Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Raki w promocyjnych cenach w RockIce.pl

Szukasz raków? W sklepie RockIce.pl znajdziesz wszystkie! Sprawdź promocyjną ofertę sklepu i wybierz te najbardziej odpowiednie dla siebie.
Reklama
 

Raki można dzielić ze względu na przeznaczenie i rodzaj zapięcia.  Raki turystyczne, nazywane również od typu wiązania jako raki koszykowe, zastąpiły wcześniej stosowane raki paskowe. Są od nich stabilniejsze i szybsze w zakładaniu, pasują praktycznie na każdy typ obuwia. Na ogół mają 12 zębów z czego 2 przednie są płaskie i niewymienne. Ich szeroki profil świetnie sprawdza się w zmrożonym śniegu, firnie i tzw. cukrze. Dobrymi przykładami są Black Diamond Contact, Petzl Irvis i Camp Stalker dodatkowo wyposażony w elastyczny łącznik ułatwiający chodzenie w miękkich butach.

Raki wspinaczkowe zwyczajowo zwane automatami lub po prostu raki automatyczne są dużo sztywniejsze, maja 14 zębów w tym 2 przednie wymienne, osadzone pionowo. Przypominają pomniejszone ostrze czekana, co zdecydowanie ułatwia penetrację twardego lodu. Można je ustawić w pozycji monopoint czyli z jednym zębem z przodu, co jest przydatne zwłaszcza w drytoolingu. Stosuje się wiązanie automatyczne pasujące tylko do butów z odpowiednią podeszwą. Do wyboru są Cassin Blade runner i C14, Grivel G14, Petzl Lynx.

Raki półautomatyczne stanowią mniej lub bardziej zaawansowane konstrukcje z pogranicza obu grup, albo te same modele tylko ze zmienionym wiązaniem. Osobną kategorię stanowią raki skitourowe wykonane z aluminium dla obniżenia wagi. mają 12 albo 10 zębów i wiązanie automatyczne np. Camp XLC 390. Ciekawostką jest model Race 290, który z tyłu wykorzystuje mocowanie PINowe kompatybilne tylko z nowoczesnymi butami skitourowymi.  
Więcej informacji na stronie sklepu:

https://rockice.pl/