Ceneria logo
 

Strona główna   »  
Testeria   »  

Plecaki na wypad skiturowy, snowboard i narty - poradnik

Zima zbliża się dużymi krokami więc amatorzy zimowych sportów takich jak snowboard, skitoury, zjazdy lub biegi na nartach, zapewne zacierają ręce i przygotowują, bądź kompletują potrzebny sprzęt. Oprócz tego podstawowego, przyda się także funkcjonalny i praktyczny plecak, przeznaczony do wymienionych wyżej aktywności zimowych. Komfortowy, dobrze przylegający do pleców, wygodny, mieszczący wszystko to, co potrzebne oraz wyposażony w dodatkowe udogodnienia – taki właśnie powinien być idealny plecak narciarski.
Jeśli zastanawiasz się jaki plecak na narty wybrać, na które elementy zwrócić uwagę, przeczytaj poniższy poradnik.
 

plecak narciarski


Na początek należy zastanowić się, w jakich warunkach plecak na narty będzie używany? Jaki rodzaj aktywności preferujemy? Czy musimy postawić na plecak z wytrzymałych materiałów, czy bardziej istotna jest lekkość plecaka? Jaka wielkość jest dla nas optymalna? A może potrzebujemy plecaka bardziej uniwersalnego, który dobrze spisze się w różnych okolicznościach przyrody – zarówno na stokach, podczas biegów na nartach jak i zjazdach w stylu freeride.

Pojemność plecaka narciarskiego

W zależności od okoliczności w jakich będziemy go używać, możemy wybierać wśród plecaków narciarskich o małej pojemności – kilkunastu litrów aż do kilkudziesięciu. Te mniejsze i lekkie dobrze spiszą się na kilkugodzinnych wyprawach, szybkich zjazdach czy podczas biegów na nartach, kiedy nie potrzeba aż tak wiele dodatkowego bagażu, a każde dodatkowe obciążenie będzie w jakimś stopniu utrudniało aktywność. Większe plecaki skiturowe będą potrzebne na kilkudniowych eskapadach narciarskich, gdzie sprzętu i dodatkowej odzieży będzie więcej.

System nośny w plecaku narciarskim

Jest bardzo ważny – jak w każdym plecaku. Regulowane pasy nośne i piersiowe pozwolą dopasować plecak narciarski czy snowboardowy do naszej budowy. Istotna jest także stabilna konstrukcja - dzięki niej plecak nie będzie się przesuwał na plecach podczas jazdy czy ewolucji na desce. W asortymencie sklepów znajdziemy także plecaki narciarskie damskie, przystosowane do kobiecej anatomii.
W sprzedaży są także modele plecaków posiadające większą wytrzymałość. Wyposażone są one w dodatkową ochronę pleców – tak ważną dla ekstremalnych narciarzy czy snowboardzistów.
Dobry system wentylacyjny plecaka narciarskiego na pewno przyda się przy wzmożonym wysiłku fizycznym, jak chociażby podczas uprawiania freeride’u czy podczas podchodzenia na skitourach.

Możliwość przytroczenia nart lub snowboardu

To cecha charakterystyczna tej rodziny plecaków. Narty lub snowboard są mocowane za pomocą specjalnych pasków kompresyjnych lub uchwytów, w które wsuwa się narty. W niektórych modelach narty można zamocować bez zdejmowania plecaka.
Możliwość przymocowania kasku na zewnątrz, raków oraz kijów skitourowych to dodatkowe atuty plecaka na narty, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru. Dużym udogodnieniem będzie, jeśli do wnętrza plecaka będzie się można wtedy dostać od strony tylnego panelu, bez zdejmowania całego osprzętu.

Materiał

Plecak na narty powinien być wytrzymały i wodoodporny. Do tego najlepiej lekki. Niska waga szczególne znaczenie ma w przypadku narciarskich plecaków biegowych. Jeśli teren, w którym będziemy się poruszać będzie bardziej „dziki”, tym materiał z którego wykonano plecak powinien być bardziej odporny na przetarcia czy zahaczenia o skały lub gałęzie. Plecaków z takich materiałów powinni szukać wszyscy Ci, dla których jazda poza wyznaczonymi trasami to jest to, co lubią najbardziej.

Gdy pić się chce…

Podczas wielogodzinnej, wyczerpującej aktywności fizycznej musimy uzupełniać płyny. Taką wygodę zapewnią plecaki narciarskie posiadające zintegrowane bukłaki lub mające przystosowaną do nich budowę. Dodatkowa osłona rurki czy bukłaka ochroni zimą napój przed zamarznięciem.

Dla bezpieczeństwa

Niezbędnym wyposażeniem narciarza czy snowboardzisty, szczególnie tego jeżdżącego poza wyznaczonymi trasami powinno być lawinowe ABC czyli łopata, sonda i detektor lawinowy. Umiejscowione w łatwo dostępnej kieszeni, mogą uratować życie w sytuacji, gdy każda sekunda jest na wagę złota.
Dostępne są również plecaki narciarskie  z systemem ABS czyli powietrznymi poduszkami, które napełniają się gazem i pomogą utrzymać narciarza na powierzchni lawiny. Znacząco zwiększa to szansę na przeżycie.

Plecaki narciarskie, skitourowe i snowboardowe na Ceneria.pl

Wysokiej jakości plecaki narciarskie, prezentowane na stronie Ceneria.pl z pewnością spełnią oczekiwania miłośników zimowych szaleństw. Warto postawić na modele renomowanych marek, takich jak Mammut, Black Diamond, Ortovox, Pieps, Deuter czy Arc'teryx, które mogą posłużyć Ci przez wiele sezonów.

 

tekst: zespół Ceneria.pl