Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Raki Grivel Evolution - opinia Michała Apollo

Raki wspinaczkowe automatyczne Grivel Evolution 


Raki wspinaczkowe Grivel przeznaczone są do butów o sztywnej podeszwie, z wyżłobieniem z przodu i z tyłu (podobnie do buta narciarskiego). Idealne do różnej aktywności wspinaczkowej, od technicznej wspinaczki mikstowej po poruszanie się w łatwym terenie lodowym. Solidna asymetryczna i skrzynkowa budowa sprawia, że doskonale przylegają do podeszwy buta, tworząc z nim jakby jedność.


Raki wspinaczkowe Grivel posiadają 3 sposoby regulacji długości:

- regulacja śrubami przednimi (należy tak ustawić raki, by pasowały idealnie do butów, których będziemy używać najwięcej podczas wyjazdu)
- regulacja tylnym drutem zapięcia (poprzez przemieszczanie go do innych otworów)
- regulacja pokrętłem w zapięciu (rozszerzenie zapięcia o ok. 2 cm)    

Raki są wyposażone przez producenta w zestaw kluczy potrzebnych do regulacji, dodatkowe tuleje (przekształcające zęby atakujące w system „mono point”) oraz antybooty (zapobiegające przyklejaniu się śniegu).

Antybooty posiadają stosunkowo słaby system mocowania do raka. Załączone zapinki warto przygiąć delikatnie kombinerkami w domu, co powinno załatwić problem, warto jednak do futerału z rakami włożyć kilka cm drutu (nie zaszkodzi).

 

Raki dzięki systemowi dwóch zębów nachylonych względem siebie pod kątem 45 st. (żółte) dosłownie wgryzają się w lód czy zmrożony śnieg.

Przednie kute zęby wysunięte prawie poziomo do przodu doskonale sprawdzają się w skale i w lodzie, nie nadają się jednak do wspinaczki w trawach (budowa zęba sprawia, że działa on jak nóź przecinając zmrożone kiście traw).

Wykorzystanie wytrzymałych materiałów (budowa niklowo – chromowo – molibdenowa) gwarantuje długie użytkowanie.

Raki ważą ok. 1,1 kg, co jest wynikiem lepszym niż u konkurencji, biorąc pod uwagę solidną budowę skrzynkową. 

Michał Apollo
(Ceneria.pl)

Michał Apollo (ur. 1981)
Absolwent geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członek Koła Naukowego Geografów, Klubu Wysokogórskiego Warszawa oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Organizator i uczestnik wyjazdów w różne rejony świata, wliczając Himalaje, Andy, góry Alaski, Afryki, Europy, Australii oraz Góry Skaliste. Zapalony podróżnik, pasjonat fotografii, autor licznych artykułów i prelekcji o tematyce popularno - naukowej. Na wyjazdach prócz wspinaczki zajmuje się badaniami z dziedziny glacjologii. Zdobywca dziewiczego szczytu Himalajach - Masala Peak 5650 m n.p.m., za który został nominowany do prestiżowej nagrody środowiska wspinaczkowego "Jedynka".
 



 

Michał Apollo jest oficjalnym ekspertem sprzętowym naszego serwisu.



ZOBACZ RÓWNIEŻ