Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Nowe możliwości podróżowania do Norwegii. Fjord Line buduje nowoczesny katamaran

Fjord Line inwestuje w nowy katamaran na popularnej trasie Hirtshals – Kristiansand łączącej Europę kontynentalną z Norwegią.
Reklama

Statek będzie większy, bardziej komfortowy, będzie pływał częściej i zabierze więcej pasażerów niż aktualnie obsługujący to połączenie Fjord Cat. Oddanie nowej jednostki do użytku jest planowane na 2020 rok.

Decyzja o budowie nowego katamaranu zapadła w związku ze wzrostem ruchu na trasie między Hirtshals, a Kristiansand - od 2014 roku do 2016 roku liczba pasażerów zwiększyła się o 26.000. W 2016 roku przez cztery miesiące, bo tyle obecnie trwa sezon, w rejsie uczestniczyło ponad 200 tysięcy pasażerów.

Ilość podróżnych z Polski w tym okresie wzrosła o 6%. Co ciekawe, trasę często wybierają rodacy jadący nie na południe Norwegii, gdzie dopływa katamaran, ale dalej do regionu fiordów, mimo dostępnych bezpośrednich połączeń. Powodem są niższe ceny biletów oraz znacznie krótszy - od 8 do 14 godzin - czas trwania rejsu.

Najszybsze morskie połączenie

Czas podróży się nie zmieni. Fjord Cat to obecnie najszybsze morskie połączenie pomiędzy Europą kontynentalną a Norwegią. Nowa, większa jednostka utrzyma czas trwania rejsu na poziomie dwóch godzin, tyle samo ile płynie obecnie eksploatowany „kot”.

Nowy komfort podróży

Katamaran będzie korzystał z najnowszych dostępnych technologii. Wnętrza będą lekkie i przestronne, wystrój zdominuje styl skandynawski. Rodziny z dziećmi będą miały do dyspozycji specjalną strefę zabaw. Dorośli dwa razy większy sklep Tax Free i trzy różne koncepty kulinarne.

„Komfort podróżnych jest dla nas najważniejszy, nowy katamaran zapewni najbardziej relaksujący i wygodny sposób podróżowania, jednocześnie będąc najszybszym połączeniem morskim pomiędzy Danią a Norwegią. To nowy kamień milowy w rozwoju Fjord Line” - mówi Rickard Ternblom, CEO Fjord Line AS.

Więcej rejsów, dłuższy sezon

Nowy katamaran będzie mógł przewieźć dwukrotnie więcej pasażerów (1.200) i dwukrotnie więcej samochodów (410), dodatkowo na pokład zabierze autobusy i samochody ciężarowe. Fjord Cat nadal pozostanie w użyciu, na tej trasie będą pływać obydwie jednostki. Oznacza to, że za trzy lata będziemy mieć do wyboru więcej godzin rejsów, również poza sezonem. Obecnie Fjord Cat pływa od końca kwietnia do początku września.

Budowy statku podjęła się australijska stocznia Austal Ships Pty Ltd.

Informacje techniczne dotyczące nowej jednostki, w nawiasach dla porównania dane aktualnie pływającego Fjord Cata:
Długość             109 m (91 m)
Szerokość             30,5 m (26 m)
Głębokość pod linią wodną     3,8 m (3,8 m)
Pasażerowie             1.200 (676)
Samochody osobowe         410 (200)
Ładunek            > 500 LM (0 m)
Prędkość             40 węzłów (40 węzłów)
Czas przejazdu         2 h 15 min (2 h 15 min) 


Nowy katamaran Fjord Line

Więcej informacji na temat tej trasy i pozostałych połączeń do Norwegii wraz z aktualnym rozkładem rejsów 2017 i 2018 na www.fjordline.com/pl