Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Polarna ekspedycja Fjällräven Polar - jak przygotować się do wyprawy?

Na początku kwietnia rusza polarna ekspedycja Fjällräven Polar. Choć w Polsce jest już wiosna, na północy wciąż trwa śnieżna zima. Jak się przygotować, by taka wyprawa była przygodą, a nie walką o przetrwanie? Fjällräven przygotował poradnik o tym jak się ubrać, co jeść i co ze sobą zabrać, kiedy bagaż musi zmieścić się na saniach ciągniętych przez psi zaprzęg przez ponad 300 kilometrów. Gwarantujemy, że zastosowanie się do poniższych wskazówek w warunkach ataku zimy w mieście zapewni nam także przyjemne ciepło.

„Zimno, wietrznie i ciemno, daleko od domu. Wierzymy, że każdy może to pokochać” – powiedział Kenth Fjellborg, przewodnik oraz pomysłodawca wyprawy Fjällräven Polar. Rokrocznie tysiące śmiałków wysyła aplikacje, wierząc że to właśnie oni trafią do grupy 20 szczęśliwców z całego świata. Uczestnicy wyprawy prosto zza biurka trafiają na łono natury, gdzie uczą się przetrwania w trudnych warunkach, prowadzenia psiego zaprzęgu oraz poznają granice własnej wytrzymałości. Jak twierdzą Ci, którzy przygodę mają już za sobą – jest to dobry test dla samego siebie, prawdziwa przygoda, która mimo tego, że trwa kilka dni, odmienia życie i zmienia pogląd na świat.

Sama trasa liczy około 300 kilometrów. Rozpoczyna się w Signaldalen na północy Norwegii, przebiega wzdłuż łańcucha gór Skandynawskich blisko styku granic Szwecji, Norwegii i Finlandii, następnie przez szóste co do wielkości, zamarznięte Szwedzkie jezioro Torneträsk, kończąc się w Szwedzkiej Laponii koło Jukkasjärvi. Jest to niewątpliwie prawdziwa zimowa przygoda. Warunki pogodowe bywają różne. Łatwo wtedy o wychłodzenie organizmu, dlatego specjaliści Fjällräven dbają o odpowiednie szkolenia przed wyprawą oraz dostarczają odpowiednie wyposażenie każdemu uczestnikowi. Zasada kilku warstw to najlepsze rozwiązanie – zapewnia ochronę przed zimnem, wiatrem, śniegiem i deszczem.
Warstwa podstawowa

Jest bardzo ważna, ponieważ ma bezpośrednią styczność z naszym ciałem. Wybieraj zatem bieliznę termiczną, czyli tzw. bazę z wełny lub z materiału syntetycznego. Unikaj bawełny, gdyż zatrzymuje ona wilgoć i wychładza ciało. Zatem bawełniane skarpetki i bielizna również nie są wskazane.

Warstwa środkowa

Jej zadaniem jest wchłanianie wilgoci z warstwy podstawowej, przy jednoczesnym zapewnieniu izolacji. Jeśli temperatura na zewnątrz jest bardzo niska lub aktywność ruchowa jest niewielka, potrzebna będzie grubsza warstwy. Świetnie się tu sprawdzą syntetyczne lub wełniane swetry, jak również koszule.

Warstwa zewnętrzna

Chroni przed wiatrem, śniegiem i deszczem, nie dopuszcza zimna i utrzymuje ciepło wytworzone przez warstwy wewnętrzne. Ważną funkcją zewnętrznej warstwy jest również integracja z warstwami wewnętrznymi, poprzez uwalnianie wilgoci na zewnątrz. Wrażliwe na zimno obszary, takie jak głowa, szyja, nadgarstki, czy kostki powinny być szczególnie chronione. Jeśli chodzi o funkcjonalność, warto zwrócić uwagę na łatwość w obsłudze zamków, kieszeni, czy otworów wentylacyjnych, bez zdejmowania rękawiczek.

Warstwa wzmacniająca
Służy do ochrony przed wychłodzeniem w momentach, w których nie jesteśmy zbytnio aktywni, czyli np. podczas odpoczynku. Najlepiej by była pojemna i łatwa do nałożenia na pozostałe warstwy. Przechowujemy ją w miejscu łatwo dostępnym.

Od stóp do głów – buty, skarpetki, rękawiczki i czapka

Dobra ochrona przed zimnem, to przede wszystkim izolacja od ziemi. Podstawą jest solidna podeszwa, która pozwoli zachować stabilność na śliskim podłożu.
Przy doborze obuwia trzeba pamiętać, aby wybrać o 1-2 rozmiary większe obuwie od naszego regularnego rozmiaru. Bardzo ważne jest swobodne poruszanie palcami, nawet przy założeniu bardzo grubych skarpet. Ten  element jest równie ważny, jak buty. Najlepszy wybór to wełna lub wełna z mieszanką syntetyczną. Tak jak w warstwie pierwszej – nigdy nie wybieramy bawełny. Bawełniane skarpetki szybko stają się wilgotne, przez co wychładzają stopy oraz bardzo długo schną.

Rękawiczki dobieramy warstwowo, tak jak ubranie. Pierwsza warstwa powinna być pięciopalczasta i przylegać do dłoni. Zewnętrzna warstwa również pięciopalczasta powinna być ocieplana wewnętrzną warstwą z wełny. Przy bardzo niskich temperaturach przyda się również wzmocnienie w postaci dużej rękawicy obejmującej nadgarstki. Należy pamiętać, aby nigdy nie dotykać metalu, np. sprzętu do gotowania na świeżym powietrzu gołymi rękami. Zawsze chrońmy je odpowiednio dobranymi rękawicami.

Częścią ciała, która najszybciej traci ciepło jest głowa. Podczas zimowej wędrówki najlepiej ubrać kominiarkę oraz wiatroszczelną lub trekkingową czapkę z dodatkową ochroną na uszy. Ważne, by zapasowe nakrycie głowy umieścić w miejscu łatwo i szybko dostępnym, np. w wewnętrznej kieszeni kurtki.

Co zjeść i pić, by organizm dobrze funkcjonował
To co dostarczamy do organizmu powinno być pożywne i energetyczne. Dzienne spożycie kalorii na szlaku zawiera się pomiędzy 3,500 – 6,000 kalorii, w sytuacjach ekstremalnych trzeba liczyć nawet 8000 kalorii.

Cenne wskazówki:
- do jedzenie dodaj trochę więcej tłuszczu np. oleju niż zwykle
- dla lepszego smaku wzbogać żywność o przyprawy, czosnek, orzechy
- zaopatrz się w orzechy lub kremy czekoladowe z orzechami – to doskonałe źródło energii
- 4-5 litrów płynów dziennie to absolutne minimum – w czasie zimy organizm traci dużo
wody, mimo że nie jest to tak widoczne, jak w letni dzień
- płyny przyjmuj często, ale w małych ilościach – co około 20 min
- pij ciepłe napoje (minimum 20 st. Celsjusza), najlepiej lekko słodzone, to pozwoli
organizmowi szybciej wchłonąć płyn
- unikaj gaszenia pragnienia jedząc śnieg – to bardzo wychładza organizm
Kiedy zadbamy już o dobrze dobrane ubranie i buty, skompletujemy odpowiednią żywność i napoje, powinniśmy pomyśleć o namiocie, śpiworze i innych niezbędnych akcesoriach. Uczestnicy wyprawy  Fjällräven Polar otrzymują wysokiej jakości sprzęt, który ułatwia im odnalezienie się w ciężkich warunkach.

Poniżej niezbędnik wyprawowy od Fjällräven:

Uczestnicy wyprawy wyposażeni we wszystkie niezbędne części ekwipunku mogą w pełni cieszyć się przygodą, jaka bez wątpienia na nich czeka. Powożenie psim zaprzęgiem, noc pod namiotem w ekstremalnych warunkach, czy podziwianie zorzy polarnej to tylko kilka z wielu atrakcji, które przewiduje Fjällräven Polar 2016.


Źródło: www.facebook.com/Fjallraven/


Jeśli i Ty czujesz, że to przygoda dla Ciebie i nie straszne są Ci mrozy, śledź wyprawę na: https://www.facebook.com/Fjallraven/.

ZOBACZ PRODUKTY