Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Picie podczas biegania. Poradnik

Podczas biegania oraz każdej innej aktywności fizycznej należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – to jedna z podstawowych zasad treningu. Ilość płynu, którą należy uzupełnić zależy od rodzaju wysiłku i pocenia się. Odwodniony organizm słabnie a utratę soli mineralnych trzeba uzupełniać, najlepiej popijając wodę lub izotonik małymi łykami. O ile w czasie zorganizowanych zawodów można liczyć na punkty z napojami, o tyle planując trening, należy samemu zadbać o zaopatrzenie się w odpowiednią ilość płynu oraz jego transport. Do najpopularniejszych pojemników na napoje należą: bukłaki, soflaski i bidony. O ich zaletach i wadach przeczytasz w poniższym poradniku.

Bukłak

To komfortowy w użytkowaniu worek z tworzywa sztucznego, posiadający rurkę z ustnikiem. Jest ona wyprowadzona na zewnątrz plecaka i poprowadzona po pasie ramiennym. Dzięki takiemu rozwiązaniu organizm można nawadniać podczas uprawiania sportu, bez zatrzymywania się. Pozwala to na dużą swobodę ruchu, ręce są wolne a napój można popijać często i małymi łykami, czyli tak, jak powinno się to robić.
Dla biegaczy najwygodniejsze są bukłaki  zintegrowane z plecakiem biegowym, w kształcie kamizelki, który dobrze przylega do ciała i nie przemieszcza się podczas ruchu. Nowoczesne bukłaki są lekkie, funkcjonalne i łatwe do czyszczenia. W zależności od długości treningu możemy dobrać bukłak o optymalnej dla nas pojemności. W asortymencie znajdziemy małe, kompaktowe bukłaki o pojemności 0,5 L lub duże, powyżej 2 L, idealne na dłuższe wybiegania. Podczas wyboru modelu warto zwrócić uwagę na jakość ustnika, który powinien być szczelny. Solidnie wykonane powinno być także miejsce połączenia wężyka z bukłakiem. Mając do wyboru wlew zamykany na korek lub zasuwaną zapinkę, ta druga opcja jest bardziej funkcjonalna, ponieważ cały bukłak można przewrócić w tym miejscu na drugą stronę i łatwiej wyczyścić.
Pewną niedogodnością stosowania bukłaków zimą może być zamarzanie płynu w wężyku, jednak i na ten problem znajdzie się rozwiązanie. W takich warunkach stosuje się ochraniacze termiczne na wężyki lub bukłaki z izolacją termiczną. Minusem dla niektórych użytkowników może być fakt, że w przypadku korzystania z bukłaków na długim treningu, trudniej kontrolować ilość płynu, która w nim pozostała.

Softlask

Te wykonane z elastycznego tworzywa miękkie i poręczne bidony cieszą się dużą popularnością wśród biegaczy. Dopasowują się do kształtu dłoni a po zużyciu całej zawartości, zajmują bardzo mało miejsca. Podczas biegu można je trzymać w dłoni albo umieścić w kieszeniach spodni lub kurtki. Opływowy kształt sprawia, że mieszczą się także w specjalnych kieszonkach na pasach naramiennych plecaka biegowego. Na dłuższe wybiegania będą potrzebne co najmniej 2-3 softlaski, więc można nalać do nich różne napoje. Napełnia się je bardzo łatwo. Najczęściej używane są softlaski o pojemności 500 ml, ale można kupić także modele mniejsze i większe. Niektóre posiadają uchwyt zapobiegający wysunięciu się z dłoni. Warto pamiętać, że im szerszy wlew, tym łatwiej będzie się je czyściło.


Bidon

To jedno ze starszych rozwiązań, jeśli chodzi o pojemniki do nawadniania podczas uprawiania sportu. Bidony to butelki wielokrotnego użytku o różnych kształtach i pojemnościach. Ich ścianki wykonane są ze sztywnego tworzywa, przez co dla niektórych są mniej komfortowe w użytkowaniu niż softlaski. Posiadają specjalny „dzióbek”, więc podczas biegu nie trzeba męczyć się z odkręcaniem nakrętki. Są także lekkie i dość wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Bidony o mniejszych pojemnościach przytroczone do paska są poręczniejsze i mniej przeszkadzają w biegu, niż większe. Często stosowane są w połączeniu z pasami biodrowymi, w których zmieści się też parę innych, przydatnych podczas biegu drobiazgów. Jeśli decydujemy się na bidon, warto wybrać model wytworzony bez szkodliwych związków BPA.

Akcesoria na napoje dla biegaczy na Ceneria.pl

 Na Ceneria.pl znajdziesz szeroką gamę akcesoriów dla biegaczy. Są tu m.in. wysokiej jakości małe i duże bukłaki czy bidony takich marek jak: Hydrapak, Camelbak, Source, Salomon, Salewa czy Deuter. W asortymencie renomowanych marek często znajdują się także zapasowe części do systemów nawadniających.

 

 ZOBACZ PRODUKTY