Ceneria logo
 

Strona główna   »  
Testeria   »  

Palniki gazowe na wypad w góry. Jak go wybrać? Poradnik

Przetestowane w najróżniejszych warunkach, turystyczne palniki gazowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Pozwalają na większą samowystarczalność, ponieważ umożliwiają przygotowanie posiłku czy ciepłego napoju z dala od cywilizacji. Mają dużo zalet ale i parę wad. Są lekkie, łatwo je zmieścić w plecaku, są intuicyjne w obsłudze a ich płomień jest czysty i nie brudzi naczyń. Niestety, wraz ze wzrostem wysokości i spadkiem temperatury, ciśnienie w kartuszach spada i należy mieć to na uwadze, planując zimową eskapadę w wyższe partie gór. 


Palnik turystyczny to jeden z podstawowych elementów każdej wyprawy, do wyboru są różne rodzaje, jednak w poniższym tekście skupimy się na palnikach gazowych.
Chcąc wybrać odpowiedni palnik gazowy, który będzie nam towarzyszył na niejednym wypadzie w góry i nie tylko, należy zastanowić się, w jakich warunkach będzie użytkowany, w jakich temperaturach, czy tam, gdzie planujemy się udać, będą dostępne odpowiednie kartusze? W poniższym poradniku znajdziecie kilka przydatnych informacji na ten temat.

 

palniki turystycznefot: Kovea/SNAP

System mocowania kartuszy

Kartusz to jednorazowy pojemnik z gazem, który w różny sposób może być mocowany do palnika. Podczas wyboru modelu palnika gazowego należy dobrać odpowiedni kartusz, ponieważ większość palników dostosowana jest do jednego rodzaju kartusza.


Wyróżniamy kartusze turystyczne:

  • Nakręcane – są produkowane, zgodnie z normą EN 417 przez większość firm. Ich popularność bierze się również stąd, że są dość praktyczne, można powiedzieć „wielorazowe” – w każdej chwili palnik można zdemontować, wystarczy odkręcić kartusz po skończonym gotowaniu. Dla obieżyświatów istotne jest również to, że można je kupić w wielu krajach.
  • Nabijane – są najmniej popularne, ponieważ po przebiciu kartusza iglicą palnika, nie można ich zdjąć bez całkowitego opróżnienia. W niektórych krajach łatwiej je kupić niż kartusze nakręcane, dlatego warto to przed podróżą sprawdzić.
  • Z połączeniem rozporowym – produkowane są przez firmę Campingaz i popularne w wielu krajach Europy Zachodniej.

Moc kuchenki

Kuchenka turystyczna gazowa może posiadać określoną moc. Im mniejsza moc kuchenki turystycznej wyrażona w watach, tym dłużej będziemy czekać na przygotowanie posiłku, ale jednocześnie zmniejszy się zużycie paliwa. W miejscach osłoniętych, kuchenki z mniejszą mocą się sprawdzą, jednak jeśli przyjdzie nam gotować na niej podczas wietrznej i zimnej pogody, mogą nie podołać. Dlatego też kuchenki powinny być dostosowane do warunków w jakich będą użytkowane i pod tym kątem należy je wybierać.

Ochrona przed wiatrem

Do niektórych modeli jest dołączana, jeśli nie – warto ją dokupić oddzielnie. O czym mowa? O lekkiej, aluminiowej osłonce przed wiatrem, która ułatwi i przyśpieszy przygotowanie posiłku podczas wietrznej pogody. Gazowe kuchenki turystyczne wyposażone w ochronę tego typu będą zużywały mniej gazu oraz zagotujemy na nich zdecydowanie szybciej wodę czy posiłek

Zapalnik piezo

Kuchenki turystyczne mogą być posiadać w opisie słowo "piezo". Co to takiego? jest to po prostu zintegrowana z palnikiem zapalniczka. Zapalniczka elektryczna czyli inaczej zapalnik piezo to element niektórych turystycznych kuchenek gazowych. Jednak należy mieć na uwadze, że jest to część kuchenki, która często zawodzi, dlatego lepiej mieć zawsze przy sobie inne źródło ognia jak choćby zapalniczkę, zapałki czy krzesiwo.

Ciężar i stabilność kuchenki gazowej

To dość ważne parametry, istotne podczas podróży z plecakiem i przygotowywaniem posiłku w różnych miejscach, nie zawsze wygodnych do ustawienia kuchenki. Najlepiej w takich warunkach sprawdzą się palniki z szeroką podstawą i dodatkowymi stabilizatorami. Do najlżejszych należą palniki gazowe wykonane z aluminium i tytanu. Podczas wyboru modelu warto również sprawdzić, czy kuchenkę łatwo jest zdemontować i ile miejsca zajmuje w bagażu.

Podróż samolotem

Jeśli wybieramy się gdzieś dalej i chcielibyśmy korzystać z własnej kuchenki gazowej, należy pamiętać o tym, że pojemników z gazem nie przewieziemy drogą lotniczą, jest to zabronione. Najlepiej więc sprawdzić przed podróżą, czy na miejscu uda nam się dokupić kartusze kompatybilne z naszą kuchenką lub ewentualnie wybrać palnik turystyczny na inne paliwo.

Używanie palnika gazowego zimą

Jeśli lubimy zimowe wędrówki po górach, musimy pamiętać o tym, że palnik turystyczny może w takich warunkach nie funkcjonować. Zimą, w wyższych partiach gór, ciśnienie w kartuszach jest niskie, tak więc uruchomienie kuchenki może być problematyczne. Można jednak zaopatrzyć się wcześniej w dostosowany do takich warunków kartusz z odpowiednią, zimową mieszanką gazową lub użyć palnika na paliwo płynne, który powinien w takich warunkach dobrze działać.

Jak dbać o palniki gazowe?

Turystyczne palniki gazowe dobrej jakości mogą służyć nam długie lata, ale by tak się stało, trzeba pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji i czyszczeniu. Po każdym użytkowaniu powinno się palnik rozkręcić i przetrzeć wilgotną ściereczką wszystkie części ze zwróceniem szczególnej uwagi na miejsca okopcone oraz zawory.

Palniki gazowe na Ceneria.pl

W asortymencie sklepów dostępnych jest wiele modeli turystycznych palników gazowych. Sprawdzone marki to gwarancja dobrej jakości i funkcjonalności – dlatego warto na nie postawić. Na stronie Outdoorowej porównywarki cen Ceneria.pl znajdziesz dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych kuchenki turystyczne  takich marek jak m.in.: Primus, MSR, Optimus, Campingaz, Coleman, Jetboil czy Kovea.

 

tekst: zespół Ceneria.pl