być wykoślawione, jazda w nich może być mało wygodna. O zniechęcenie, szczególnie dzieci, nie jest trudno. Własne łyżwy, to przede wszystkim dobre dopasowanie do stopy i naszych preferencji, nie bez znaczenie jest również higiena.

Gdy decyzja o kupnie łyżew została podjęta, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki styl jazdy preferujemy i jakie są nasze umiejętności. Wolimy jazdę szybką czy marzą nam się piruety lub inne ewolucje na lodzie? Jedno jest pewne – warto zainwestować w dobrej jakości łyżwy.

Łyżwy figurowe, rekreacyjne czy hokejowe?

Najczęściej stosuje się podział łyżew ze względu na rodzaj ostrza.

  • Łyżwy figurowe – idealnie nadają się do wykonywania bardziej precyzyjnych figur, piruetów czy skoków ale także do zwyczajnej jazdy na lodzie. Są dość lekkie i dobrze dopasowują się do stopy. Ich konstrukcja nie jest masywna i odporna więc łatwiej ulegają zniszczeniu niż łyżwy hokejowe. Płoza jest prosta, dłuższa i odkryta, z ząbkami w przedniej części, pozwalającymi na wykonywanie bardziej skomplikowanych ewolucji na lodzie.
  • Łyżwy hokejowe – są przeznaczone dla tych, którzy lubią jeździć szybko i dość agresywnie. Są bardziej zwrotne, pozwalają dobrze kontrolować hamowanie. Pozbawione są ząbków, o które łatwo się zahaczyć. Dzięki solidnej i dość masywnej budowie zapewniają stopie stabilność oraz dobrą ochronę kostki. Jednak z powodu takiej a nie innej budowy, nieco gorzej dopasowują się do stopy i są cięższe. Posiadają krótszą płozę z wygiętymi końcami, częściowo zatopioną w plastiku.
  • Łyżwy rekreacyjne – posiadają budowę przypominającą rolki, są wygodne ale nie nadają się do jazdy sportowej. Dla amatorów łyżew lubiących pojeździć na lodowisku bez wymyślnych ewolucji czy nabierania szybkości będą w sam raz.

Łyżwy plastikowe czy skórzane?

Łyżwy plastikowe są sztywniejsze, przez co dobrze stabilizują stopę i mniejsze jest ryzyko skręcenia nogi w kostce. Atutem łyżew skórzanych jest z kolei wygoda i dobre dopasowanie do stopy. Skóra jest także materiałem naturalnym, pozwalającym stopie lepiej oddychać.
Aby zwiększyć komfort użytkowania łyżew, producenci proponują różnego rodzaju wkładki lub wyściółki, które zapobiegają otarciom np. w okolicy kostki.

Jakie zapięcie wybrać?

Do wyboru mamy zapięcia na klamry, rzepy lub sznurowadła. Łyżwy sznurowane będą lepiej dopasowane do nogi. W miejscach, w których wolimy mieć mniejszy ucisk, bez problemu to osiągniemy, luzując sznurowadła. Takiej możliwości nie ma w przypadku zapięcia na klamry lub rzepy, które są rozmieszczone rzadziej. Zakładanie i zdejmowanie łyżew sznurowanych zajmie nam więcej czasu niż tych na klamry lub rzepy, co dla niektórych może mieć duże znaczenie. Dzieciom także łatwiej będzie założyć łyżwy z klamrami lub rzepami. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że w razie uszkodzenia, łatwiej wymienić sznurowadła niż klamry.

Które łyżwy dla początkujących?

W temacie jakie łyżwy dla początkujących wybrać zdania są podzielone. Łyżwy hokejowe często polecane są dla osób początkujących ze względu na ich odporną na uderzenia i dość sztywną konstrukcję, która potrafi lepiej zabezpieczyć stopę. W figurówkach z kolei łatwiej utrzymać równowagę dzięki lepszemu dopasowaniu do stopy oraz wydłużonej płozie. Najlepiej byłoby więc przetestować oba modele i wybrać ten, w którym się bezpieczniej czujemy. Ponadto trzeba dodać, że amatorzy rolek powinni dość szybko nauczyć się jeździć na łyżwach hokejowych, ze względu na podobieństwa w ich budowie.

Regulowane łyżwy dla dzieci

Wśród łyżew dla dzieci znajdziemy także modele regulowane, w których wielkość można dostosować do rosnącej stopy dziecka. Trzeba zwrócić uwagę, czy wiązanie jest solidne i czy dobrze trzyma stopę w bucie.

Łyżwy na Ceneria.pl

Wiele modeli łyżew figurowych, hokejowych czy do jazdy rekreacyjnej, zarówno dla dzieci jak i dorosłych znajdziecie na stronie Ceneria.pl. Wśród propozycji sklepów do kupienia są łyżwy renomowanych marek m.in. takich jak: Spokey, Axer Sport, Tempish, Nils czy CCM. Z łatwością dobierzesz tu łyżwy dopasowane do Twoich umiejętności oraz zasobności portfela.

 

tekst: zespół Ceneria.pl
foto: photogenica.plZOBACZ PRODUKTY