Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Przydatny gadżet: materac dmuchany

Chyba większość z nas kiedyś spała lub pływała na materacu dmuchanym. W poniższym tekście skupimy się jednak na materacach nie służących do zabawy w wodzie, lecz na materacach, które mogą nam posłużyć jako "łóżko" na biwaku, zapewniające komfortowy sen. W zależności od tego, czy materaca chcesz używać w domu, jako dodatkowego miejsca do spania dla gości czy planujesz spać na materacu pod namiotem, modele materacy, które będziesz brał pod uwagę, będą się różniły. Czym? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Jedno jest pewne:  jeśli chcesz, by materac dmuchany posłużył Ci dłużej niż jeden sezon, należy wybrać produkt wysokiej jakości z niezbędnymi atestami.
 
 Materac Klymit


Materac dmuchany turystyczny czy trekkingowy?

Typ materaca, który wybierzesz, uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i okoliczności w jakich będziesz go użytkować. Materac dmuchany jest dobrym rozwiązaniem, jeśli w warunkach polowych lubisz, by miejsce do spania było jak najbardziej wygodne i komfortowe. Istotną kwestią przy wyborze jest odpowiedź na pytanie: czy będziesz go przewozić materac w bagażniku samochodu czy będzie noszony w plecaku?
 
  • Jesli podróżujesz samochodem. Jeśli potrzebujesz materaca typowo turystycznego, który ma być przede wszystkim wygodny, zarówno podczas snu jak i podczas wstawania z niego, ponadto nie musisz przejmować się jego ciężarem, ponieważ nie będziesz go nosił na plecach, spokojnie możesz zainwestować w duży, wysoki dmuchany materac. Odpoczynek na nim na pewno pomoże Ci się zregenerować i da Ci siły na następny dzień.  
  • Jeśli podróżujesz autostopem, rowerem, wędrujesz z plecakiem. Preferujesz aktywny odpoczynek i wędrówki z plecakiem? W tym przypadku przyda Ci się lekki materac trekkingowy, charakteryzujący się przede wszystkim niską wagą i zaskakująco niewielkimi rozmiarami po złożeniu. Najmniejszy, materac trekkingowy jaki udało nam się używać oferuje amerykańska marka Klymit, o której nieco więcej piszemy w końcowej częsci artykułu

Materac Klymit
Materac marki Klymit - najmniejsze opakowanie jakie zna redakcja Ceneria.pl


Materac dmuchany dwuosobowy czy jednosobowy?

Jeśli  nie mamy ograniczeń co do wielkości bagażu mozemy zastanawiać się nad tym czy potrzebujemy jedno czy dwuosobowego materaca. Materac jednoosobowy ma mniejsze wymiary, jest lżejszy od materaca dwuosobowego, w związku z czym jest łatwiejszy w rozkładaniu. Materac dmuchany dwuosobowy jest dużo wygodniejszy ale i cięższy. Jeśli jednak wybieramy się na dłuższy biwak a materac będzie przetransportowany samochodem, warto rozważyć tę opcję, nawet jeśli korzystać z niego będzie jedna osoba. Jeśli w namiocie rozłożone będą dwa pojedyncze materace, istnieje duże prawdopodobieństwo, że któraś z osób obudzi się, leżąc pomiędzy nimi. Odpoczynek na większym materacu będzie bardziej komfortowy a ześlizgiwanie się ze zbyt wąskiego materaca zostanie prawie całkowicie wyeliminowane. W dobrze zaprojektowanym materacu, z odpowiednią ilością komór powietrznych, ruchy jednej osoby nie będą odczuwane przez drugą, jak miałoby to miejsce przy jednej dużej komorze.
 

Wysokość materaca

Gdy nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni wagą ani wielkością materaca, warto wybrać materac wysoki ( nawet do ok. 0,5 m wysokości) z którego zdecydowanie wygodniej się wstaje. Są one ciężkie ale zapewniają przy tym lepszą izolację od podłoża. Takie materace będą idealne, jeśli mają służyć za dodatkowe miejsce do spania dla gości. Jeśli przestrzeni, np. pod namiotem nie ma zbyt dużo lub jeśli chcemy zredukować ilość noszonych na plecach kilogramów, lepszym rozwiązaniem będą ultralekkie materace o mniejszej grubości.
 

Zawory i ilość komór

Materac dmuchany powinien być szczelny. Odpowiadają za to głównie zawory i wszelkie łączenia, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić czy są porządnie wykonane. Im więcej komór posiada materac, tym bardziej komfortowy jest w użytkowaniu. Ciało ma lepsze podparcie, materac nie ugina się przy każdym ruchu. Jeśli korzystają z niego dwie osoby, podczas poruszenia się jednej z nich, druga może tego prawie nie odczuć. W przypadku modeli z kilkoma komorami, dobrze, by każda z nich posiadała oddzielny zawór, wtedy każdą komorę pompuje się osobno. Wielokomorowe materace posiadają tę zaletę, że nawet jeśli w którymś miejscu materac się przebije, ciągle będzie się nadawał do użytku, ponieważ powietrze pozostanie w innych komorach.
 

Materiał

Do produkcji materaców używane są tworzywa takie jak: poliuretan czy guma kauczukowa powlekana bawełną. Miękki i przyjemny w dotyku welur stosowany do wykończenia, zapobiega zsuwaniu się prześcieradła. W wielu modelach dolna część wykonana jest z wielowarstwowego, odpornego tworzywa, a górna część z miłego w dotyku materiału.
 

Materace z wypełnieniem

W sprzedaży dostępne są również materace z wypełnieniem, które będą dobrym wyborem na chłodniejsze pory roku. Dobrą izolację od podłoża zapewnią w tych modelach ociepliny puchowe lub syntetyczne.
 

Zestaw naprawczy

Materace dmuchane mają to do siebie, że mogą się przebić. Oczywiście należy je rozkładać w takich miejscach, w których to ryzyko będzie znikome ale? w razie czego dobrze mieć ze sobą zestaw naprawczy. Często producenci materaców dołączają go w zestawie, jednak jeśli go nie ma, warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w specjalne łatki i klej.
 

Pompki i inne udogodnienia

W ofercie producentów materacy znajdziemy różnorodne produkty, więc na pewno każdy znajdzie idealny materac dla siebie. Istnieją modele, które posiadają wbudowaną pompkę elektryczną czy pokrowiec na materac. Praktycznym rozwiązaniem dla niektórych będzie materac połączony z poduszką. W jeszcze innych materacach, na bokach są specjalne zagłębienia służące do schowania prześcieradła, nie zsuwa się ono wtedy podczas snu. Jeśli ktoś potrzebuje materaca i kanapy w jednym, również znajdzie takie modele ? ze zdejmowanym oparciem.

Matererace dmuchane - ciekawe produkty

Współczesny outdoor to pogoń za coraz mniejszą wagą sprzętu. Nieuniknione jest to również w materach dmuchanych. Dla tych którzy poszukują najlżejszych rozwiązań ciekawą propozycję materacy dmuchanych ma amerykańska firma Klymit, która nieustająco poszukuje pomysłów jak można zminimalizować wagę zachowując komfort spania. Z uwagi na dosyć długą historię marka pojawiała się już w Polsce, jednak wtedy nasz rynek nie był jeszcze gotowy na taki produkt. Dopiero teraz wychowane na materacach samopompujących pokolenie przekonało się, że z powodzeniem można spać na powietrzu i szuka czegoś bardziej pakownego, grubszego, wygodniejszego, lżejszego i w rozsądnej cenie. 
 
Dystrybutorem marki Klymit w Polsce jest firma NAMASTE z Poznania. Niebawem produkty te pojawią się w najlepszych sklepach górskich w Polsce a co za tym idzie i na Ceneria.pl

tekst: zespół Ceneria.pl
 


ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY