Ceneria logo
 

Strona główna   »  
Testeria   »  

Miejski, trekkingowy czy typowy góral? Który rower wybrać, który będzie dla ciebie najlepszy?

Wybierz odpowiedni dla siebie rower, aby każda wycieczka dawała ci maksimum radości! 

Jeśli chcesz jeździć po mieście i parkowych uliczkach, postaw na rower miejski bądź trekkingowy

Rowery

 Nie każdy rower będzie nadawał się do jazdy po mieście. Ciężkie koła z dużym bieżnikiem będą dużym balastem. Dlatego też poruszanie się takim rowerem po asfalcie jest niezwykle ciężkie i nieprzyjemne. Do załatwiania spraw codziennych oraz organizowania krótkich wycieczek po równym terenie okazują się najlepsze rowery miejskie. Jak wyglądają i jakie mają parametry techniczne, można zobaczyć m.in. na tej stronie: https://allegro.pl/kategoria/rowery-i-akcesoria-rowery-16420?marka=Romet. Tradycyjne Romety budzą wciąż spore zainteresowanie i często są kupowane. Można wjechać nimi w różne zakamarki miasta, wybrać się na piknik z przyjaciółmi bądź wyruszyć do pracy. Tego typu rowery mają zazwyczaj wszystko to co potrzebne do spokojniej, miejskiej jazdy. Nie brakuje im błotników, dzwonka, wygodnego siedziska oraz dopasowanej do sylwetki kierownicy. Jeżdżąc rowerem miejskim, nie trzeba się schylać. Wyprostowana pozycja zapewnia wygodną i komfortową jazdę, dlatego też można solidnie odpocząć nawet na krótszej wycieczce. Rowery miejskie wyposażone są również w pełne oświetlenie, często na tradycyjne dynamo, i oczywiście bagażnik z praktyczną elastyczną gumką. Możesz więc bez problemu przewieźć plecak lub inny bagaż podręczny. Niektóre panie montują do kierownicy wiklinowe lub plastikowe kosze, mniej lub bardziej pojemne. Czy takie rowery mają jakieś wady? No cóż, zazwyczaj są ciężkie i nie brakuje im przełożeń (lub są bardzo szczątkowe), dlatego nie wchodzi w grę wnoszenie roweru na wyższe piętra czy jazda po bardziej wymagającym terenie. 

Na górskie eskapady tylko dobrej jakości „górale”, a na mniej wymagające trasy rowery crossowe lub trekkingowe jednoślady 

Sporo osób, szczególnie mężczyźni, wybierają rowery górskie. Można na nich mocno poszaleć na trudnym, leśnym bądź kamienistym terenie. Nie trzeba się bać także piaszczystego i szutrowego podłoża oraz innych niedogodności na drodze. Dzięki dobrym amortyzatorom i szerokim oponom z wyraźnym bieżnikiem jazda po każdym terenie jest przyjemnością. Opona dobrze trzyma się trasy i dzięki temu zmniejszone jest ryzyko upadku. Oczywiście bardzo dużo zależy od tego, czy będziesz jeździć po terenie bardzo trudnym czy umiarkowanym, oraz czy przewidujesz udział w  zawodach. Wiadomo, że im wyższa cena, tym bardziej zaawansowany jest rower. Może być wykonany z włókna szklanego, z aluminium, a nawet ze stali. Tańsze modele nie muszą być wcale gorsze, ale nie będą się nadawać do każdego rodzaju trasy. Na pewno sprawdzą się jako sprzęt rekreacyjny, ale nie będą się prowadzić tak, jak rowery sportowe. Siadając na nich, przybiera się bardziej agresywną pozycję jazdy poprzez większy kąt nachylenia. Dzięki temu można pokonywać nawet bardzo trudne trasy, natomiast na rowerach górskich rekreacyjnych już nie. Tańsze rowery mają też nieco groszy osprzęt, inne komponenty, ale na krótkie i przyjemne górskie wycieczki oczywiście wystarczą. 

Kiedy szukasz uniwersalnego jednośladu do jazdy po mieście i niewymagających dróżkach leśnych czy szutrowych, wybierz rower trekkingowy! 

Rower trekkingowy to świetny uniwersalny pojazd turystyczny na co dzień. Jeśli jednak zamierzasz jeździć więcej po mieście, to zakup tego roweru nie będzie odpowiednim rozwiązaniem. W przypadku, gdy będziesz jednak jeździć także sporo po leśnych dróżkach, możesz zdecydować się na zakup. Sporym powodzeniem cieszą się uznane już marki, wśród których prym wiedzie Giant:  https://allegro.pl/kategoria/rowery-i-akcesoria-rowery-16420?marka=Giant. Rowery Giant cieszą się sporym powodzeniem, zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn. Czym się więc różnią tego typu rowery od miejskich jednośladów? Przede wszystkim rodzajem ogumienia i napędem. Opony są wzmocnione po bokach szerszym bieżnikiem, aby przyczepność gum podczas jazdy po każdym terenie była zadowalająca. Mają też amortyzatory, co ułatwia poruszanie się po nierównym terenie. Nie brakuje też dobrego bagażnika i dobrze zabudowanych błotników. Rower ten jest również przystosowany do jazdy z sakwami i do podjazdów pod niewielkie górki. Kupując tego typu sprzęt, pamiętaj, aby wybierać ten z aluminiową ramą. Jazda z bagażami i po nierównościach przy ciężkim rowerze nie będzie należała do najprzyjemniejszych i komfortowych. Nie zapomnij również o wybraniu modelu z dobrej jakości oświetleniem. Często jednak trzeba samodzielnie dokupić lampy. Najlepszym wyborem jest dynamo umieszczone w piaście i mocne lampki ledowe.
 

Oczywiście to tylko krótki rekonesans, bo jest jeszcze kilka rodzajów rowerów, które można nabyć. MTB, BMX, crossowy, ATB, szosowy i wiele innych. Dokładnie prześledź nowinki rynkowe i zaufaj uznanym już na rynku firmom, aby zakup nie przyniósł rozczarowania. Czasami warto doskładać większą sumę, a by nabyć sprzęt wartościowy i dokładnie dopasowany do swoich potrzeb.

 

artykuł partnera serwisu
foto: adobestock