Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Rakiety śnieżne. Co to takiego? Nasz poradnik

Jeśli lubimy zimowe wędrówki po zaśnieżonych, czasami nieprzetartych szlakach, najlepiej byłoby zaopatrzyć się w rakiety śnieżne. Dzięki odpowiedniemu kształtowi i budowie rakiet, ciężar ciała jest na nich optymalnie rozłożony. Dużo łatwiej można się więc na nich poruszać, nawet po warstwie świeżego puchu, bez uciążliwego zapadania się. Nie zrujnują kieszeni i nie wymagają specjalnej nauki chodzenia w nich. Aby jednak zimowe wędrówki w rakietach były przyjemnie spędzonym czasem a nie walką z zapadaniem się w śnieg, należy dobrać jej odpowiedni rozmiar i model na określone warunki terenowe. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru modelu? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

 

Jak dobrać wielkość rakiet śnieżnych?

Zasada jest jedna - im cięższa osoba ( wraz z bagażem, ubiorem, butami) i im bardziej sypki śnieg, tym powierzchnia rakiety powinna być większa. Podczas wyboru modelu spotkamy się z pojęciem „nośność” – producenci podają ją w kg ( z wartościami nawet do 150 kg) i często lepiej wybrać model o większej nośności niż ryzykować zapadanie się w śnieg.
Mniejsze rakiety z mniejszą nośnością dobrze sprawdzą się w terenie trudniejszym do manewrowania, np. w lesie lub na trasie, gdzie śnieg jest bardziej ubity.

Podział rakiet ze względu na teren

 • Rakiety na teren łatwy. Przeznaczone są dla początkujących, na rekreacyjne wędrówki po terenie płaskim lub lekko falistym. Posiadają łatwe wiązania i niezbyt skomplikowaną budowę.
 • Rakiety na teren urozmaicony. Adresowane są do turystów wybierających zaśnieżone tereny od płaskich po górskie, z pominięciem wysokogórskich i bardzo oblodzonych. Ich konstrukcja i wiązania są bardziej zaawansowane, często posiadają też metalowe kolce.
 • Rakiety górskie. Wybierają je najbardziej zaawansowani turyści i alpiniści. Sprawdzą się na trudnych trasach, stromych i zlodzonych zboczach. Rakiety takie posiadają raki i poprzeczne elementy zapobiegające ześlizgiwaniu się. Istnieją również specjalne rakiety śnieżne do biegania – węższe i krótsze.

Ważne elementy budowy rakiety śnuieżnej

Zastanawiając się nad wyborem rakiet, warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • Wiązania. Nylonowe paski z klamrami – najprostsze rozwiązanie pasujące do każdego typu obuwia górskiego. Niezbyt dobrze trzyma but, dlatego nadaje się tylko na teren łatwy.
  Klamry i plastikowe paski z „ząbkami” (takie jak w wiązaniach snowboardowych) – lepiej trzymają but i łatwiej je regulować.
  Im wiązań jest więcej, tym lepiej można umocować but. Są także wiązania z blokadą, która je unieruchamia.
  Należy sprawdzić czy buty, których używamy będą pasowały do rodzaju wiązania oraz czy można je łatwo wyregulować w razie potrzeby. Najlepiej, jeśli da się to zrobić w rękawicach.
 • Zapiętek. Część wiązania, która pozwala unieść piętę i utrzymać stopę w poziomie podczas podchodzenia pod strome zbocze. Można je otwierać i zamykać np. za pomocą kijka.
 • Rama. Na łatwiejszych terenach dobrze sprawdzą się niezbyt ciężkie ramy wykonane z tworzyw sztucznych, na tyle elastycznych, by dobrze dopasowywały się do podłoża. Solidne rakiety z ramami metalowymi, z rakami, potrzebne są w terenach stromych, zlodzonych i technicznie trudniejszych.
 • Zęby. Najczęściej wykonane są ze stali lub aluminium. Wbijając się w śnieg lub lód pomogą w podejściu pod strome zbocze lub zapobiegną zsuwaniu się z niego, jeśli umieszczone są w tylnej części rakiety.

Rakiety śnieżne na Ceneria.pl

Choć rakiety śnieżne wymyślono już w dawnych czasach i zupełnie inne było ich wykonanie, to zasada działania pozostała ta sama. Kiedyś na drewnianej ramie rozpinano skórę albo z gałęzi, rzemieni lub sznurków wyplatano „podeszwę”. W czasach obecnych doskonałej jakości rakiety śnieżne wykonane z tworzyw sztucznych i metalu możemy kupić w wielu sklepach. Na Ceneria.pl znajdziesz rakiety takich marek jak: Inook, MSR czy TSL w wybranym przez Ciebie przedziale cenowym.

 

tekst: zespół Ceneria.pl

foto: photogenica.pl