Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Moskitiera turystyczna. Nasz poradnik.

Moskitiera turystyczna to niezbędny element wyposażenia turysty podróżującego po tropikalnych krajach ale nie tylko.  Przyda się również  na Grenlandii, Skandynawii  czy w syberyjskiej tajdze.  Zapewnia skuteczną ochronę w rejonach, w których roi się od dokuczliwych insektów  które nie dają nam normalnie funkcjonować.
 
Niezależnie od tego, czy będziemy nocować w hotelu, w namiocie, czy w hamaku, moskitiera turystyczna będzie nas chronić i pozwoli komfortowo przespać noc. Niektóre modele moskitier zajmują tak niewiele miejsca, że w każdym bagażu znajdzie się na nią miejsce. Walka z insektami jest trudna, lepiej więc zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednią moskitierę, w doborze której pomoże Ci poniższy poradnik.
 

Jaka moskitiera turystyczna jest nam potrzebna?

W pierwszej kolejności należy ustalić w jakich okolicznościach i w jakim rejonie będziemy jej używać. 
Niektóre z modeli moskitier turystycznych nasączone są środkiem odstraszającym owady. Takie moskitiery turystyczne mogą być prane, jednak każde pranie zmniejsza działanie środków impregnujących. Po pewnym czasie należy ją więc wymienić. Warto zatem zastanowić się czy potrzebna jest nam moskitiera turystyczna  z impregnacją czy bez niej? Ze względu na sposób użytkowania warto  rozważyć  wielkość  moskitiery ( jedno- lub dwuosobowa).

Podczas wyboru moskitiery należy zwrócić uwagę na gęstość oczek, która nie może być zbyt mała. Im siateczka jest drobniejsza, tym więcej owadów zatrzyma. Gdy wybieramy się w jakiś konkretny rejon np. na Syberię, na pewno warto zapytać osób które tam były jakiego rodzaju moskitiery turystyczne używały i czy sprawdziły się. 


Moskitiery turystyczne - rodzaje

W sprzedaży dostępne są następujące moskitiery  turystyczne

1. Moskitiery turystyczne  ze stelażem bardzo dobrze zabezpieczają całe łóżko i materac, są wygodne w użyciu, jednak zajmują więcej miejsca i są cięższe, ze względu na stelaż. Dla osoby, która potrzebuje ochrony przed insektami i spędzi w danym miejscu dłuższy czas, taka moskitiera będzie bardzo dogodnym rozwiązaniem.

2. Moskitiery turystyczne w kształcie namiotów
muszą być w górnej części podwieszone albo do sufitu albo gałęzi. Nie posiadają one podłogi, więc dolną część moskitiery najlepiej wsunąć pod materac. Korzystanie z niej może być nieco mniej wygodne niż w przypadku moskitiery ze stelażem, ze względu na jej mniejsze rozmiary. Trzeba ją tak naciągnąć, żeby nie dotykała ciała. W podróży z plecakiem, gdzie liczy się każdy gram, są jednak niezastąpione. Przykładem podwieszanej moskitiery jest Moskitiera COCOON TRAVEL NET DOUBLE 
 
Moskitiera COCOON TRAVEL NET DOUBLE
Moskitiera COCOON TRAVEL NET DOUBLE 

3. Moskitiera turystyczna z hamakiem to doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto uwielbia być blisko natury i spać w hamaku lub w czasie podróży uciąć sobie drzemkę pośród drzew. Dobrze rozwieszona moskitiera otoczy hamak a insekty nie będą miały możliwości dostania się do śpiącej osoby.
 
Moskitiera turystyczna z hamakiem
 Moskitiera turystyczna z hamakiem

4. Moskitiery  turystyczne  na głowę
są najmniejsze z dostępnych moskitier. W sprzedaży są modele z wyprofilowanej siatki lub kapelusze, do których na stałe jest przymocowana moskitiera. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę również kolor – lepszym wyborem będzie czarny, ponieważ biała siatka pogarsza widoczność.
Podczas pobytu na północy Finlandii testowaliśmy moskitierę z kapeluszem Pop Up Head Net Care Plus. Sprawdziła się bardzo dobrze i bardzą polecamy ten produkt na skandynawskie wyprawy.
 
Moskitiera z kapeluszem Pop Up Head Net Care Plus
Moskitiera z kapeluszem Pop Up Head Net Care Plus
 
Moskitiera turystyczna to ważny element o którym łatwo zapomnieć, jest  ona jednak  niezbędnym elementem wyposażenia zabieranym nie tylko w tropiki. Moskitiera turystyczna  przyda  się również tam, gdzie większość czasu ziemia skuta jest lodem, a latem gwałtownie odmarza. Grenlandia, Skandynawia czy Syberia bez moskitiery? Ciężko to sobie wyobrazić. Również w Polsce  istnieją miejsca, w które znawcy zalecają zabranie mogących ułatwić życie moskitier, np. okolice Biebrzańskiego Parku Narodowego którego słynne komary wieczorami nie dadzą nam żyć.

W ofercie sklepów prezentowanych www.ceneria.pl znajdziecie różne rodzaje i typy  moskitier turystycznych  w różnych cenach . My polecamy moskitiery takich marek jak: Care Plus, Cocoon, Easy Camp, Lifesystems, Sea to Summit to tylko niektóre z propozycji.

Udanych wyjazdów bez komarów!

tekst: zespół Ceneria.pl


ZOBACZ PRODUKTY