Ceneria logo
 

Strona główna   »  
Testeria   »  

Rękawice narciarskie i snowboardowe - jak wybrać? Poradnik

Gdy myślimy o odzieży narciarskiej czy snowboardowej, rękawice narciarskie plasują się na nieco dalszym miejscu, po spodniach, kurtce czy butach. Jednak jest to element zimowego stroju, który jest jego ważnym dopełnieniem. Rękawice po prostu trzeba mieć, trudno wyobrazić sobie aktywność sportową w mroźne dni bez dobrej ochrony dłoni. Wychładzają się one bardzo szybko a jeszcze szybciej podczas zjazdów. Uprawianie sportu bez dobrych rękawic byłoby z tego powodu bardzo niekomfortowe. 

Rękawice narciarskie

Zimno w dłonie? O Nieeee!!!!

Drętwiejące z zimna dłonie, narażone na odmrożenie i sztywność palce – zimno się robi na samą myśl. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru modelu rękawic narciarskich lub snowboardowych? W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź.

Głównymi zadaniami rękawic są:

 • ochrona przed zimnem i wilgocią
 • zabezpieczenie palców i nadgarstków przed niektórymi urazami
 • powinny być wygodne i zapewnić swobodę podczas poruszania dłońmi i chwytania

Krój rękawic

Do najpopularniejszych fasonów należą:
- rękawice pięciopalczaste – każdy palec ma oddzielną komorę, dzięki czemu ich sprawność manualna jest większa. Niestety w tego typu rękawicach dłonie mogą szybciej zmarznąć.
- łapawice - dobrze zabezpieczają przed zimnem – wszystkie palce oprócz kciuka ukryte są w jednej komorze, co zapewnia mniejsze straty ciepła. Ich wadą jest mniejsza precyzja ruchów podczas wykonywania niektórych czynności.

W ofercie sklepów znajdziemy także modele z dodatkowym elementem – częścią materiału nakładaną na palce, potrafiącą zamienić rękawicę pięciopalczastą w łapawicę.


Rękawice narciarskie Swift HT / HELLY HANSEN


Wypełnienie rękawic

Ocieplina stosowana w rękawicach powinna być tak dobrana, aby dłonie nie zmarzły podczas bardzo niskich temperatur i przeszywającego, zimnego wiatru. W rękawicach, które mają częsty kontakt z wilgocią, zarówno tą zewnętrzną pochodząca od śniegu jak i wewnętrzną od potu, lepiej od naturalnego puchu spisują się ociepliny syntetyczne. Dobrze izolują, nie chłoną tak bardzo wilgoci, do tego dość szybko wysychają.

Materiał zewnętrzny i membrana

Materiał, z którego wykonane są rękawice narciarskie lub snowboardowe powinien być odporny na przemakanie, uszkodzenia mechaniczne oraz zapewniać komfort termiczny.
W sprzedaży znajdziemy rękawice narciarskie wykonane z materiałów syntetycznych lub z naturalnej skóry. W wielu modelach, w miejscach bardziej narażonych na przetarcia czy uszkodzenia, stosowane są wzmocnione wstawki. Powłoka antypoślizgowa na wewnętrznej stronie rękawic na pewno poprawi chwyt.
Rękawice z membraną będą odporne na działanie wilgoci, zachowując przy tym odpowiednią oddychalność. Jednak w przypadku niektórych intensywnych aktywności, gdzie na pierwszym miejscu stawia się oddychalność a nie ochronę przed wilgocią, wybór padnie na rękawice bez membrany.

Funkcjonalność

Rękawice narciarskie oprócz tego, że ciepłe i oddychające, powinny być również jak najbardziej funkcjonalne. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych elementów odzieży, które uprzyjemnią i ułatwią nam uprawianie zimowych sportów.
Do takich praktycznych elementów rękawic zaliczyć możemy:

 • przedłużane mankiety – skutecznie chronią przed chłodem i dostaniem się śniegu do rękawa
 • regulowane zapięcia lub ściągacz – pozwolą lepiej dopasować rękawicę
 • klipsy przy rękawicach – połączą je w pary i nie pozwolą zgubić się jednej z nich
 • usztywnienia nadgarstka – zapewnią lepszą ochronę przed urazami
 • antypoślizgowy materiał - pozwoli pewniej trzymać kijki lub orczyk
 • "wycieraczka" do gogli – czyli specjalne wstawki, które pozwolą przetrzeć zaśnieżone gogle
 •  panel do obsługi ekranów dotykowych - w postaci kawałka specjalnego materiału umieszczonego na palcach
 • kieszeń na karnet
 • odblaskowe elementy
 • wewnętrzne wkładki w postaci oddzielnych rękawic
 • pętle na nadgarstki – pozwolą ściągnąć rękawice bez upychania ich w kieszeni lub kładzenia na śniegu

Rękawice narciarskie i snowboardowe na Ceneria.pl

W outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl znajdziesz rękawice narciarskie zarówno damskie, męskiejak  i dziecięce m.in. takich renomowanych marek jak: Dynafit, Salomon, 4F, Black Diamond, Salomon czy The North Face. Bogaty wybór fasonów i kolorów sprawi, że każdy znajdzie tu rękawice narciarskie dopasowane do swoich potrzeb. Dla wygody dobrze byłoby posiadać dwie pary rękawic – grubsze na bardzo zimne dni i cieńsze na dni cieplejsze.

tekst: zespół Ceneria.pl