Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Przygotuj się na biwak! Dobrej jakości namioty, materace i śpiwory. Jak wybrać?

Nocleg pod namiotem to dla wielu osób doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, bliski kontakt z naturą i po prostu- przygoda! Jedni lubią wypoczynek aktywny i z namiotem w plecaku będą się przemieszczać, by poznawać nowe tereny, rozbijać swój namiot w miejscu gdzie zastanie ich noc. Inni wolą odpoczynek bardziej stacjonarny. W obu przypadkach,  gdy zaczynamy kompletować sprzęt na wakacyjny wyjazd - podstawa to: namiot, śpiwór oraz w zależności od preferencji:  karimata, mata lub materac dmuchany. Jeśli dopiero zaczynasz kompletować swój sprzęt biwakowy - ten artukuł jest dla Ciebie 


Właściwy dobór właściwego sprzętu biwakowego


Aby biwakowanie pod namiotem było jak najbardziej komfortowe, zarówno w przypadku stacjonarnego kampingowania jak wędrówek po górach warto się wcześniej dobrze, logistycznie przygotować. Jest wiele akcesoriów ułatwiających i uprzyjemniających biwakowe życie, które warto ze sobą zabrać, jednak teraz skupimy się na tym, co podstawowe i niezbędne. Należą do nich: namiot, karimata lub mata samopompująca (lub materac dmuchany)  oraz śpiwór. W zależności od tego jaką formę wypoczynku preferujemy mogą one różnić się od siebie. 
 • Kamping stacjonarny.  Osoby preferujące kampingowanie stacjonarne, na miejsce kempingowe przyjeżdżają samochodem i tam rozkładają namiot i cały potrzebny ekwipunek. W tym drugim przypadku zapewne będzie go dużo więcej, ponieważ nie trzeba martwić się wagą całego sprzętu. Można wtedy pozwolić sobie na duży namiot rodzinny, materac dmuchany oraz meble kampingowe.Ograniczeniem będzie tylko ilość miejsca w samochodzie. 
 • Wędrówka z plecakiem. Osoby kompletujące sprzęt biwakowy na wędrówki z plecakiem muszą skupić się na minimalizacji wagi i objętości po spakowaniu. Idealny wydaje się sie namiot 2 -osobowy z możliwością rozłożenia jego częsci na 2-3 osoby, ultralekki materac dmuchany oraz śpiwór puchowy typu "one kilo" oferujący najlepszy stosunek wagi do oferowanego ciepła.

Wybór namiotu

Namiot powinien zapewnić nam jak najbardziej komfortowe schronienie i zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi a latem dodatkowo bardzo dobrą wentylację. Odporny na uszkodzenia oraz promienie UV  tropik oraz wodoodporna podłoga to kolejne ważne cechy dobrego namiotu. Podczas wyboru namiotu podstawowe pytanie to: " jaka wielkość namiotu będzie dla nas optymalna?" Ile osób będzie z niego korzystało? Czy będzie transportowany na plecach czy przewieziony w bagażniku samochodu ( wtedy jego ciężar nie jest aż tak istotny). 
 

Wielkość namiotu i jego waga

Wielkość namiotu dostosowujemy do ilości osób, które będą w nim spały ale także do ilości bagażu. Komfort snu i przebywania w namiocie podczas niesprzyjającej aury, będzie dużo większy, jeśli pozostawimy sobie jakiś zapas wolnej przestrzeni. Jednak w tym miejscu przypomnieć należy, że wraz ze wzrostem wielkości namiotu, wzrasta jego ciężar, co ma niebagatelne znaczenie, jeśli transportowany będzie w plecaku. W ofercie sklepów znajdziemy ultralekkie i wytrzymałe, choć na pewno droższe namioty. Z kolei jeśli planujemy odpoczynek bardziej stacjonarny, doskonale swoją rolę "tymczasowego domu" spełni duży i wygodny namiot rodzinny z dwoma przedsionkami i miejscem na turystyczną kuchnię. Zwróćmy również uwagę na fakt, że wymiary podłogi namiotu nie oznaczają jego przestrzeni użytkowej. W mniejszych namiotach jest to bardziej zauważalne i odczuwalne
 
 
 materac dmuchany


Cechy dobrego namiotu 


Na podstawie naszych doświadczeń, uważamy że dobry namiot powinien spełniać poniższe kryteria:
 • tropik - wodoodporny ( wodoodporność na poziomie wystarczającym to 3000 mm słupa wody)
 • dobrze działająca wentylacja
 • przedsionek 
 • wejście do namiotu osłaniające przed deszczem 
 • gęste moskitiery
 • odpowiednia ilość kieszonek
 • szwy - laminowane lub podklejone ( jeśli szwy nie będą właściwie i trwale podklejone na nic zda się wodoodporny tropik) 
 • łatwość rozkładania namiotu ( optymalne są rozwiązania polegające na zintegrowanej sypialni z tropikiem)
 • dostosowana do potrzeb ilość wejść do namiotu (przy dwóch można zrobić przewiew) i ilość przedsionków 
 • marka oferująca serwis (namiot może się uszkodzić, wiec dobrze jest gdy będziemy mieli gdzie go naprawić)
Zdecydowana większość modeli namiotów zapewnia nam skuteczną ochronę przed deszczem. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że będziemy musieli go rozkładać podczas oberwania chmury, wtedy ogromnym atutem okaże się możliwość szybkiego rozstawienia : wtedy sprawdza się zintegrowana sypialnia z tropikiem. Tego typu rozwiązanie stosuje np. firma Marabut

Oferta namiotów prezentowanych w Cenerii.pl jest bardzo szeroka i obejmuje ich różne rodzaje, m.in. namioty biwakowe, rodzinne czy ekspedycyjne. Wśród polecanych marek znajdziemy sprzęt takich renomowanych producentów jak: Marabut, Coleman, Jack Wolfskin czy Salewa. 
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, polecamy bardzo szczegółowy poradnik na temat wyboru optymalnego namiotu:
 

Wybór śpiwora

Dobrze wybrany śpiwór zapewni nam wygodę i komfort termiczny podczas snu. Dzięki temu, po obudzeniu, będziemy wypoczęci a śpiwór zyska miano "niezastąpionego i najlepszego".
Zanim zdecydujemy się na kupno śpiwora, powinniśmy zastanowić się, w jakich warunkach będziemy go używać oraz, co bardzo istotne - jaka będzie najniższa temperatura, na którą możemy być narażeni. Latem w górach noce mogą być zimne, dobrze jest o tym pamiętać. Kolejne przedzakupowe kwestie to - jaki kształt i materiał preferujemy oraz czy mamy wymagania co jego do wagi i wielkości?
Poza śpiworami zimowymi, w asortymencie sklepów znajdziemy śpiwory letnie/ schroniskowe oraz śpiwory, które z powodzeniem mogą być używane przez większość roku.
 
 • Śpiwory letnie/ schroniskowe. Tego typu śpiwory są dość lekkie i zazwyczaj proste w budowie. Doskonale nadają się na lato oraz nocowanie pod dachem. Powinny zapewnić także komfort cieplny podczas chłodniejszych letnich nocy, lecz zmarzluchy powinny się zastanowić czy nie lepszy na takie zimniejsze noce będzie dla nich śpiwór nieco grubszy.
 • Śpiwór trzysezonowy. Jest najbardziej uniwersalnym typem śpiwora, dzięki temu, że można go używać od wiosny do jesieni, zapewniając komfort termiczny nawet do -5° C. 
 

Kształt śpiwora

Kształt śpiwora dopasujmy do naszych przyzwyczajeń, dzięki temu szansa na komfortowy sen jest dużo większa. Jedni lubią ciasno się nim otulić, inni potrzebują dużo luzu w śpiworze. Na pewno lepszy będzie model trochę za długi, niż za krótki.
Śpiwory prostokątne w kształcie kołdry są zapinane na zamek z boku. Zapewniają więcej przestrzeni w środku, co może być zarówno atutem jak i wadą. Dla niektórych osób mogą być wygodniejsze, jednak podczas chłodniejszych nocy trudniej ogrzać powietrze, które znajduje się wewnątrz śpiwora.
Śpiwory "mumie" są teraz najczęściej spotykanym typem śpiwora. Są lżejsze, bardziej kompaktowe i lepiej przylegają do ciała, przez co straty ciepła są dużo mniejsze. Podczas bardzo wysokich temperatur w nocy, można je po prostu odpiąć. 
 

Wypełnienie śpiwora i materiał zewnętrzny

Wybrać śpiwór z puchem czy z wypełnieniem syntetycznym? Przed takim dylematem staje każdy, kto planuje kupić śpiwór.  Śpiwory puchowe są cieplejsze i lżejsze od śpiworów syntetycznych. Przy takim samym komforcie termicznym śpiwór z wypełnieniem puchowym będzie miał mniejszą wagę. Minusem jest to, że śpiwory puchowe nie są odporne na wilgoć i długo schną. Zaznaczyć jednak należy, że wielu renomowanych producentów impregnuje puch, by krótkotrwała wilgoć mu nie zaszkodziła. Uwaga dla alergików - puch i pierze mogą wywoływać alergie. Śpiwory z wypełnieniem syntetycznym są bardziej odporne na wilgoć ale są cięższe od śpiworów puchowych. Szybciej schną w razie przemoczenia. Są antyalergiczne. Ich cena jest niższa niż śpiworów puchowych. Do produkcji śpiworów najczęściej używa się impregnowanych tkanin z nylonu lub poliestru. Dobrym pomysłem jest korzystanie z bawełnianych wkładek do śpiworów, które ograniczają ilość prań samego śpiwora, co mogłoby po pewnym czasie wpłynąć na jego wygląd i właściwości.
 
śpiwór
 

Co położyć pod śpiwór?

Mamy już namiot i śpiwór, teraz pora na coś, na czym ten śpiwór położymy. Pod uwagę weźmiemy karimaty, maty samopompujące lub materace dmuchane . Oczywiście są też inne możliwości.


Karimata

Karimata to sprzęt znany i tym młodszym i starszym wędrowcom i biwakowiczom. Zaistniała na długo przed wymyśleniem mat samopompujących i ciągle ma swoich zwolenników. Może służyć nie tylko do spania ale także do odpoczynku na szlaku: po prostu łatwo i szybko się ją rozkłada.
Jest lekka, tania, odporna na uszkodzenia mechaniczne, a nawet jeśli takowe się zdarzą, karimata może być używana nadal.
Nie jest tak wygodna jak mata samopompująca i jej wielkość może czasami okazać się problematyczna w transporcie. Przytroczona do plecaka może haczyć o gałęzie czy skały.
 

Mata samopompująca 

Chcesz pod namiotem spać komfortowo ale zależy Ci na ograniczeniu wagi bagażu? Rozwiązaniem może być mata samopompująca, która jest lekka, po spakowaniu zajmuje mało miejsca i zapewnia dobrą izolację od podłoża. Miejsce, w którym będzie rozłożona trzeba oczyścić z ostrych kamieni , ponieważ istnieje ryzyko jej przebicia. Maty występują w różnych rozmiarach i grubościach, to, jaką wybierzemy zależy od warunków w jakich będziemy jej używać a także naszych potrzeb. Przeglądając ofertę mat samopompujących natkniemy się na współczynnik izolacyjności oznaczony jako R-Value. Jest to najważniejszy parametr, który trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru maty. Im jego wartość jest wyższa, tym lepszą izolację zapewni nam mata. Na ciepłe pory roku można wybrać maty ze współczynnikiem izolacyjności R-Value mniejszym od 3.0. Maty przeznaczone na zimowe miesiące powinny ten współczynnik mieć jak najwyższy. 

Pamiętajmy przy doborze maty:
 • matę dobieramy do naszego wzrostu
 • zastanówmy się czy wolimy matę grubszą, zapewniającą lepszą izolację od podłoża i większy komfort snu czy cieńszą ale jednocześnie lżejszą?
 • antypoślizgowa tkanina zapobiegnie zsuwaniu się z maty, zarówno pościeli jak i użytkownika 

Materac dmuchany

Wysoki, wygodny i komfortowy prawie jak łóżko, materac dmuchany, który może jest i ciężki ale dowieziony na miejsce stacjonarnego biwaku w bagażniku samochodu nie spowoduje bólu naszych pleców. Materac dmuchany może mieć tez inne oblicze:nowoczesny, turystyczny materac może być ultralekki i minimalistyczny po spakowaniu. Wydaje się wręcz idealnym rozwiązanem na wielodniowe wędrówki po górach z plecakiem. Zapewnia najbardziej komfortowy sen przy niskiej wadze i niewielkich gabarytach po spakowaniu.
O doborze materacy przeczytasz w naszym innym poradniku: https://www.ceneria.pl/informacje/przydatny-gadzet-materac-dmuchany,16896. 
 
 

Materac dmuchany, mata samopompująca czy karimata? Na pewno każde  rozwiązanie znajdzie swoich zwolenników i przeciwników. Dużo też bedzie zależeć od zasobności naszego budżetu: karimaty są zdecydowanei najtańsze, dobre maty i materace dmuchane zdecydowanie droższe.
 

Sprzęt biwakowy na Ceneria.pl

Wybierając jakikolwiek sprzęt, czy będzie to namiot, śpiwór, karimata, mata samopompująca czy jeszcze coś innego, jeśli chcemy by dobrze służył przez wiele lat i nie zawiódł nas w podróży, warto zainwestować w modele dobrej jakości, sprawdzonych marek. W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz właśnie takie produkty a wybór jest tak duży, że na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie, odpowiedniego zarówno pod względem naszych potrzeb jak i zasobności portfela.

tekst: zespół Ceneria.pl 
 


ZOBACZ PRODUKTY