Ilość akcesoriów, jakie można dokupić do każdego roweru, jest ogromna. W naszym poradniku opiszemy najważniejsze z nich.
Kaski rowerowe
Kask rowerowy to podstawa bezpieczeństwa, zarówno dla dziecka jak i dorosłego. Kaski rowerowe wykonywane są z mocno sprasowanego styropianu pokrytego malowaną na różne kolory i wzory skorupą z tworzywa sztucznego. Konstrukcja kasku jest tak przemyślana, aby podczas uderzenia rozpaść się, pochłaniając energię zderzenia. Należy jednak pamiętać, że jeśli nawet lekko uderzymy kaskiem, który nie rozpadnie się, taki kask należy również wymienić. W styropianie mogą powstać mikropęknięcia, które osłabią konstrukcję, i gdy dojdzie do następnego uderzenia kask nie spełni swojej roli, narażając głowę rowerzysty.
Rękawiczki rowerowe
Przed rękawiczkami rowerowymi stawiamy dwa zadania. Pierwsze z nich to wzmocnić uchwyt na kierownicy i ochronić dłonie przed nieprzyjemnymi odciskami. Drugie zadanie to ochrona naszych dłoni przed stłuczeniem i otarciami w momencie wypadku. Rękawiczki rowerowe występują w
dwóch wersjach: pełne oraz z niepełnymi palcami. Pierwsze z nich polecamy amatorom jazdy przełajowych po lesie, w połączeniu z długim rękawem w pełni ochronią naszą rękę przed zadrapaniami i skaleczeniami o krzaki i gałęzie. Rękawiczki rowerowe z niepełnymi palcami są bardziej przewiewne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Jednocześnie optymalnie chronią spód dłoni podczas upadku.
Rękawiczki rowerowe GIRO Zero
Źródło: www.domenasportowa.pl
Okulary rowerowe
Klasyczne okulary rowerowe przeciwsłoneczne założone podczas jazdy na rowerze poprawią nam komfort widzenia w słoneczne dni, jednak nie zagwarantują pełnej ochrony naszych oczu. Okulary rowerowe mają bowiem trochę inne zadanie, przede wszystkim chronią nasze oczy przed wiatrem, kurzem i pyłem oraz owadami. Nie są one mocno przyciemniane, aby umożliwić jazdę w każdych warunkach oświetleniowych. Ich specjalnie zaprojektowana konstrukcja otacza nasze oczy z wszystkich stron. Występują również modele z wymiennymi szkłami, dzięki czemu, mając tylko jedną parę, możemy z niej korzystać w dni słoneczne, pochmurne, a nawet w nocy!
Okulary rowerowe Uvex Bounce
Źródło: www.domenasportowa.pl
Oświetlenie rowerowe
Oświetlenie to wymóg konieczny dla wszystkich, którym zdarza się jeździć po zmroku. Mocne przednie światło nie tylko ostrzeże innych o naszej obecności na drodze, ale również pozwoli ominąć wyłaniające się z ciemności przeszkody. Tylne, koniecznie czerwone, światełko może świecić się na stałe lub migać. Czasem można spotkać osoby używające mocnych migających na biało przednich świateł przypominających stroboskop. Należy się zastanowić, czy dla nas jest to odpowiedni wybór, nie dość, że nie oświetlają drogi, to oślepiają innych użytkowników.
Lampa przednia Sigma Roadster
Źródło: www.domenasportowa.pl
Liczniki rowerowe
Licznik rowerowy to jeden z pierwszych dodatków, jakie powinniśmy dołożyć do roweru. Na pewno każdy z chęcią pochwali się znajomym czy rodzinie, ile to kilometrów zrobił poprzedniego dnia. Obecnie nawet najprostsze modele wyświetlą aktualną prędkość, prędkość średnią, czas jazdy, przebieg dzienny i całkowity. Bardziej zaawansowane modele posiadają jeszcze więcej funkcji, mierzą podjazdy i zjazdy, a dodatkowo można je połączyć z pulsometrem i mierzyć i zapisywać swoje tętno podczas jazdy. Ciekawym rozwiązaniem są modele bezprzewodowe, w których nadajnik z licznikiem komunikuje się drogą radiową, co zmniejsza awaryjność (poprzerywane przewody) i ułatwia montaż.
Licznik rowerowy SIGMA BC 509
Źródło: www.domenasportowa.pl
Bidony, uchwyt, pokrowiec
Woda, sok lub inny napój zabrany ze sobą na wypad rowerowy przyda się każdemu rowerzyście. Bez względu na to, czy jeździmy w pełnym słońcu letniego dnia, czy w jesienne popołudnie, w czasie wysiłku płyny należy uzupełniać. Bidon mocujemy w uchwycie przykręconym do ramy. Obecnie oprócz klasycznych uchwytów z metalu możemy znaleźć regulowane uchwyty z tworzywa, które bez problemu dopasujemy do każdego bidonu. Kolejnym ważnym dodatkiem do bidonu jest pokrowiec. Specjalnie zaprojektowane pokrowce przedłużają czas utrzymania temperatury, zarówno wysokiej jak niskiej.
Bidon RaidLight 600 ml
Źródło: www.domenasportowa.pl
Błotniki rowerowe
Nie każdy rower w standardzie jest wyposażony w błotniki. Jeśli nie chcesz zmoczyć lub ubrudzić błotem ubrania, zamontuj odpowiednie błotniki. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów błotników dedykowanych i uniwersalnych. Wykonane z różnego rodzaju materiałów od stali przez aluminium aż do tworzyw sztucznych. Należy pamiętać, że nie do wszystkich rowerów zamontujemy klasyczny błotnik. Niektóre z nich nie posiadają odpowiednich otworów montażowych. W takim wypadku doskonale sprawdzą się błotniki uniwersalne mocowane do ramy za kołem przednim, a z tyłu do rury pod siodełkiem.
Komplet błotników Topeak DeFender FX + RX
Źródło: www.domenasportowa.pl
Zapięcia rowerowe
Jeśli jeździsz rowerem do sklepu, szkoły lub pracy i pozostawiasz swój sprzęt bez opieki, konieczne będzie bezpieczne zapięcie. Do podstawowych typów zapięć rowerowych zaliczamy: linki, zapięcia typu U-lock oraz łańcuchy. Każdy z typów ma swoje wady i zalety. Linki są lekkie i poręczne, jednak najmniej wytrzymałe. Zapięcia typu U-lock dobrze chronią nasz rower przez kradzieżą, można je łatwo zamocować na rowerze za pomocą uchwytu przykręcanego do ramy. Ich wadą jest rozmiar, który nie pozwoli nam przypiąć roweru do latarni lub grubszego słupka. Łańcuchy są najcięższe i najmniej poręczne przy transporcie, ale w zamian gwarantują wysokie bezpieczeństwo i pozwolą przypiąć rower w miejscach, którym zapięcie typu U-lock nie podoła.
Zapięcie rowerowe Magnum 150 cm x 8 mm
Źródło: www.domenasportowa.pl
Pompki rowerowe
Pompka rowerowa to jedno z podstawowych akcesoriów każdego rowerzysty. Niemal każde koło po zimie spędzonej w piwnicy lub na balkonie wymaga ponownego pompowania. Czasem też na trasie trzeba uzupełnić powietrze w dętce lub naprawić przebite koło. Obecnie producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej kompaktowych rozwiązań w dziedzinie pompek rowerowych. Rozmiary tych urządzeń są już bardzo małe, posiadają one specjalne uchwyty umożliwiające przyczepienie do ramy, a dla leniwych proponujemy pompkę na sprężone powietrze. Wystarczy jeden nabój pod ciśnieniem i koło napompowane.
Pompka rowerowa ręczna TOPEAK PocketShock DXG
Źródło: www.domenasportowa.pl
Torby podsiodłowe
Mała, pojemna, zapinana torebka podsiodlowa montowana pod siodełko, to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce mieć ze sobą najpotrzebniejsze dokumenty i narzędzia. Nie ma sensu obciążać sobie kieszeni, jeżeli możemy wszystko zmieścić do zdejmowanej (dzięki specjalnemu uchwytowi) torby podsiodłowej.
Torebka podsiodłowa Kellys Bomb
Źródło: www.domenasportowa.pl
Tekst: www.domenasportowa.pl