Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Rock Pillars Testing Tour - co wynikło z testów butów wspinaczkowych?



W okresie jesienno – zimowym 2010/11 Rock Pillars Testing Tour odwiedził większość najważniejszych ścianek wspinaczkowych w Polsce. Organizatorzy 'touru' przybywali na ścianki wyposażeni w buty wspinaczkowe Rock Pillars i w asyście wspinaczy należących do czołówki światowej – Tomasza Mrazka i Łukasza Dudka.


Przeczytajcie podsumowanie akcji...

Celem RPTT było pokazanie polskim wspinaczom najnowszych modeli butów wspinaczkowych Rock Pillars. Warto zwrócić uwagę, iż uczestnicy nie mieli możliwości testowania wszystkich modeli z kolekcji producenta, stąd brak w teście pewnych bardzo popularnych modeli, tj. ulubionego buta Łukasza Dudka (Pearl) czy, cieszącego się dużym powodzeniem, Zeal'a. Każdego z uczestników testów prosiliśmy o opinię dotyczącą butów, których użyczaliśmy. Po analizie danych (nie wszyscy wspinacze wypełnili ankietę) stworzyliśmy dla swoich potrzeb analizę wystawionych ocen. Prezentujemy ją poniżej.


Trochę statystyki: w testach wzięło udział ponad 1 000 osób, większość z nich wypróbowała min. 2 modele. Pomimo tego, iż niespełna połowa wspinaczy poświęciła czas na wydanie opinii o butach, otrzymaliśmy dokładnie 1 107 ocen dla różnych modeli. Bardzo cieszymy się z osiągniętego wyniku; opinie kilkuset osób zdają się być najbardziej rzetelną próbą oceny butów Rock Pillars (i w ogóle butów wspinaczkowych) jaką znamy, i pozwalają stworzyć wiarygodny ranking butów RP.

Testerom udostępnione zostały następujące modele butów wspinaczkowych:

 

 
        Diamond             Ozone QC          Ozone Slipper          Top Gun QC
Top Gun LU             Strike QC             Strike LU



Jako że w teście brały udział modele przeznaczone dla wspinaczy o różnych poziomach zaawansowania, uznaliśmy, iż poziom wspinaczkowy stanie się głównym kryterium podziału. W ankietach pytaliśmy również o pracę buta na różnego rodzaju stopniach, postanowiliśmy tu jednak pominąć szczegółową analizę i wyłącznie wypunktować najmocniejsze strony (precyzyjna ocena sprawiała często kłopot ze względu na brak możliwości przetestowania buta w naturalnej skale). O pracy na konkretnych stopniach wspominamy więc niejako, przy okazji.

Co wynikło z ankiet? Zobaczmy.

Trzema najbardziej popularnymi modelami podczas testów były:
Ozone QC – 29% wypożyczeń (w połączeniu z Ozone Slipper - 37%)
Diamond – 15% wypożyczeń
Strike QC – 15% wypożyczeń (w połączeniu ze Strike LU – 28%)


 
Wypożyczenia poszczegółnych modeli w %



Stworzyliśmy na potrzeby RPTT cztery grupy testowe i poprosiliśmy o oceną w skali od 1 do 5 testowanych modeli:
A - początkujący (poziom do VI)
B - średniozaawansowani (poziom VI.1 do VI.2)
C - zaawansowani (poziom VI.3 – VI.4)
D - eksperci (poziom VI.5 i wyżej)

Grupa A.
Wśród początkujących, najlepiej ocenianymi modelami były:
Strike QC – 4,4
Strike LU – 4,3
Ozone QC – 4,0



Najlepsze modele wśród początkujących wspinaczy


Grupa B.
Średniozaawansowani najlepiej ocenili buty:

Ozone QC – 4,3
Strike QC – 4,2
Strike LU – 4,2



Rekomendacja wspinaczy średniozaawansowanych


Grupa C.
Zaawansowani:

Ozone QC – 4,4
Top Gun QC – 4,2
Diamond – 4,1



Najlepsza ocena wspinaczy zaawansowanych


Grupa D.
Ekspertom najlepiej przypadły do gustu modele:

Ozone QC – 4,4
Ozone Slipper – 4,2
Diamond – 4,1



Zwycięzcy wg ekspertów wspinaczkowych



Sumarycznie niekwestionowanym zwycięzcą testu został model Ozone QC. Przypadł on do gustu każdej grupie testowej, a za najlepszego uznano go w 3 grupach. Wśród początkujących i średniozaawansowanych bardzo dobre oceny zebrały model Strike QC oraz LU, natomiast w grupach  zaawansowanej i eksperckiej zauważony (i dobrze oceniony) został model Diamond (but ten jednak najtrudniej było przetestować w warunkach sztucznej ściany wspinaczkowej).

Najlepszym modelom butów wspinaczkowcyh, najwyższe oceny testujący wystawili za:


Najmocniejsze strony ocenianych modeli



Z okazji publikacji wyników naszych ankiet, postanowiliśmy zapytać kilka osób, używających testowane buty, o ich osobiste oceny:

Aleksander Romanowski (Mistrz Polski w boulderingu)




Ozone QC - But nieźle nadaje się do codziennego treningu i wspinania w piaskowcu, gdzie brak precyzji i czucia stopni nie jest wielką przeszkodą, natomiast świetnie trzymająca, odpowiednio wymodelowana pięta i dodatkowa guma na palcach, przydatna przy haczeniu stanowią wystarczającą rekompensatę. Zwraca uwagę solidne wykonanie, którego brakuje uznawanym za najlepsze markom jak Five Ten czy LaSportiva. Są to również pierwsze buty, jakie miałem, które po wypraniu są wygodniejsze niż przed (zaleta tym istotniejsza, że cechujące się dużą trwałością Ozony, posłużą długo). I ostatnia uwaga: zastosowany patent (3-Force System), stabilizujący śródstopie, w przypadku szerszej stopy utrudnia właściwe dopasowanie buta: śródstopie "utyka" w połowie buta, podczas gdy palce nie dochodzą do czubka. Generalnie, but wart uwagi, choć nie każdemu będzie pasował.
 
Agnieszka Ostrzałek (tegoroczna zwyciężczyni PADani 2011 w Czechach)



Ozone QC to bardzo wygodne buty wspinazckowe, dopasowane, Na krawądkach dobrze stoją, nie gorzej w dziurkach. Palce i pietę dobrze się haczy. Używam ich zarówno z liną i na boulderach. Po zużyciu pierwszej pary nie miałam problemu z decyzją, iż Ozony QC będą również następną.

Łukasz Dudek (wspinacz sportowy, największa ilość dróg 9a wśród Polaków)


But dobry, choć wymagający – nie będzie pasował wszystkim, szczególnie posiadaczom szerszej stopy. Dobrze dopasowany sprawdzi się po prostu świetnie.
Genialne trzymanie stopy (głównie dzięki systemowi 3 Force) sprawia, że but świetnie radzi sobie na krawądkach, ale nie straszne mu też podhaczanie. Na krawądkach cała siła kierowana jest na paluch, który praktycznie nie ma możliwości przemieszczania się w bucie wspinaczkowym – to oczywiście zaleta dla tych, którzy już wiedzą, o co chodzi. ;-)
Generalnie but naprawdę dobry, nieustępujący w najmniejszym stopniu droższym odpowiednikom. Zdecydowanie polecam. 9a można w nich zrobić (a myślę, że i więcej :-)

Rafał Porębski (Mistrz Polski)



Z dotychczasowych doświadczeń, Ozone QC to wg mnie but uniwersalny (średnio twardy), dla zaawansowanych wspinaczy. Sprawdził się zarówno na granitowych plytach Zillertalu, jak i w delikatnych przewieszeniach Siurany. But precyzyjny i wg mnie nie katujący stopy jak ekstremalnie asymetryczny Diamond (który swoją drogą też jest całkiem niezłym butem). Od lat staram się nie katować swoich stópek strasznie ciasnymi butami, i w przypadku Ozone`a, od pierwszego założenia but idealnie leży; palce, śródstopie i pięta dociskane są idealnie (mam wąska stopę) i wspinanie od początku jest przyjemne. Zatem na długie, wytrzymałościowe maratony buty jak znalazł. Podsumowując, jestem z nich bardzo zadowolony. Jednak dla osób z szeroką stopą, bardziej polecam model Top Gun.

Kamil Ferenc (Mistrz Polski Juniorów)



Ozone QC, są to buty wspinaczkowe, które sprawdzą się w każdych warunkach. Zastosowanie systemu "3-Force® System" powoduje, że buty świetnie dopasowują się do stopy i nawet po dłuższym czasie użytkowania nie tracą swych początkowych kształtów. Ich niewątpliwą zaletą jest kwestia haczenia pięty, jak również podhacznia palców. Buty świetnie sprawdzają się w małym przewieszeniu, gdzie czujemy się pewnie na najmniejszych elementach rzeźby, jak również w dużym przewieszeniu. Według mnie buty nadają się zarówno na panel jak i do wspinania w skałach. Ich mankamentem jest to, że jeśli ktoś ma szeroką a krótką stopę, będzie miał problem do momentu aż butki nie rozbiją się troszkę na boki, co trochę utrudnia guma, którą są one oblane od góry.
 



ZOBACZ RÓWNIEŻ
ZOBACZ PRODUKTY