Ceneria.pl   |   Testeria   |   Turystyka • trekking • wspinaczka   |   Rowery i sprzęt rowerowy   |   Sprzęt narciarski i odzież narciarska   |   Sport i rekreacja
Ceneria logo

Strona główna   »  
Testeria   »  

Rolki dla dzieci i dla dorosłych - jak je wybrać? Poradnik

Jazda na rolkach, jak każda aktywność fizyczna, poprawia samopoczucie, kondycję i jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Sport ten daje wiele korzyści zdrowotnych i, co istotne, na rolkach może jeździć prawie każdy – zarówno dzieci jak i dorośli. Jakie więc rolki wybrać? Który model z bogatego asortymentu dostępnego w sklepach będzie odpowiedni? Na które elementy rolek zwrócić uwagę podczas zakupu? W poniższym poradniku przeczytasz jakie są rodzaje rolek, czym się między sobą różnią i jak je dobrać, by jazda sprawiała nam dużo frajdy i była przy tym bezpieczna. 

Przed zakupem rolek pytań może pojawić się wiele a odpowiedzi na nie zależą przede wszystkim od poziomu naszych umiejętności i stylu jazdy jaki preferujemy. Inne rolki wybierze ktoś, kto dopiero zaczyna się uczyć a inne osoba, która na rolkach pokonała już wiele kilometrów, czuje się na nich pewnie i chce spróbować czegoś nowego. 

rolki

Rodzaje rolek

  • Rolki rekreacyjne – najbardziej popularny typ rolek, przeznaczony dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tym sportem ale także dla tych, którzy preferują spokojną, rekreacyjną jazdę na rolkach po równym terenie. But w tego typu rolkach dobrze utrzymuje stopę, jest wygodny i komfortowy podczas dłuższego użytkowania. Rolki rekreacyjne posiadają kółka o rozmiarze od 78 do 84 mm.
  • Rolki do szybkiej jazdy – przeznaczone są dla osób lubiących szybką, dynamiczną jazdę. Mogą posiadać dwa rodzaje butów, dobieranych pod kątem preferencji i umiejętności: wyższe, sięgające dla kostkę lub niskie. Rolki szybkościowe są lekkie i posiadają duże kółka o średnicy nawet powyżej 90 milimetrów, pozwalające na osiąganie dużych prędkości.
  • Rolki freestyle – lekkie rolki idealnie nadające się do szybszej jazdy i pokonywania skomplikowanych slalomów. Posiadają dość duże kółka o wielkości ok. 80 mm, dosyć ciasno ułożone na płozie, dzięki temu są bardziej zwrotne.
  • Rolki agresywne – wyczynowe rolki idealne dla miłośników adrenaliny, zjazdów po poręczach, ramach oraz innych skomplikowanych ewolucji. Są masywne i wytrzymałe, dobrze chroniące kostkę. Posiadają małe, twarde kółka w różnych układach ( np. dwa kółka małe i dwa większe) w zależności od przeznaczenia.
  • Rolki hokejowe - służą do gry w hokeja na rolkach. Wykonane z wytrzymałych materiałów, są zwrotne i szybkie.
  • Rolki regulowane – idealny typ jaki rolki dla dzieci. Jest to wygodne rozwiązanie przeznaczone do rekreacyjnej jazdy dla dzieci i młodzieży, którym stopa szybko rośnie. Dzięki specjalnej dźwigni lub przyciskowi można regulować rozmiar rolki nawet do 4 rozmiarów i nie zmieniać rolek co sezon.

Jakie kółka?

W tym miejscu warto podkreślić, że najlepszy komfort jazdy zapewnią nam wytrzymałe kółka wykonane z poliuretanu. Z kolei od ich średnicy, twardości i profilu zależy, czy będziemy mogli rozwijać na nich większe prędkości oraz czy będą zwrotne.

Wielkość kółek

Kółka małe posiadają średnicę w zakresie 47 – 70 mm. Jeździ się na nich wolniej ale jazda jest stabilniejsza. Mają dobrą przyczepność do podłoża i zwrotność. Dla dzieci uczących się jeździć najlepsze będą rolki z kołami o najmniejszych średnicach.
Kółka duże o średnicach od 84 -110 mm są przeznaczone dla osób lubiących jazdę szybką. Są mniej stabilne, mniej przyczepne do podłoża i mniej zwrotne, dlatego nie są przeznaczone dla osób początkujących.

Twardość kół

Twardość kół określana jest literą A i liczbą. Im liczba jest mniejsza, tym kółka są bardziej miękkie.

74A do 82A – w tym zakresie mieszczą się koła miękkie. Lepiej pochłaniają drgania i nierówności na drodze, przez co jazda na rolkach jest bardziej komfortowa, lecz wolniejsza. Miękkie koła szybciej się także zużywają.
84A do 101A – parametry te oznaczają koła twarde. Stawiają mniejszy opór, dzięki czemu można na nich rozwijać większe prędkości. Gorzej pochłaniają wszelkie drgania, przez co jazda może wydawać się mniej wygodna. Wolniej się zużywają.

Profil kółek

Ma wpływ na charakter jazdy. Wyróżniamy kółka o profilu okrągłym, ściętym i płaskim.
Profil okrągły – zapewnia średnią prędkość i odpowiednią przyczepność. Stosowany jest w rolkach rekreacyjnych, hokejowych i freestylowych.
Profil płaski – bardzo dobra przyczepność i stabilność przy niezbyt szybkiej jeździe. Stosowany przy jeździe wyczynowej, w rolkach agresywnych.
Profil ścięty – stosowany w rolkach szybkościowych. Pozwala na osiąganie większych prędkości przy mniejszej stabilności i gorszej przyczepności.

Łożyska

To od nich zależy sprawność poruszania się kółek, płynność i szybkość jazdy. Oznaczane są symbolem ABEC oraz cyfrą. Wyższe cyfry oznaczają szybsze łożyska a tym samym możliwość osiągnięcia większych prędkości. Litery oznaczają typ łożyska. Stosowanie smaru w łożyskach poprawia ich pracę.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rolek?

Buty rolek wykonane są z twardych materiałów, nie dopasują się do nogi z czasem, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Buty nie mogą nigdzie uwierać, ponieważ dyskomfort podczas jazdy będzie zbyt duży i początkujących może skutecznie zniechęcić. Wybierając model, należy zapoznać się z rozmiarami butów podanymi przez producenta. Podczas mierzenia należy zapiąć but i ustawić się w pozycji, jak do jazdy na rolkach.

Rolki na Ceneria.pl

Bardzo duży wybór rolek, zarówno dla dzieci jak i dorosłych znajdziesz w outdoorowej porównywarce cen Ceneria.pl. W ofercie sklepów znajdują się modele takich marek jak m.in.: Tempish, Nils, Powerblade, Axer Sport, Meteor czy Spokey. Dobierzesz tu rolki idealnie dopasowane do Twoich potrzeb, w zależności od przeznaczenia i stylu jazdy, w odpowiadającej Ci cenie.

 

tekst: zespół Ceneria.pl
foto: photogenica.pl