Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Namiot Axum / MARABUT

2 x 7000 Pamir Expedition 2006. Raport o użytkowaniu namiotu Marabut Axum.

Namiot Marabut Axum służył przede wszystkim jako namiot bazowy. Rozbity był na wysokości ok. 4200 m n.p.m. na terenie kamienistej moreny. Okazał się być bardzo funkcjonalny i wygodny. Wśród jego niewątpliwych atutów jako namiotu bazowego wymienić można spory rozmiar. W dzień przebywać w nim mogą (gotować, jeść itp.) wygodnie cztery osoby wraz z bagażem. Komfortowy nocleg natomiast możliwy jest dla trzech osób. Niewątpliwym plusem, biorąc pod uwagę znaczną ilość przechowywanego w bazie sprzętu, jest też fakt posiadania przez omawiany namiot dwóch obszernych absyd. Wiele czynności ułatwia także to, iż Marabut Axum jest stosunkowo wysoki. Zarazem jego konstrukcja czyni go odpornym na podmuchy wiatru.(...) Użytkowanie namiotu Axum wykazało, iż chociaż jest on reklamowany jako namiot bazowy, z powodzeniem może być wykorzystywany także na znaczniejszych wysokościach i w trudniejszych warunkach. Został on mianowicie rozbity w obozie II na Piku Korżeniewskiej, mieszczącym się na śnieżnej półce niewiele szerszej niż sam namiot, na wysokości 5800 m n.p.m.
Okazało się, iż w mniej komfortowych warunkach w Axum nocować mogą nawet cztery osoby. Bardziej opłacalne bywa wynoszenie jednego namiotu większego niż dwóch mniejszych (niższa waga Axum niż dwóch 2-osobowych namiotów; konieczność kopania wprawdzie nieco większej, ale tylko jednej platformy, zamiast dwóch... (...)

Ola Dzik

Ola Dzik – przez niektórych kojarzona jako „dzika”, Mistrzyni Polski i zdobywczyni Pucharu Polski w narciarstwie wysokogórskim w 2007 r., należy do Klubu Skialpinistycznego „KANDAHAR” oraz SKPB Katowice, uczestniczka ekstremalnych rajdów przygodowych.

Dowiedz się JAKI NAMIOT WYBRAĆ?ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY