Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Przydatne gadżety - mata samopompująca

Planujesz wyjazd pod namiot lub w inne miejsce, gdzie niekoniecznie będzie czekało na Ciebie łóżko? Na czymś trzeba spać. Dawniej nieodłącznym gadżetem noclegowym na wyjazdach była piankowa karimata. Była lekka i tania. Aktualnie w zależności od naszych wymagań mamy do wyboru kilka pomysłów.  Naszym "łóżkiem" może stać się materac dmuchany, karimata lub mata samopompująca


W niniejszym artykule chcemy skupić się głównie na matach samopompujących gdyż uważamy że to jest najbardziej optymalne rozwiązanie.


Jak działa mata samopompująca?

Wnętrze maty zbudowane jest z pianki, posiadającej wiele otworów. Po otwarciu zaworu, mata samoistnie wypełnia się powietrzem i rozpręża się, nabierając odpowiedniego kształtu. Napełnienie maty trwa kilka minut, w razie potrzeby można ją jeszcze dopompować, szczególnie, jeśli długo była zwinięta. Po napełnieniu zawór zamykamy. Niezależnie od podłoża możemy naprawdę wygodnie leżeć. Nie bedziemy czuli żadnych kamyków ani chłodu od podłoża. Będziemy mieli również miekko na tyle by dobrze się wyspać. Gdy chcemy sie spakować, musimy wypuścić całe powietrze zwijając matę w kierunku zaworu, a nastepnie schować do worka. 
 

Wybieramy matę sapopompującą

Obecnie rynek outdoorowy oferuje bogatą ofertę mat samopompujących.  Czym się w takim razie kierować podczas wyboru? 
 
1. Wymiary maty samopompującej
Maty samopompujące występują w różnych rozmiarach i grubościach. Matę dobieramy do swojego wzrostu. Produkowane są w kilku rozmiarach, więc zarówno użytkownicy wysocy jak i niscy znajdą odpowiedni model dla siebie. Wielu producentów oferuje maty w kształcie dopasowanym do ludzkiego ciała, są one szersze w ramionach, węższe w okolicach stóp. Zwróćmy również uwagę na rozmiary maty w stanie zwiniętym. Te najlepsze będą zdecydowanie mniejsze od tych najtańszych.
 
2. Grubość maty samopompującej
Grubsze maty zapewniają lepszą izolację od zimnego podłoża, są również bardziej komfortowe podczas snu, jednak im mata grubsza, tym jej ciężar większy.Dlatego, wybierając model, dobrze wziąć pod uwagę w jakich warunkach będziemy z niej korzystać i w jaki sposób podróżować. Nie musimy się przejmować wagą maty, jeśli podróżujemy samochodem, nosząc matę w plecaku, zawsze zwracamy baczniejszą uwagę na dodatkowe kilogramy. Bardzo dobrej jakości maty, wykonane z technologicznie zaawansowanych materiałów: są lekkie, zapewniając przy tym odpowiedni komfort snu.

3. Izolacja 
maty samopompującej
Współczynnik izolacyjności oznaczany jest przez wielu producentów jako R-Value i jest najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru maty. Im jego wartość jest wyższa, tym lepszą izolację od zimnego podłoża zapewni mata samopompująca. Jeśli używasz maty w ciepłych porach roku, jej współczynnik izolacyjności R-Value może mieć wartość poniżej 3.0. Maty przeznaczone na zimowe miesiące powinny być grubsze a ich wartość R-Value powinna być jak najwyższa. 
 
4. Materiał zewnętrzny maty samopompującej
Materiał z którego wykonana jest mata samopompująca oprócz tego, że powinien być jak najbardziej wytrzymały na przebicie, powinien być również wygodny w użytkowaniu. Dobrej jakości, miła w dotyku tkanina, najlepiej antypoślizgowa, zapewni nam komfortowy sen. Antypoślizgowa tkanina zapobiega zsuwaniu się z maty, zarówno śpiwora jak i użytkownika.Dobrze jest jeśli materiał zewnętrzny nie chłonie łatwo brudu.

5. Mata samopompująca - ceny
Ceny moga wahać się miedzy 100 a 700 zł. te najniższe ceny mogą być naprawdę kuszące, jednak sugerujemy unikać tego typu ofert. W najtańszych matach, zwłaszcza tych dostępnych w marketach bardzo szybko mogą przydarzyć się niespodzianki takie jak np brak szczelności zaworu. Taki materac bedzie bezużyteczny. Dobrej jakości mata samopompująca, renomowanej firmy, wytrzyma nam wiele lat. Warto zatem wydać jednorazowo trochę więcej pieniędzy by nie kupować dwa razy.
 

Mata samopompująca czy materac dmuchany


Często użytkownicy zadają sobie pytanie: "mata samopompująca czy materac dmuchany?" Odpowiadamy: m
ata samopompuąca jest przede wszystkim  lżejsza od zwykłego, dmuchanego materaca. Tradycyjny materac trzeba samodzielnie nadmuchać używając przy tym specjalnej pompki. Jego gabaryty po spakowaniu uniemożliwiają rownież noszenie go w plecaku. Oddzielną kategorię stanowią ultra lekkie nowoczesne materace dmuchane takie jak np materac THERM-A-REST NeoAir Xlite Max SV

Materac Dmuchany NeoAir XLite
Materac Dmuchany THERM-A-REST NeoAir XLite

Materac tego typu może stanowić świetną alternatywę wobobec maty samopompującej na każdej wyprawie: jest od niej lżejszy (rozmiar regular to tylko 372 g!) , mniejszy po spakowaniu, posiada lepszą izolację  i gwarantuje bardziej komfortowy sen. Jego pompowanie nie stanowi żadnego problemu. Jest jednak zdecydowanie delikatniejszy i narażony na uszkodzenia. Ultralekkie materace o minimalnych rozmiarach są również zdecydowanie droższe od mat samopompujących.
 

Mata samopompująca czy karimata?

Gdy szukamy tańszych rozwiązań możemy zastanawiać się: "mata samopompująca czy karimata?" Karimata jest  bardzo popularna bo to zdecydowanie tańsze rozwiązanie.  Choć lekka, nie jest tak wygodna jak mata samopompująca. Jedyna wyższość karimaty nad matą samopomującą to fakt że na nieodpowiednim podłożu, np. z ostrymi kamykami istnieje możliwość przebicia maty samopompującej, także trzeba uważnie obejrzeć miejsce, w którym planujemy ją rozłożyć. Jednak nwoczesne, dobre maty wyprodukowane są z naprawdę dobrych materiałów i by to się stało trzeba by sie mocno postarać. Prawdą jest jednak że uszkodzeniu może ulec również zawór maty. Prawdopodobieństwo tego rośnie gdy kupimy tanią matę. W przypadku karimat nie musimy się o to martwić.
 

Jak zadbać o matę samopompującą?

Maty samopompujące nie wymagają specjalnych zabiegów konserwujących. Wystrczy że po powrocie z wakacji sprawdzić czy nie jest wilgotna. W takim przypadku należy matę bezwględnie osuszyć, by w środku nie rozwinęła się pleśń. Bardzo ważne jest to by przechowywać ją rozłożoną, z otwartym korkiem. W ten sposób dobra mata samopompująca posłuży nam wiele lat.  Najważnejsze jest chyba to by kupić matę dobrej firmy wyspecjalizowanej w produkcji tego typu produktów. Świetny przykład to mata samopompująca Trail Lite THERM-A-REST. Na ceneria.pl najdziecie ją juz w cenie od 250 zł a z naszych doświadczeń wynika że posłuży nawet kilkanaście lat!  Naszym zdaniem maty samopompujące Therm-a-rest to chyba najlepszy przykład tego że czasami warto wydać nieco więcej pieniędzy by cieszyć się sprzętem przez długie lata. Maty saopompujące Therm-a-rest są po prostu niezawodne, a w razie uszkodzeń mechanicznych ich polski dystrybutor chętnie je naprawia.
 
Mata samopompująca Trail Lite  THERM-A-REST
Mata samopompująca Trail Lite  THERM-A-REST

W naszej opinii mata samopompująca to najbardziej opymalne rozwiązane na sen na biwaku. Jest dobrym kompromisem między komfortowym snem a ceną zakupu. Jest lekka, szybko się ją rozkłada, jest wystrczająco komfortowa w użytkowaniu, nie zajmuje wiele miejsca po spakowaniu i zapewnia dobrą izolację od podłoża. Odradzamy zakup najtańszych mat, gdyż one nie posłużą nam zbyt długo. Z kolei warto wiedzieć że na dobrą matę nie musimy od razy wydawać fortuny, wystarczy dobrze przyjrzeć się ofertom sklepów turystycznych na Ceneria.pl.

Tekst: zespół Ceneria.pl
 
 


ZOBACZ PRODUKTY