Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Poradnik Ceneria.pl: plecak fotograficzny

Każdy, kto lubi fotografować, w pewnym momencie staje przed dylematem: w czym transportować aparat i cały osprzęt? Zaczynając przygodę z fotografią, na początku często wystarcza tylko pokrowiec aparatu, w którym zmieści się także zapasowa bateria czy karta. Z czasem rozwijają się umiejętności i pojawia się chęć spróbowania czegoś innego, co niejednokrotnie wiąże się z zakupem nowego obiektywu, lampy błyskowej, blendy czy innych akcesoriów. Wybierając się z aparatem w teren, gdzieś to wszystko trzeba umieścić. Najczęściej fotograf zdaje sobie pytanie: torba czy plecak fotograficzny?

Torba czy plecak?

Sprzęt fotograficzny do tanich nie należy, miejsce do jego transportowania powinno więc doskonale go zabezpieczyć i chronić przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami. Ponadto, co bardzo istotne dla fotografów dzikiej przyrody, sprzęt powinien być łatwo i szybko dostępny a my powinniśmy mieć zapewnioną swobodę ruchu. 
W asortymencie sklepów znajdziemy plecaki i torby fotograficzne. Każda z tych opcji znajdzie swoich amatorów. Zarówno torby, jak i plecaki mają swoje wady i zalety. W przypadku torby fotograficznej dostęp do sprzętu jest łatwy i szybko można wyjąć z niej to, co w danej chwili jest potrzebne. Z kolei przenoszenie w niej cięższego, rozbudowanego arsenału fotograficznego może nastręczać pewnych trudności. Na pewno nie jest tak wygodne, jak to ma miejsce w przypadku plecaka. Jeśli jesteś posiadaczem lustrzanki i ciężkich teleobiektywów, zdecydowanie bardziej przyda Ci się plecak. I właśnie plecakami zajmiemy się w poniższym tekście.
Aby plecak fotograficzny dobrze chronił nasz aparat i cały osprzęt, powinien być wykonany z solidnego, odpornego na uszkodzenia materiału. Zwróćmy uwagę na jakość wykonania ? zamki, klamry, wszelkie zapięcia nie powinny pękać czy odkształcać się. 

 
plecak fotograficzny
 

Jaka pojemność plecaka będzie odpowiednia?

Jeśli jesteś miłośnikiem fotografowania, na pewno trochę sprzętu już masz. Aparat, jakieś obiektywy, zapasowe baterie, statyw... ale czy to wszystko czego potrzebujesz? Czy może masz w planach niedługo dokupić coś do swojej kolekcji? Wielkość plecaka na aparat dobierz więc w zależności od ilości sprzętu, który będzie Ci potrzebny na fotograficznych wyprawach. Najlepiej z lekkim zapasem, gdyż wraz z rozwojem pasji, rośnie też zazwyczaj apetyt na zakup kolejnych akcesoriów foto. Przemyśl to dobrze, żeby uniknąć wymiany plecaka na większy już po roku. Poza tym dobrze, jeśli plecak foto posiada również oddzielne miejsce na rzeczy osobiste typu kurtka czy jakiś prowiant. W ofercie sklepów znajdziesz także plecaki fotograficzne z miejscem na laptopa.  
 

Dostęp do sprzętu

Bywają sytuacje, gdy trzeba szybko zmienić obiektyw, by uchwycić moment, który zaraz może przeminąć. Szybki dostęp do sprzętu ma tu ogromne znaczenie. I nie zawsze jest to łatwe. Można tradycyjnie ? postawić plecak na ziemi, wyjąć z niego co potrzeba, zdemontować, zamontować i? pstryk. Ale można też inaczej. Producenci plecaków wymyślili plecaki jednoramienne typu sling, które są kompromisem pomiędzy zwykłymi plecakami a torbami fotograficznymi. W tego typu plecakach dostęp do sprzętu foto jest łatwy, ponieważ nie zdejmując plecaka z pleców, można go z niego wyciągnąć. Wystarczy tylko przesunąć plecak na przód, by odpiąć komorę. Plecaki z jedną szelką mogą jednak nie być zbyt wygodne na dłuższych wyprawach foto, sprawdzą się za to w mieście i w czasie niezbyt długo trwających, fotograficznych łowów.
 

Wygoda noszenia

Aby plecak fotograficzny był wygodny w użytkowaniu, powinien mieć odpowiedni system nośny. Nabiera to szczególnego znaczenia, gdy nasz sprzęt foto sporo waży. Szerokie, wyściełane szelki, regulowany pas biodrowy i piersiowy ? pomogą dobrze wyregulować obciążenie i wygodnie przenosić aparat i inne akcesoria. W ciepłe dni na pewno przyda się także dobry system wentylacyjny plecaka.  
 

Mocowanie na statyw

Jeśli fotografujesz po zmroku, lubisz robić zdjęcia z długim czasem naświetlania lub pasjonujesz się fotografią krajobrazową, na pewno potrzebny będzie Ci statyw. Podczas wyboru plecaka, sprawdź czy przy konkretnym modelu istnieje opcja przymocowania go. 
 

Pokrowiec przeciwdeszczowy

Choć same plecaki fotograficzne wykonane są zazwyczaj z odpornych na deszcz materiałów, wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie dla przenoszonego, cennego sprzętu fotograficznego. 
 

Kolor plecaka 

Wybór kolorów plecaków fotograficznych nie jest tak bogaty jak w przypadku plecaków turystycznych. Jest to najczęściej podyktowane okolicznościami w jakich będą używane. Dominują kolory ciemne, ale znajdą się także bardziej wyraziste barwy plecaków na sprzęt foto. Jeśli fotografujemy dziką przyrodę, najlepiej, gdy pozostaniemy niezauważeni a kolor ubioru czy plecaka wtopi się w otoczenie ? tylko wtedy może nam się udać uchwycić w kadr zapierający dech w piersiach moment.    
 

Plecaki fotograficzne na Ceneria.pl

W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz plecaki fotograficzne takich marek jak: Lowepro, Jack Wolfskin czy PacSafe. Znajdź ten optymalny do twoich potrzeb!

tekst: zespół Ceneria.pl